Mariusz Siewiera rezygnuje z funkcji wiceburmistrza Łowicza. Łowickie.pl wychodzi z koalicji rządzącej

Urząd Miejski, Mariusz Siewiera rezygnuje funkcji wiceburmistrza Łowicza Łowickie wychodzi koalicji rządzącej - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 30/08/2019 10:55
Martyna Czekalska

Mariusz Siewiera złożył dziś (30 sierpnia) rezygnację z funkcji wiceburmistrza Łowicza. - Jestem bardzo zaskoczony tą decyzją – mówi Krzysztof Kaliński, włodarz miasta.

Szczegóły decyzji Mariusz Siewiera przedstawia na konferencji prasowej, zaplanowanej na najbliższy poniedziałek (2 września). Nieco więcej o przyczynach rezygnacji napiszemy wkrótce.

AKTUALIZACJA

Mariusz Siewiera uzasadnia swoją rezygnację brakiem akceptacji dla niektórych decyzji podejmowanych przez burmistrza miasta Łowicza w powierzonym mu zakresie obowiązków służbowych oraz wskazuje na słaby przepływ informacji, a w niektórych przypadkach nawet na jego brak.

- To była trudna decyzja – nie ukrywa w rozmowie z nami Siewiera. Jak mówi, teraz czeka na odpowiedź czy rezygnacja zostanie przyjęta z dniem dzisiejszym czy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Sam poprosił swojego przełożonego o zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy.

- Jestem bardzo zaskoczony. Szkoda, bo dobrze nam się współpracowało – komentuje burmistrz Krzysztof Kaliński, który powołał Mariusza Siewierę na swojego zastępcę w listopadzie ubiegłego roku. Jego kontrkandydat w jesiennych wyborach samorządowych objął stanowisko wiceburmistrza Łowicza 1 stycznia 2019 roku. Jak mówi Kaliński, Siewiera był pracownikiem bardzo lojalnym, pracowitym i rozumiejącym potrzeby miasta.

Dzisiaj rano obaj panowie mieli rozmawiać jeszcze na temat rezygnacji 42-letniego samorządowca z funkcji zastępcy burmistrza. Ten nie dał się namówić na wycofanie swojego wypowiedzenia.

Jak już wspominaliśmy, Kaliński i Siewiera rywalizowali w październiku 2018 roku w wyborach burmistrza Łowicza. Przed drugą turą wyborów, w której dotychczasowy włodarz miasta spotkał się z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Jakubem Wolskim, lider komitetu Łowickie.pl poparł urzędującego włodarza miasta nad Bzurą.

Dla części wyborców popierających wcześniej Siewierę było to spore zaskoczenie. Tym bardziej, że przez poprzednie cztery lata dał się poznać jako jeden z najaktywniejszych radnych opozycyjnych w radzie miasta, nierzadko otwarcie krytykujący działania Kalińskiego. Słynny stał się też medal z ziemniaka, który Siewiera wręczył Kalińskiemu podczas debaty przedwyborczej.

Jednocześnie radni z klubu Łowickie.pl, którzy wspólnie z popierającymi burmistrza Kalińskiego samorządowcami Łączy nas Łowicz i Powiat Łowicki oraz Porozumienia Łowickiego stworzyli koalicję rządzącą, zadecydowali o wystąpieniu z sojuszu.

- Jest kilka przyczyn takiej decyzji, główna to brak możliwości realizacji naszego programu wyborczego – informuje Robert Wójcik, przewodniczący klubu radnych Łowickie.pl. Jak mówi, inne były rozmowy i ustalenia, gdy zawierano koalicję. Uściśla, że co prawda nie sporządzono żadnej umowy koalicyjnej na piśmie, jednak obie strony zawarły dżentelmeńskie porozumienie.

Jeśli chodzi o konkretne, niezrealizowane punkty programu, to Wójcik wskazuje przede wszystkim na brak wprowadzenia uchwały zezwalającej na sprzedaż mieszkań komunalnych z bonifikatą oraz niezrealizowanie bonu żłobkowego. - Trudno być w koalicji, w której nie można realizować programu wyborczego - tłumaczy samorządowiec.

Radny Wójcik wymienia też problemy w przepływie informacji oraz wskazuje na dramatyczny stan finansów miasta. - Upór burmistrza, żeby robić te wszystkie trzy duże inwestycje (budowa wiaduktu i dróg dojazdowych, modernizacja oczyszczalni ścieków oraz budowa tunelu drogowego – przyp. red.), jest niezrozumiały – uważa.

Do zmian w koalicji odniósł się też Kaliński. - Myślę, że w sprawach najważniejszych dla miasta wszyscy radni będą pracować dla mieszkańców i miasta oraz z myślą o dużych inwestycjach, które mamy.

Mariusz Siewiera rezygnuje z funkcji wiceburmistrza Łowicza. Łowickie.pl wychodzi z koalicji rządzącej komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-08-30 11:46:29

  Tarcia na szczytach władzy :)

 • Jack Black - niezalogowany 2019-08-30 12:10:32

  Co to za przypadek ? Najpierw dawał medal z ziemniaka, później przyczynił się do objęcia przez wąsatego po raz kolejny stołeczka, robiąc zamieszanie i wymuszając zmianę statutu i zamianę radnego...a teraz Socha strzela. No niech się wypowie w tym temacie psychiatra!

 • Gość - niezalogowany 2019-08-30 12:33:09

  Koalicja zawsze kojarzyła mi się z realizacją WSPÓLNYCH działań i założeń. Z wypowiedzi Pana Wójcika widać że łowickie.pl widziało to inaczej... RÓBCIE TYLKO NASZE POSTULATY.

  Szukajmy oszczędności ale na nasze wnioski prosimy o pieniądze. To jest śmieszne.

  To co robił w Urzędzie Pan Mariusz że czuł się nie doinformowany? Przez 9 miesięcy? • Gość - niezalogowany 2019-08-30 12:38:10

  Nie dziwie się że zrezygnował. Z Kalinskim nie da się współpracować. No chyba że stosuje się dwu punktowy regulamin: pkt1 Kaliński ma racje.pkt.2 jak Kaliński nie ma racji patrz pkt.1.
  Kaliński to despote i narcyz z nikim kto ma własne zdanie nie umie współpracować.

 • Gość - niezalogowany 2019-08-30 12:44:46

  Nie zgodzę się. Na Sesjach widać że niektórzy radni chcą tylko zainstnieć. Nie robić oczyszczalni? To niech nas zaleje fala jak w Warszawie! Nie robić tunelu? OK- niech mieszkańcy Korabki się męczą! Nie robić wiaduku? OK odetnijmy ZATORZE od reszty miasta.

  Na to szkoda pieniędzy, ale na na propozycje radnych łowikie.pl kasa musi być :D

 • gość 2019-08-30 13:19:45

  Czytaj ze zrozumieniem - i oglądaj - bonu żłobkowego nie będe robił - nawet nie spróbuje ściemnieć i mówić że prace trwają nad projektem... Wykup lokali komunalnych .... jakieś pieniądze dla miasta by były.... niewielkie (bonifikata) ale zawsze....

 • Supergość - niezalogowany 2019-08-30 13:31:01

  Brawo, brawo i jeszcze raz brawo !!!
  Ktoś w końcu się opamiętał. Robienie w jednym czasie 3-ch dużych inwestycji to jakieś szaleństwo. Ciekawe czy Pan Burmistrz wziąłby w jednym czasie 3 kredyty na zakup 3 mieszkań dla swoich dzieci. Gospodarzu Naszego Miasta opamiętaj się. Nie szastaj pieniędzmi bo są jakieś dofinansowania, chyba Wiesz dobrze o tym, że liczy się to czy jesteśmy w stanie je spłacić.
  Może nie jest jeszcze za późno.
  A do radnych, którzy bez opamiętania brną razem z Burmistrzem w czarną dziurę, mam pytanie: Jakie mają wytłumaczenie swoich decyzji. Czy nie słuchali pana skarbnika na ostatniej sesji.
  Pozdrawiam wszystkich.

 • gość 2019-08-30 13:36:51

  Dobry ruch pana Siewiery może sie trochę zrehabilituje w oczach łowiczaków. Zawsze wiedziałem ,że z p. kalińskim nie uda mu się dogadać.

 • gość 2019-08-30 13:54:52

  Ludziska chodzi o Krystian kazdy miał kandydata ale Krystia musi byc i bez dyskusji. Jeszcze kilka miesięcy i Krystia będzie nawet w schronisku dla bezdomnych dyrektorem lub vice

 • gość 2019-08-30 14:05:43

  Tak sobie myślę o tych mieszkaniach. Przy dzisiejszych cenach rynkowych to można śmiało sprzedać i z tych pieniędzy dwa zbudować, przy okazji na kilka lat bez remontów i dokładania. Może jest to jakiś sposób na zatrzymanie ludzi w mieście. Trzeba to jeszcze dobrze sprzedać i znaleźć dobrego wykonawce.

 • gość 2019-08-30 18:05:57

  Bardzo dobra decyzja, nie ma co firmować tej degrengolady

 • Gość - niezalogowany 2019-08-30 19:23:26

  Miasto nie chce sprzedać mieszkań komunalnych, ale czy Pan Burmistrz wie jakie czynsze płacą mieszkańcy tychże lokali...Może warto się zainteresować,dlaczego np.w bloku na Starzyńskiego czynsz jest o wiele wyższy niźli w tym samym lokalu,przy takiej samej liczbie zameldowanych osób w bloku LSM

 • Gość - niezalogowany 2019-08-31 07:59:35

  Słuszna decyzja.

 • Gość - niezalogowany 2019-08-31 09:05:22

  Dla mnie zrobili głupotę, że stworzyli koalicję. Woleli to niż aby wygrał wybory człowiek, który by działał naprawdę dla dobra miasta. Ważniejsze było wtedy przynalezenie do partii niż, to że p. Kalinski powinien już dawno odejść z tej funkcji. Teraz rezygnuje mmm i dobrze przynajmniej my nie będziemy płacić drugiej pensji vc burmistrza. Pan Kalinski powinien się zastanowić nad swoimi decyzjami. Miasto jest brudne, wiele decyzji podejmowanych pochopnie,inwestycje robione wszystkie w jednym czasie i zadłużenie miasta. Teraz szuka kasy. Jak dla mnie zły gospodarz. Może rezygnacja vc burmistrza obudzi co niektórych. Chociaż myślę, że to i tak nic nie zmieni. Miasto nie inwestuje w nic co by mogło zatrzymać młodych ludzi, przyciągnąć turystów, czy rozwijać lokalnych przedsiębiorców. Brak słów.

 • Alan - niezalogowany 2019-08-31 17:01:35

  Kaliński dawno powinien odejść! Ale za obecną sytuację winę ponosi K. Cipański. Typowa wydmuszka, kolorowa na zewnątrz a pusta w środku. Tak bardzo lukrował rzeczywistość w czasie kampanii. Łowicz upada to fakt. Rozliczcie wreszcie tego typa.

 • Max - niezalogowany 2019-08-31 18:01:14

  Wy się, panowie na szczytach kłócicie a w mieście brudno, jak nie przymierzając w marnym chlewie... marnym bo w dobrym jest czyściej jak na ulicach w centrum. Pomijam zeschnięte liście, ale zobaczcie ile petów i resztek opakowań się wala. Może by tak uruchomić te służby które mamy : Zakład Usług Komunalnych i Zakład Utrzymania Miasta. Skoro większość właścicieli nieruchomości nie potrafi zadbać o czystość, to kosztami należy ich obciążyć. Ale czysto na ulicach musi być!

 • Goral - niezalogowany 2019-08-31 18:04:56

  Kordecki, zamilcz.

 • Hieronim gąbka - niezalogowany 2019-08-31 22:47:50

  Jeżeli cipkowski lub siano zostaną naczelnikiem w UM to Łowicz będzie miał następnego dnia czterech obywateli mniej. Przemelduje rodzinę i tyle. Nie dopłacę do syfu

 • Zalamany - niezalogowany 2019-09-01 10:55:48

  Panie Mariuszu zastanowi się pan jeszcze, wszyscy mieszkancy i lokatorzy Zgm, ktory zdzera z nas grubą kasę za najem. Niech się tu ktoś przyjrzy. Ile płacimy za stare bloki...panie Mariuszu przyjrzy się pan jeszcze,bo bez pana Kaliński 3 lata nas emerytów wydoi do reszty

 • gość 2019-09-01 17:27:38

  Lepiej późno niż wcale, bo jak można tak pracować : będąc lojalny, pracowity, odpowiadaj za wszystkie najtrudniejsze dziedziny w mieście nie mając nic do powiedzenia.Uważam, że brak koalicji wyjdzie miastu na dobre, nie będzie rządu absolutnego, burmistrz musi podejmować decyzje wyważone, uzgodnione z radnymi wszystkich klubów a przede wszystkim mieszkańców.

 • Gość - niezalogowany 2019-09-02 16:55:56

  Bon żłobków? A to dofinansowanie do żłobków dla dzieci z Łowicza to mało? Niektórym nigdy się nie dochodzi....

 • Gość - niezalogowany 2019-09-03 15:48:12

  Panie Gąbka śmiało! Jak tak durnie piszez to lepiej dla społeczności jak wyjedziesz.
  Mniej powietrze zatrujesz :-)

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Operator Wózka Widłowego

Firma Procter & Gamble Centrum Dystrybucji w Sochaczewie poszukuje kandydatów na stanowisko: Operatorów Wózka Widłowego Obowiązki: • Załadunek..


Reklama
 Reklama