Masowe zwolnienia lekarskie w sądach. W Łowiczu do pracy nie przyszło około 60 proc. osób

Z sali rozpraw, Masowe zwolnienia lekarskie sądach Łowiczu pracy przyszło około osób - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 13/12/2018 14:19
Mirka Czubak

Pracownicy sądów w całym kraju strajkują. Absencją chcą wywalczyć obiecane wcześniej podwyżki. Mimo, że na chwilę obecną żadna ze spraw w łowickim sądzie nie została odwołana, to braki kadrowe i utrudnienia są widoczne.

Chodzi o ogólnopolski protest pracowników administracyjnych sądów w Polsce, w tym między innymi pracowników sekretariatów czy protokolantów, bez których żadna rozprawa nie może się odbyć. Za protestem nie stoi żaden związek zawodowy, jest to inicjatywa oddolna pracowników sądów. Głównym postulatem są podwyżki pensji. Osoby zatrudnione w sądach skarżą się, że wynagrodzenia niektórych nie przekraczają nawet średniej krajowej.

Jak informuje nas prezes Sądu Rejonowego w Łowiczu Magdalena Piwowarczyk, od poniedziałku na blisko 37 pracowników na zwolnieniu lekarskim przebywa 24. Podkreśla, że w miarę możliwości sąd stara się organizować zastępstwa, co jednak proste nie jest. 

- Staramy się, aby żadna ze spraw nie spadła z wokandy i delegujemy na nie innych pracowników. Niestety gorzej jest z pracami administracyjnymi i na pewno w krótkim czasie wystąpią z tego powodu różne opóźnienia – mówi w rozmowie z lowicz24 prezes sądu.

Ogólnopolska akcja pracowników administracji sądowej oficjalnie nie jest strajkiem. Protestujący wzięli przykład z policjantów, którzy w październiku ruszyli na masowe zwolnienia lekarskie, chcąc w ten sposób zwrócić uwagę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na swoje postulaty płacowe.

Postulaty pracowników administracyjnych popierają także łowiccy sędziowie. 

- Rozumiemy ich sytuację doskonale i popieramy postulaty. To kluczowi pracownicy sądu, a praca jaką wykonują nie należy do łatwych i przyjemnych. Niejednokrotnie jest dla nich dużym obciążeniem psychicznym jak i fizycznym - wspomina Magdalena Piwowarczyk.

Kiedy zakończy się ten nieoficjalny protest trudno powiedzieć, sytuacja może ulec zmianie w każdej chwili. Niewykluczone również, że ilość „nieobecnych” pracowników w łowickim sądzie może wzrosnąć. 

 

Masowe zwolnienia lekarskie w sądach. W Łowiczu do pracy nie przyszło około 60 proc. osób komentarze opinie

 • gość 2018-12-13 23:50:41

  Oczywiście wszyscy protestujący chorzy w świetle prawa... Ciekawe czy za jakiś czas nie pojawi się na wokandzie jakaś sprawa o wydawanie lewych zwolnień lekarskich... Zdrowia życzę i ... jak kiedyś powiedział kiedyś panujący prezydent, jak pensja za niska niech "zmieni pracę i weźmie kredyt".

 • gość 2018-12-14 10:39:09

  To proszę napisać ile Ci państwo zarabiają brutto, żebyśmy mogli ocenić ten ich strajk. Tak jest pan prezydent powiedział jasno zmien prace i wez kredyt.

 • Gość - niezalogowany 2018-12-14 18:21:59

  ZUS na kontrol a kto ściemnia na bezwzględnie odbycie kary w ZK na resocjalizacje bo za to też są paragrafy ale by się działo heheeee ..

 • Gość - niezalogowany 2018-12-14 18:25:32

  Nie chcą pracować to Ukraińców przyjąć heeeeeę

 • gość 2019-02-15 12:59:27

  Akcja ZUS "uszczelka" widać nie działa w sektorze publicznym. Ostatnio wszystkich przedsiębiorców ścigają za zwolnienia, czy kontrolują zwolnienia lekarskie itd. litania pytań o to co zrobili żeby skontrolować pracowników. Górnicy przed emeryturą muszą odpracować wszystkie zwolnienia lekarskie, muszą mieć przepracowane 25 lat pod ziemią żeby skorzystać z emerytury. Może by tak konieczność odpracowywania wprowadzić wszędzie a szczególnie nauczycielom, służbom mundurowym i wszytkim tym którzy korzystają z przywilejów emerytalnych.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Reklama
 Reklama