Miasto Łowicz zaciągnie kredyt na ponad 25,5 mln zł


Portal lowicz24.eu
Autor: Martyna Czekalska
12/09/2019

Urząd Miejski Łowicz
Władze miasta Łowicza ogłosiły w sierpniu przetarg na udzielenie długoterminowego kredytu w wysokości ponad 25,5 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na pokrycie tegorocznego deficytu budżetowego oraz spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek.

Zgodę na zaciągnięcie przez miasto rekordowego kredytu wyraziła pod koniec lipca Rada Miejska w Łowiczu. Władze miasta chcą wziąć kredyt na kwotę 25.555.000 zł. Prawie 19,4 mln zł ma sfinansować tegoroczny deficyt budżetu, a niespełna 6,2 mln zł zostanie wydanych na spłatę zaciągniętych wcześniej kredytów i pożyczek.

Ratusz szuka banku, który udzieli samorządowi długoterminowego kredytu. Będzie on spłacany w latach 2020-2028. Zgodnie z danymi zawartymi w wieloletniej prognozie finansowej miasta Łowicza, planowana kwota długu w 2022 roku przekroczy 100 mln zł.

Miasto realizuje lub przygotowuje się do przeprowadzenia trzech dużych inwestycji: budowy dróg dojazdowych do wiaduktu nad torami kolejowymi w ul. 3 Maja, modernizacji oczyszczalni ścieków oraz budowy tunelu pod torami kolejowymi w ciągu ul. Mostowej i Armii Krajowej.

Zdaniem części radnych, zadłużanie miasta na tak dużą kwotę jest „jazdą po bandzie”. - Nie jest to jazda po bandzie, jest to na razie kontrolowana jazda. Kontrolowana przez wieloletnią prognozę finansową, państwa radnych, Regionalną Izbę Obrachunkową. Do tej bandy jest bezpieczna granica – mówił na lipcowej sesji burmistrz Krzysztof Kaliński.

Na zagrożenia wskazywali zarówno radni ówczesnej koalicji z Łowickie.pl (wystąpili z koalicji we wrześniu, a uchwała była głosowana w lipcu – przyp. red.), jak i samorządowy z klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość i Niezależni. - Czy nasze miasto jest w stanie aż tak dużo zaryzykować? Nie chciałbym, żeby Łowicz znalazł się na liście samorządów, które zbankrutowały, albo mają tak duże problemy finansowe, że nie mogą funkcjonować – zauważył radny Jakub Wolski.

- Jesteśmy w stanie wykonać te trzy inwestycje bez pogrążenia miasta w długach – zapewniał burmistrz Kaliński. - Zagrożeń jest dużo i nie o wszystkich da się powiedzieć. Liczymy na to, że w międzyczasie będziemy pozyskiwać środki zewnętrzne – dodał skarbnik Arkadiusz Podsędek.

Zgodę na zaciągnięcie długoterminowego kredytu wyraziło 15 radnych, a 6 było przeciw (wszyscy z klubu radnych PiS i niezależni).

 
Miasto Łowicz zaciągnie kredyt na ponad 25,5 mln zł - komentarze opinie (6)

gość
12/09/2019

Proponuję władcymirowi tego miasta abonament w totalizatorze, jest jakaś szansa, że inwestując w kuponu 3 mln w skali roku, uda się trafić przynajmniej jedną kumulację, która pokryłaby zapotrzebowanie...sytuacja analogiczna do: "Zagrożeń jest dużo i nie o wszystkich da się powiedzieć". A te 25,5 mln to kwota finalna czy trzeba jeszcze doliczyć odsetki? Może znający temat odpowiedzą? I niech dopiszą jaka to jest szacowana kwota. Nie dość, że miasto zamienia się w beton, to jeszcze braknie środków, żeby to pozamiatać...no chyba, że pod dywan. Brawo!

Gość
12/09/2019

Państwo Radni będą kandydować ponownie? Warto zapamiętać nazwiska, które lekką ręką wprowadzają nas w taaakie zadłużenie, żeby mądrze wybrać radnych i włodarza miasta w kolejnych wyborach.

Gość
12/09/2019

Jezeli miasto splaca kredyt kredytem to strach sie bac. Uwaga zaraz p. burmistrz podniesie podatki i oplaty. Proponuje jeszcze pobierac oplate za chodzenie ulicami tego brudnego miasta.

Gość
12/09/2019

Ludzie nie bądźcie śmieszni, wiedzieliście kogo wybieracie. A teraz to się nie ośmieszajcie. Najpierw trzeba myśleć a dopiero głosować na tego czy innego kandydata.

gość
12/09/2019

Łowicz zamienia się powoli w piękną drogą dziurę. Burmistrza stać na dwóch zastępców w 28 tysięcznym mieście, czynsze w ŁSM non stop rosną bo tam też klika rodzinna pracuje z oświeconym prezesem na czele, który już od 10 lat odchodzi bo zmęczony ale trzyma się jak może, bo co chwila kilkanaście tysi premii sobie przyzna i trzeba ich wszystkich utrzymać.Spółdzielnie też chcą zadłużyć na maksa. Mamy już droższe czynsze w blokach niż w Warszawie. A miejsc pracy jak nie było tak nie ma. Kto nie ma znajomości ten nic ciekawego w tym mieście nie znajdzie. Ale ludzie się ucieszą jak McDonalds z gównianym jedzeniem powstanie i oczywiście biskup będzie musiał pokropic i pokropek zainkasować bo inaczej się zawali. Ciemnogród po prostu jak tak dalej będzie za 5 lat będziemy sołtysa wybierać a Łowicz będzie miał 15 tys mieszkańców ale w razie czego Zenek przyjedzie i z playbacku zagra...

Gość
14/09/2019

Kolega ma rację . Miasta dobrze zarządzane ida do przodu ,niestety nie Lowicz. Jak można żyć ciągle na kredyt . Jeszcze kilka lat i będziemy mieli prawdziwy skansen .
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej


Ostanio w Urząd Miejski


TOP 5

Ogłoszenia

wróć

pełna wersja portalu