15°C bezchmurnie

Miejsce do kąpieli, a może odkryte baseny?

Chociaż wchodzenie do Bzury przy miejskiej plaży na Błoniach jest zabronione, z ochłody w rzece chętnie korzystają dzieci i dorośli. Radna Karina Sędkowska-Staszewska chciałaby, aby władze miasta stworzyły tu bezpieczne miejsce do kąpieli.

Miejska plaża w Łowiczu została otwarta pod koniec maja. Już dwa lata temu o jej utworzenie zabiegał Kamil Sobol, prezes Łowickiej Akademii Sportu. Władze miasta do pomysłu podchodziły z rezerwą. Sytuacja się zmieniła, gdy inwestycja wygrała w głosowaniu do budżetu obywatelskiego. 

Łowiczanie nie wyjeżdżając z miasta mogą więc wypocząć na plaży pod palmami. Nie mogą jednak, a przynajmniej nie powinni, kąpać się w rzece. Zakaz wchodzenia do wody został ujęty w regulaminie obiektu administrowanego przez Ośrodek Sportu i Rekreacji. W praktyce w upalne dni z ochłody w Bzurze chętnie korzystają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Rzeka jest płytka. Dorosłym sięga do kostek, tylko gdzieniegdzie jest głębiej.

Kilka miesięcy temu radna Karina Sędkowska-Staszewska złożyła interpelację ws. usytuowania nad Bzurą kąpieliska albo miejsca do kąpieli, a więc wydzielenia i oznakowania fragmentu wód powierzchniowych. Formalnie łatwiej jest stworzyć miejsce do kąpieli. W obu przypadkach konieczne są badania jakości wody. - Burmistrz rozważał moją prośbę, zlecił badanie czystości wody, a jego wynik zezwala na kąpiel w rzece - informuje radna.

Do tematu wrócono na lipcowej sesji. Przewodnicząca miejskiej komisji społecznej prosiła o uporządkowanie zejścia do rzeki, niewielkiego obszaru między plażą a przystanią. - W Bzurze kąpie się dużo dzieci, a zejście do wody jest dla nich niebezpieczne - apelowała Karina Sędkowska-Staszewska i pokazuje zdjęcie stłuczonej butelki. 

W tym roku miasto na pewno nie wykona żadnych dodatkowych prac przy plaży. - Rodzice posyłają dzieci do wody na własną odpowiedzialność - podkreślił włodarz Łowicza. Burmistrz nie ukrywa, że kwestia odpowiedzialności to jedno, a drugie to koszty. Miasto kupiło w ubiegłym roku za ok. 145 tys. zł dwa odkryte baseny, które znajdują się przy ul. Kaliskiej. Ich utrzymanie i opłacenie ratowników również kosztuje.

Burmistrza popiera m.in. wiceprzewodniczący rady Marek Boroski. - Każdy kto wchodzi do wody, wchodzi na własną odpowiedzialność - stwierdził samorządowiec. - Chcecie, żeby burmistrz poszedł do więzienia, bo się przyczynił częściowo czy bezpośrednio, że się ktoś utopił? Nawet w szklance wody można się utopić.

- Rozumiem stanowisko burmistrza, obawę przed wydatkami związanymi z zatrudnieniem ratowników, trzeba jednak wziąć po uwagę fakty - w Bzurze kąpią się dzieci - zauważa rozczarowana radna z Nowego Miasta.

Niewykluczone, że w przyszłym roku odkryte baseny przeniosą się w okolice miejskiej plaży. Miasto wspólnie z diecezją łowicką i firmą Eco-Resort ubiega się o dotacji z funduszy unijnych na duży projekt turystyczny. Część dotacji miałaby pokryć poniesione już koszty utworzenia plaży oraz planowanej rozbudowy kompleksu basenów.

- To dobry pomysł - uważa pan Jerzy, którego spotkaliśmy na plaży z wnuczką. Mieszkaniec Łowicza nie spuszcza oczu z dziewczynki pluskającej się w rzece.

Miejsce do kąpieli, a może odkryte baseny? komentarze opinie

 • gość 2017-08-05 01:48:38

  Brawo pani radna

 • gość 2017-08-05 01:51:37

  zgodnie z przyjętą zasadą za następne dwa lata kąpiel w Bzurze będzie dozwolona i bezpieczna?

 • gość 2017-08-05 01:54:14

  plastikowe baseny nad rzeką to niestety średni pomysł

 • gość 2017-08-05 18:00:38

  jak jest nie dozwolona kąpiel to trzeba wlepiać mandaty za łamanie prawa , a nie oskarżać burmistrza. Pasożyty 500+ wpuszczają tam swoje dzieci i bujają w obłokach tymczasem zapominając o kosztach tzn. ratownicy i inne koszty utrzymania plaży i kąpieliska. No i jako obywatele zapomnieli, że prawo do wolności nie przewiduje w sobie łamania prawa. Warto przypomnieć, że ani 500+ ani żadna partia polityczna nie będzie wieczne. Niektórzy zapomnieli kim tu są żyjący.

 • gość 2017-08-05 18:21:59

  do ostatniego gościa, kim ty Ty jesteś?piszesz jak mega dureń,zapominając o tym,że owe dzieci na które rodzice dostają lub nie 500 + będą zarabiały na twoją emeryturę,i partie Ci się popiepszyły trochę, bo ani Sobol ani Sędkowska, chyba,że pan który twierdzi ,że się w szklance wody potopimy....a może już nie należy,to się przecież zmienia, szacunku trochę dla owych pobierających 500 +, bo jak te twoje wypociny czytam to odnoszę wrażenie , że sam dzieci nie masz i marzeń także,biedny jesteś!

 • Anna - niezalogowany 2017-08-05 19:41:25

  Debilny pomysł zarówno kąpieliska w fatalnych warunkach jak i szepczących basenów zewnętrznych przy plaży. Nie rozumiem tego idiotycznego entuzjazmu w poprzednich wpisach. Radna już miała ,, ciekawe,, tzw pomysły z kosmosu

 • Gość - niezalogowany 2017-08-05 20:36:00

  Gościu ziejacy jadem z zazdrości o 500+: dzieci Ci zbyt wcześnie dorosły czy Ty zbyt wcześnie się zestarzales? Wszystko źle? Źle że nie było basenów i plaży, źle że są baseny i plaża. Źle że ktoś ma pomysły, że pomysły generują koszty, a Ty co zaproponowales ciekawego i to bez kosztów? Ulice , chodniki , utrzymanie szkół, przedszkoli, bibliotek, ośrodków kultury, sportu, koncerty itd.To też koszty. A więc co? pozamykac wszystko i wtedy kosztów nie bedzie. Pewnie też nie byłbyś zadowolony. A może lepiej pobudowac jakiś kościół? Oj tylko kim Ty jesteś, nikim? "Nic nie robię, niczego nie zaproponuje, ale wszystko skrytykuje.

 • Gość MK - niezalogowany 2017-08-06 16:12:23

  A nie można było odrazu zastanowić się nad modernizacją Zalewu w Lasku miejskim? Zrobić plażę z łagodnym wejściem do wody, wydzielić kąpielisko chronione przez ratowników, postawić na wodzie rowery wodne i kajaki oraz na brzegu bar z napojami i jedzeniem. Zamiast plaży, palm? i basenów, których pilnują ratownicy? Myślę, że z takiego rozwiązania wszyscy byli by bardziej zadowoleni. Wyrwali by się za miasto całymi rodzinami i nie tylko. Rowerami bądź samochodami w zaciszne miejsce, w pobliżu lasu, nad rzeczką. Przykład Żyrardów. Mają tam taki zalew od kilkunastu lat i bardzo dużą frekwencję do tego stopnia, że władze miasta zdecydowały o jego modernizacji w tym roku i ma powstać jedno z najlepszych kąpielisk w kraju. Może pójdziemy w tym kierunku. Dla rybaków miejsca napewno by nie zabrakło, a pewnie też by im się spodobało.

 • Marcin - niezalogowany 2017-08-06 16:41:17

  Świetny pomysł! Mnóstwo osób kąpie się w tym miejscu, woda nie jest zanieczyszczona, więc logiczną konsekwencją będzie stworzenie zabezpieczonego miejsca przeznaczonego właśnie do kąpieli!

 • gość 2017-08-06 22:51:43

  kąpielisko nad zalewem byłoby kosztowniejsze,a sam zalew zbyt płytki na rowery wodne ale zgodzę się z tobą,że w Łowiczu brakuje cywilizowanego miejsca do kąpieli, dramatyczne warunki na basenie, Skierniewice maja Zadębie z rowerami wodnymi,ratownikami i fajny basen, Sochaczew fajny basen,Żyrardów jak sam piszesz a u nas......plaża z palmami i dzikie kąpielisko, a raczej zakaz wstępu do wody,słabo trochę

 • gość 2017-08-07 00:02:25

  Za dwa lata nie będzie po plaży znaku, bo już wygląda jak by jej nie było, nikt o to nie dba, to tylko gra polityczna Sobola i Sękowskiej . On zapulsował i ma to w d... , a ona zbliża się do końca kadencji i łapie się deski ratunkowej. Żałosne jest to miasto i prości ludzie którzy nim zarządzają

 • Paweł - niezalogowany 2017-08-07 01:28:44

  Co wy sie tak pocicie nad sobolem i sedkowska? Plaza jest ? Chodzicie tam z dziećmi ? I chwała za to wszystkim którzy przyczynili sie do jej powstania... bo ani sobol ani pani radna sobie tego sami nie usypali..

 • Gość - niezalogowany 2017-08-07 04:59:30

  Chca pokryc czesc wydanych na plaze pieniedzy z projektu unijnego z ktorego nie ma przyznanych jeszcze pieniedzy i jawnie o tym piszecie? To ja sie nie dziwie ze te dotacje sa pozniej zwracane

 • gość 2017-08-07 16:20:19

  zalew po modernizacji wcale by nie był za płytki wręcz przeciwnie :-) koparki wypchną wszystkie śmieci z dna a zarazem pogłębią dno, Obok płynie rzeczka, która na pewno go zasili i mogło by być fajnie, proponuję przesłać taki projekt do Burmistrza.

 • gość 2017-08-08 00:19:07

  jak rosła trawa nad Bzurą, można było przynieść koc czy ręcznik i się opalać. Było ładnie. A teraz ? Wyrzucone pieniądze rzekomo na to co nie potrzeba i narzekania, roszczenia ludzi do burmistrza, że się wszystko należy. Jak się nie podoba to nie liczyć na 500+ tylko brać się do roboty i zapracować sobie na wypoczynek. Nikt też nie rozda "plaża 500+".

 • Krzysztof - niezalogowany 2017-08-08 05:39:21

  Ale zgnilec się uczepil tego 500+ chyba ktoś był kopany po d.....całe życie i nie ma na kim się wyżyć to próbuje na dzieciach. Ofermy życiowe są wśród nas

 • gość 2017-08-08 07:28:07

  no zaradne życiowo są dziecioroby, że hej. Tylko czemu na garnuszku państwa?

 • gość 2017-08-08 13:16:13

  Im właśnie najbardziej nie chce się pracować albo nie umieją. Oni właśnie są na własne życzenie nie wykształceni, To jest same prostactwo bez kultury.

 • Krzysztof - niezalogowany 2017-08-08 14:50:08

  Wolę żyć z pajacykow takich jak zazdrosne gnidy które całe życie zapiepszaja i nic nie mają i nie będą mieli ;-)

 • gość 2017-08-08 21:13:17

  szkoda ze inteligencja która nic w życiu nie osiągnęła nawet dziecka już nie komentuje 500 plus pozdrawiam zawistnych niedorajdów

 • gość 2017-08-09 19:59:44

  kulturalni ludzie umieją się kulturalnie wyrażać i zachować. Współczuje tym biednym dzieciom, że muszą oglądać takie obrazki rzuconych puszek po piwie i deptać po szkłach rzucających się ludzi butelkami w stanie nietrzeźwym. Tam nie ma jak wprowadzać dzieci. Rzucanie butelkami i bielawska street to nie te klimaty.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na Lowicz24.eu