MZK wdraża unijny projekt. Sporo zmian i udogodnień dla pasażerów

Gospodarka, wdraża unijny projekt Sporo zmian udogodnień pasażerów - zdjęcie, fotografia
 • Fotka nr 0 z 5
 • Fotka nr 1 z 5
 • Fotka nr 2 z 5
 • Fotka nr 3 z 5
 • Fotka nr 4 z 5
06/07/2018 12:23

Od najbliższego poniedziałku (9 lipca) pasażerowie dotychczas korzystający z darmowego przejazdu autobusami MZK w Łowiczu, zobowiązani będą według nowo obowiązującej uchwały (nr LVI/379/2018) Rady Miejskiej w Łowiczu do uiszczenia opłaty za przejazd miejskimi środkami transportu.

Uchwała ta wprowadza płatne bilety dla dzieci do 7 roku życia, seniorów powyżej 70 lat oraz honorowych obywateli Łowicza. Bilet w strefie miejskiej kosztować będzie 60 groszy, zaś w strefie podmiejskiej 0,90 groszy.

Wprowadzenie odpłatności za (dotychczas darmowy) przejazd autobusami MZK wymusiła zmiana sposobu rozliczenia podatku VAT. Dzięki nim Urząd Miejski w Łowiczu w imieniu MZK będzie mógł w pełni odliczyć podatek VAT za nabyte w tym roku autobusy (ok. 1 mln zł) oraz wygenerować oszczędności rzędu 200 tys. zł rocznie na zwrocie VAT za m.in. zakup paliwa.

Wszystko w ramach wspomnianego projektu transportowego, przygotowanego przez miasto we współpracy z gminą Łowicz. Opiewa on na prawie 10,1 mln zł (ok. 7 mln zł dofinansowania) i zakłada unowocześnienie taboru oraz rozwój infrastruktury.

Pierwszy etap rozpoczął się w 2017 roku od budowy parkingu przy Dworcu PKP na 187 miejsc postojowych. Inwestycję za 2 mln zł realizował kutnowski Trakt. Z kolei montażu 21 wiat przystankowych za niespełna 210 tys. zł podjęła się firma Budotechnika z Pilchowic, zaś budowa zatok parkingowych zlecona została firmie Wig-Kost. Ostatnie z zadań pochłonęło 235 tys. zł.

Obecnie wdrażany jest drugi etap projektu. Cztery fabrycznie nowe Solarisy klasy midi oraz siedem zmodernizowanych starych autobusów wyjechało już na ulice Łowicza. Wszystkie wyposażone są w biletomaty mobilne (z których można już korzystać) z funkcją zapłaty monetami lub kartą płatniczą, nowoczesne kasowniki, informacje pasażerskie (słowne i wizualne) oraz system monitoringu. Nowe pojazdy posiadają klimatyzację, w starych chłodzona jest tylko kabina kierowcy. Ponadto każdy z miejskich busów posiada uchylną rampę do przejazdu wózków.

Pasażerowie korzystający z usług MZK mogą już na własnych komórkach śledzić ruch pojazdów za pomocą aplikacji „My Bus” oraz na stronie internetowej. Ta ostatnia została stworzona specjalnie na potrzeby projektu – jest nie tylko bardzo czytelna, ale przede wszystkim łatwa w obsłudze. Łowiczanie dzięki niej mogą zaplanować trasę podróży, sprawdzić rozkład jazdy czy odjazdy z konkretnego przystanku.

Dzięki nowym udogodnieniom można także sprawdzić, gdzie w danej chwili znajduje się autobus. Bogdan Suchanek powiedział nam, że w użytkowaniu są jeszcze cztery autobusy marki Jelcz, które docelowo mają zostać sprzedane. Nie posiadają one biletomatów, monitoringu i nadajników GPS, więc ich podgląd na trasie będzie niemożliwy.

Dyrektor MZK w Łowiczu przyznaje, że zmiany wprowadza sukcesywnie, aby nie spowodować dużego chaosu.

- Pasażerowie korzystający z przewozów komunikacją miejską muszą się przyzwyczaić do pewnych rzeczy i nauczyć jak korzystać z nowo zainstalowanych urządzeń i aplikacji dlatego najpierw uruchomiliśmy biletomaty mobilne w autobusach. Od poniedziałku wchodzą płatne bilety dla wszystkich pasażerów – mówi Suchanek.

Warto dodać, że w pierwszym okresie zmian bilety zakupić będzie można także u kierowcy. Docelowo posiadać oni mają po jednym bloku biletów normalnych i ulgowych, które sprzedawać będą w przypadku awarii biletomatów mobilnych.

W trakcie uruchamiania są stacjonarne biletomaty. Staną one przy Dworcu PKP oraz na ulicach Kurkowej i Tuszewskiej. Nabyć w nich będzie można nie tylko bilet uprawniający do korzystania z komunikacji miejskiej, ale także doładować Łowicką Kartę Miejską (ŁKM).

Tą z kolei wyrobić będzie można już niebawem w siedzibie MZK. ŁKM to swego rodzaju bilet, który po wejściu do autobusu należy przyłożyć do czytnika (biletomatu). Tą samą czynność należy powtórzyć opuszczając pojazd. Z e-portmonetki ŁKM zostaną zabrane środki za przejazd autobusem. Posiadacz miejskiej karty będzie mógł ją doładować zarówno w biletomatach stacjonarnych oraz mobilnych (w autobusach).

W siedzibie MZK funkcjonuje już Centrum Nadzoru Ruchu, do którego spływają wszystkie dane związane z pracą autobusów min. parametry pracy wszystkich urządzeń, obraz z kamer znajdujących się wewnątrz i na zewnątrz autobusów. Ma to na celu poprawę bezpieczeństwa pasażerów, jak i kierującego, z którym dyspozytor kontaktować się będzie za pomocą radiotelefonu.

W skrajnych sytuacjach, dzięki kamerom, łączności radiowej z kierowcą oraz nadajnikowi GPS dyspozytor będzie mógł szybko zlokalizować położenie autobusu i wezwać pomoc.

- Potrzeba teraz czasu na zapoznanie się ze wszystkimi nowościami informatycznymi, technologicznymi oraz nowatorskimi rozwiązaniami, jakie zostały wprowadzone przy udziale funduszy unijnych w komunikacji miejskiej w Łowiczu – podsumowuje Bogdan Suchanek.

W galerii prezentujemy wygląd Łowickiej Karty Miejskiej oraz wnętrze Centrum Nadzoru Ruchu.

Reklama

MZK wdraża unijny projekt. Sporo zmian i udogodnień dla pasażerów komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-07-06 13:54:51

  W niektorych miastach dla mieszkancow sa darmowe przejazy. A w Lowiczu podwyzka cen dla dzieci i seniorow

 • Gość - niezalogowany 2018-07-06 16:48:24

  Tylko 60 groszy??? 50 złotych powinien kosztować! Wtedy było by oszczędności znacznie więcej i burmistrz by zarabiał lepiej! Wstyd i dziadostwo! Dyrektorom i naczelnikom zabrać po 5 tysięcy i wtedy by była komunikacja za darmo! Ale czego się spodziewać od człowieka, który jeździ nową kijanką i jego świta też niezłe ma wózki. Oni mają już czym sie lansować po mieście i pod marketami a plebs niech się tłucze i kabze nabija coby vacik był większy na długi. Szkoda gadać.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-06 16:58:12

  Dokładnie. Ukochał sobie kilka osób i pompuje w nich kase od lat.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-06 17:09:40

  Śledzenie autobusu, który jeździ co 2h. Dobre!

 • gość 2018-07-06 19:23:55

  Jak tam rządzić będą takie Janusze to MZK Łowicz będzie jeździł jak jeździ... a żadne dodatki kolorowe nie pomogą

 • gość 2018-07-06 21:35:34

  Wstyd żeby senior musiał płacić za bilet mimo że to tylko 60 gr !! Jak szukać kasy to oczywiście u tych którzy mają jej najmniej!

 • gość 2018-07-06 22:50:23

  Darmowe przejazdy, zerowe podatki, weekendy od piątku do środy, włodarz miasta jeżdżący na rolkach i chodzący w ciuchach po przodkach z 1817 roku. Oto recepta na na zwycięstwo w nadchodzących wyborach na Burmistrza zdaniem niektórych. Obecny Burmistrzunio jeździł szrotem - było źle, wreszcie kupił nowe auto - też źle, bo kupa frustratów zamiast zrobić coś pożytecznego wylewają swoje żale w komentarzach. Ktokolwiek zostanie burmistrzem musi zwolnić wszystkich obecnie zatrudnionych, pozatrudniać nowych, doskonale wykształconych, znających się na wszystkim - najlepiej "uciekinierów" z Łowicza. A to wszystko najlepiej za 2100 brutto albo mniej, bo znowu się jakiemuś lamusowi nie spodoba, że ktoś zarabia więcej od niego i będzie pisał pełne sympatii komentarze. Nowy burmistrz powinien chodzić w worze pokutnym a w garażu mieć najlepiej jakiegoś osiołka, na którym mógłby wjeżdżać na Stary i Nowy Rynek w czasie uroczystości miejskich. Mieszkańcy mogliby rozkładać przed nim swoje wypasione płaszcze i rzucać pod nogi osiołka gałązki krzycząc w ekstazie "Hosanna" itd. Jak się kończy ta historia to chyba większość powinna wiedzieć. Rzekłem i teraz chyba tylko pozostaje mi tylko czekać na falę nienawiści za ten komentarz.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-07 13:28:12

  Sam wylewasz fale nienawisci na innych to po pierwsze. A po drugie to nikt nikogo nie zmusza na stolek burmistrza. Sam tego chce. A jak jest osoba publiczna to sorry ale krytyka jest wpisana w takie stolki i za to bierze gore kasy.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-07 14:47:04

  Uderz w stół a osiołki burmistrza już ryczą... Byle byś Ty "kolego" nie skończył jak pewien klient z twojej opowieści, za jedyne 30 srebrników. On też był blisko swego Pana, ale pycha i chciwość kroczyła dużo przed nim.

 • gość 2018-07-07 15:29:36

  A kto jest Panem tego gościa co to wylewa fale nienawiści? Czytam i widzę, że pisze o pewnej postawie a nie popiera konkretną osobę. Ludzie no zdejmijmy czasem klapki z oczu. Czy będzie Kaliński, Siewiera, Kolas, Gędek, Sobczak czy Wolski albo ktoś inny z Pisu pewnie w końcu pojawią się takie same absurdalne zarzuty - zarabia za dużo, za mało, za wysoki, ma aż 5 dzieci albo tylko jedno. Samochód za 100 tysięcy albo aż za 50 tys.

 • gość 2018-07-07 16:01:02

  A ja bym poprosiła, aby te autobusy jeździły częściej.

 • Kosior - niezalogowany 2018-07-07 21:42:04

  Ppo co te aplikacje I to wszystko jak nikt z tego nie bedzie korzystal. Sledzenie tych 3 pojazdow? Blagam. Nie trzeba wydawac milionow - wystarczyloby zoptymalizowac rozklad jazdy ppd pociagi. W jakim celu biletomaty pod pkp? Przeciez tam 2 na krzyz autibusy sa. Ten projekt jest bezcelowy. Kolejna sytata unijnych pieniędzy

 • Gość - niezalogowany 2018-07-07 22:13:30

  Takie durne pomysły tylko w Łowiczu. Polecam z palcem - Grzegorz Krychowiak.

 • gość 2018-07-11 20:54:18

  A ja bym prosiła, żeby przywrócono przystanek dla wysiadających linii nr 2 na końcu ulicy Warszawskiej.

 • Gość - niezalogowany 2018-08-01 21:13:03

  Tak najlepiej nic nie robić. Kasowniki najlepiej mechaniczne i autobusy typu jelcz z zaciętym na maxa ogrzewaniem. Ludzie z Łowicza i okolic są bardzo problematyczni. Nic im nie pasuje i straszliwie zazdrośni. Cieszę się że ktoś pomyślał i ruszył do przodu. Brawo Panie Bogdanie o to chodzi. Dobre zmiany. Proszę tylko o zwiększenie ilości kursów szczególnie w roku szkolnym.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

pacownik

WZORCUJĄCE LABORATORIUM POMIAROWE MUTECH poszukuje osoby na stanowisko pracownika laboratorium wymagane wykształcenie wyższe techniczne (mile..


Zobacz ogłoszenie

Firma handlowa zatrudni

Importer i dystrybutor artykułów pasmanteryjnych, działający na rynku od 2001r poszukuje kandydata na stanowisko przedstawiciela handlowego na..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez lowicz24.eu, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Agencja Reklamowa ZU-AN z siedzibą w Łowicz 99-400 , Stanisławskiego 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"