6°C lekkie zachmurzenie

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej - co nagliło radnych?

Radni przegłosowali uchwałę dotyczącą zmiany daty realizacji zadania Misja-Emisja oraz projekt regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Łowicza.

Na piątkową sesję (10 lipca) zwołaną przez burmistrza w trybie nadzwyczajnym stawiło się 13 radnych. Pochylili się oni nad dwiema uchwałami. Pierwsza z nich dotyczyła zmiany daty, realizowanego projektu o ograniczeniu niskiej emisji. Program umożliwia dofinansowanie wymiany źródeł ciepła przez osoby fizyczne. Pierwotny termin realizacji zadania Misja- Emisja przez miasto upływałby 30 września, jednak 27 lipca na stronie WFOŚiGW w Łodzi pojawiła się informacją o rozszerzeniu ram czasowych projektu. 

Wprowadzenie tych zmian umożliwia miastu i mieszkańcom realizację inwestycji polegającą na wymianie starych pieców węglowych na nowe bardziej ekologiczne źródła ciepła. Ponadto miasto będzie mogło w pełni wykorzystać przyznane dofinansowanie, gdyż do tej pory w części nieruchomości objętych programem, przyłącza gazowe, mimo podpisanych umów, nie zostały wykonane.  

Jak wyjaśniał Robert Oberman, naczelnik wydziału ds. pozyskiwania środków zewnętrznych z uchwałą nie można było czekać do końca miesiąca, gdyż nie byłoby możliwości w sposób sensowny połączyć dat realizacji programu. Za przyjęciem zmian głosowani wszyscy uczestniczący w sesji radni. 

Uchwała o dostarczaniu wody i odprowadzeniu ścieków na terenie miasta Łowicz, została podłączona do piątkowej sesji, z powodu długiego oczekiwania na opinię PGW Wody Polskie.
- Z odpowiedzialności, ostrożności i trochę przebiegłości poprosiliśmy, aby ten projekt ustawy wszedł na dzisiejszą sesję. Przyspieszenie pozwoli skrócić czas oczekiwania na decyzję Wód Polskich – podkreśla burmistrz Łowicza Krzysztof Kaliński.

Podjęcie projektu uchwały nowego regulaminu wynika ze zmian w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu wody i odprowadzaniu ścieków, która to weszła w życie z początkiem stycznia tego roku. Dotychczas uchwały w tym zakresie podejmowały Rady Gminy. Obecna ustawa zmienia ten zapis. Nowy projekt regulaminu zostanie przedstawiony PGW Wody Polskie do zaakceptowania.

 Uchwała została przyjęta jednogłośnie. 

 

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej - co nagliło radnych? komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-08-14 07:36:55

  Panie radny Wójcik, przestań Pan zawracać głowy zbędnymi pytaniami. Doucz się co pisze w projekcie uchwały i nie przedłużaj niepotrzebnie sesji rady miejskiej.

 • Gość - niezalogowany 2018-08-14 09:33:08

  Dokładnie. Gadanie dla gadania.

 • gość 2018-08-14 10:41:59

  Gdyby niektórzy radni faktycznie przeczytali projekty uchwał, to zauważyliby, że nie ma w nich mowy dlaczego wnosi się o ich przyjęcie na sesji nadzwyczajnej!!!! Radni powinni pytać o takie rzeczy i dyskutować merytorycznie. Niestety pytania zadaje tylko kilku radnych i to jest przerażające. A sesja trwała tylko 20 minut, więc Ci co mówią o przedłużaniu sesji powinni chyba zrezygnować z kandydowania na następną kadencję!!!!

 • gość 2018-08-14 10:59:06

  Wójcik nie broń sie sam, i nie rób wpisów, nie masz co robić w pracy?

 • Obiektywny widz - niezalogowany 2018-08-15 21:09:59

  Jak widać ujadają Ci co nic nie robią i głosują tak jak im się każe.

 • gość 2018-08-15 23:25:55

  Czy ktoś zauważył, że nikt nie chce siedzieć obok Wójcika? :) :) :)

 • gość 2018-08-16 17:21:39

  "Gdyby niektórzy radni faktycznie przeczytali projekty uchwał, to zauważyliby, że nie ma w nich mowy dlaczego wnosi się o ich przyjęcie na sesji nadzwyczajnej!!!! Radni powinni pytać o takie rzeczy i dyskutować merytorycznie. Niestety pytania zadaje tylko kilku radnych i to jest przerażające. A sesja trwała tylko 20 minut, więc Ci co mówią o przedłużaniu sesji powinni chyba zrezygnować z kandydowania na następną kadencję!!!!: W uzasadnieniu do jednej z uchwał była mowa o tym - chyba tej związanej z dotacjami na wymianę pieców. Radni powinni sobie zdawać sprawę, że pewnie uchwały publikowane są w Dzienniku Urzędowym WŁ i wtedy czas ma znaczenie. Radny Wójcik spytał normalnie dlaczego jest tak a nie inaczej i otrzymał odpowiedź.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.