24°C pochmurno z przejaśnieniami

Nareszcie! Światłowód w każdym mieszkaniu w Łowiczu, tylko po co to komu? [ART. SPON.]

Art. sponsorowany, Nareszcie! Światłowód każdym mieszkaniu Łowiczu tylko - zdjęcie, fotografia

Lokalny operator telekomunikacyjny TIMPLUS ze Skierniewic właśnie zakończył prace nad budową sieci światłowodowej na osiedlach: Dąbrowskiego i Bratkowice oraz w blokach przy ul. Starzyńskiego i Noakowskiego, lecz każdy z mieszkańców już odbiera tam telewizję i Internet, więc nasuwa się pytanie, po co ktoś inwestuje tam, gdzie już jest zasiedziała konkurencja? Czy naprawdę mają czym przekonać mieszkańców do zmiany?

Miedź VS światłowód.

Chcąc odpowiedzieć na naturalnie pojawiające się pytania, postanowiliśmy rozłożyć, to wszystko na części pierwsze, więc w pierwszej kolejności zaczęliśmy od znalezienia informacji  porównujących sam „kabel”, którym są dostarczane (jak się później okazało „pozornie”) te same usługi.

Po przeanalizowaniu wielu artykułów, na temat jednej i drugiej technologii, przede wszystkim różnica polega w „pojemności kabla”, aby to dosadnie zobrazować idealnym porównaniem będą dwie rzeki. Wyobraź sobie, że rzeka Bzura, to kabel miedziany, a Wisła, to światłowód, a różnicą jest ilość wody, która może przez nie przepłynąć w ciągu jednej sekundy z tym, że zamiast wody chodzi o ilość informacji. Różnica w sumie jest tak kolosalna, że zamiast Wisły można by było spokojnie napisać Amazonka.

Najaktywniejsi użytkownicy Internetu nie wykorzystują w tej chwili nawet 1% możliwości łącza światłowodowego.

Co mi po tym…?

Najprawdopodobniej pomyślałeś sobie teraz co mi to daje, przecież mam w domu telewizję i Internet i działa? Tak, to prawda, lecz tutaj właśnie okazuje się, że te usługi działają „pozornie” tak samo, bo w kablach miedzianych zaczyna już dzisiaj brakować miejsca na przesył informacji.

Zacznijmy od telewizji. Dzisiaj już prawie każdy ma w domu telewizor z możliwością wyświetlania obrazu w wysokiej rozdzielczości HD, lecz jak się okazuję, to, że włączysz program, przy którym wyświetla się znaczek HD, to nie oznacza, że oglądasz obraz w tak dobrej jakości jak pozwala na to Twój telewizor. Dzieje się tak dlatego, że operatorzy, którzy świadczą usługi na kablach miedzianych muszą już teraz szukać oszczędności miejsca.

Chcesz dowodu? Możesz, to sprawdzić w prosty sposób w domu. Podłącz swój komputer do telewizora. Wejdź na www.youtube.pl i w wyszukiwarce wpisz: HD Test 1080P Full HD (Avatar). Pamiętaj, aby wybrać opcję odtwarzania 1080P. Obejrzyj ten krótki film, a później przełącz na wspomniany wcześniej program telewizyjny ze znaczkiem HD.

Dodatkową zaletą telewizji odbieranej łączem światłowodowym jest nagrywanie, lecz zupełnie w inny sposób, bo nie wymaga ono żadnego dysku (który na pewno masz w swoim dekoderze), ponad to jeśli zapomnisz nagrać swój film, to masz dostęp do całej ramówki wybranych programów nawet do 7 dni wstecz.

A co z Internetem?

Z Internetem jest podobnie, czyli zaczyna brakować na niego miejsca w kablu miedzianym. Ponadto nie zawsze jesteśmy jako konsumenci informowani w pełni o tym, jaką prędkość otrzymujemy, bo np. hasło na ulotce „Internet 100Mb/s” informuje nas o tym z jaką prędkością możemy ściągać informacje, muzykę, filmy, a co z wysyłaniem? Dzisiaj wiele informacji wysyłamy do Internetu. Wysyłamy nagrania do znajomych, prowadzimy video rozmowy, wysyłamy e-maile z różnymi załącznikami – na komfort działania tych czynności ma właśnie wpływ ta druga prędkość, której często nie widzimy na ulotkach.

Sprawdź, to sam. Otwórz stronę www.speedtest.pl i wykonaj, krótki test, którym sprawdzisz jaką faktycznie masz prędkość w domu.

Coś dla niedowiarków.

Z tytułowymi pytaniami udaliśmy się na rozmowę do firmy TIMPLUS i otrzymaliśmy bardzo krótką i zwięzłą odpowiedź:

Jesteśmy przekonani, że nasze usługi swoją jakością są bezkonkurencyjne i dlatego każdy może skorzystać z naszego Internetu przez trzy miesiące za 1 zł w formie testu i później podjąć decyzje o zakupie, a dla tych, którzy zdecydują się zostać z nami na dłużej przygotowaliśmy dodatkowe 3 miesiące korzystania z Internetu za 1 zł ”

Podsumowując, musimy przyznać, że zaczynamy rozumieć sens inwestowania w miejscu, które pozornie jest już całkowicie przejęte przez konkurencję, a nam – końcowym klientom – pozostaje się chyba tylko cieszyć i obserwować rozwój sytuacji, bo przecież konkurencja firm jest zawsze na korzyść klienta.

[311]

 

 

 

Nareszcie! Światłowód w każdym mieszkaniu w Łowiczu, tylko po co to komu? [ART. SPON.] komentarze opinie

 • gość 2017-11-03 15:04:26

  FTTH? H! H! H! światło jest przereklamowane i to za sprawą ORANGE. Klinetowi nie zależy na światełku, klientowi ma się nie zacinać. Miedzianka wyciągnie spokojnie 1Gb/s i miedzianką pewnie będą wchodzić do mieszkań. Tylko kto sobie kupi router 1GB z AC? Swiatłowód będzie co najwyżej na klatkach schodowych. Klient nie wie jak się obchodzić ze skrętką, a co dopiero z włókienkiem. Jednak miło, że ktoś nowy wchodzi na miasto. Bo Dialog i ORANGE klientów mają w d...

 • gość 2017-11-03 15:36:18

  Na blokach w Skiernewicach Timplus robi FTTH bez H! H! H! ;-) Czyli z klatki do mieszkania jest wprowadzany światłowód, dopiero w mieszkaniu z ich urządzenia dalej np. do dekodera jest puszczona skrętka.

 • gość 2017-11-03 20:00:29

  To widać że art. sponsorowany, bo taka usługa jest w Łowicza dostępna od dawna

 • Nic nowego - niezalogowany 2017-11-06 07:56:27

  Swiatlowod ma już każdy operator i to żadna nowość zarówno w przypadku Orange jak i Timplusa. Tylko przesiadka na nowego operatora który dziś jest a jutro nie ma, wiercenie i układanie bardzo delikatnego światłowodu na klej w domu który np mamy świeżo po remoncie, mija się z celem. Co z tęgo ze masz w domu Wiśle zamiast Bzury jak i tak nie ma to sensu bo wykorzystujesz do codziennego użytku 30Mb/s. Znowu ktoś wciska nam kit ze potrzebujemy więcej i więcej a to nie prawda. W codziennym używaniu potrzebujemy normalnie. Co do tv to kto dziś ślęczy i ogląda tv i po co to nagrywanie jak nie ma co oglądać i co nagrywać. HBO w Timplusie nie zobaczysz.

 • Naiwny?? - niezalogowany 2017-11-06 07:59:57

  Reklama, reklama a portal ma zapchaj dziurę. (Art. Sponsorowany).

 • Janusz - niezalogowany 2017-11-06 21:32:30

  Artykuł piękny tylko nikt nie napisał ile to kosztuje w normalnej eksploatacji. Wielu domorosłych informatyków uważa że musi mieć super hiper dostęp. A tak naprawdę wykorzystuje 14-30MB i to wszystko. Zawodowcy potrzebują rzadko 100MB, a firmy projektowe 300MB. Koszty, koszty i to jest ważne.

 • Gość - niezalogowany 2017-11-14 16:09:20

  Porównajcie czasy pingów na miedzi i światełku wtedy dopiero piszcie swoje komentarze. Sieć FTTH jest w zasadzie bez obsługowa pasywna i bardzo wydajna.

 • Gość - niezalogowany 2017-11-15 04:58:35

  Ale w łowiczu nie jest to zadna nowosc. Pytanie tylko o ceny. Czy są konkurencyjne.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na Lowicz24.eu