Nieborów i Arkadia na liście pomników historii

Zabytki, Nieborów Arkadia liście pomników historii - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 23/11/2017 16:16
Martyna Czekalska

Zespół pałacowo-ogrodowy w Nieborowie i ogród sentymentalno-romantyczny w Arkadii zostały wpisane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę na listę pomników historii.

Pomnik historii jest jedną z pięciu form ochrony zabytków w Polsce. Wyróżnienie tej rangi przyznawane jest nieruchomym zabytkom o szczególnym znaczeniu dla kultury.

Dzisiaj (23 listopada) prezydent Andrzej Duda wręczył oficjalne dokumenty potwierdzające uznanie jedenastu kolejnych zabytków za pomniki historii. Jest wśród nich zespół pałacowo-ogrodowy w Nieborowie i ogród sentymentalno-romantyczny w Arkadii.

Oba obiekty to jedne z największych atrakcji turystycznych w powiecie łowickim. Wchodzą w skład Muzeum w Nieborowie i Arkadii, który jest oddziałem warszawskiego Muzeum Narodowego.

Warto dodać, że w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski uznał za pomnik historii bazylikę katedralną w Łowiczu.

Poniżej opis zabytków z gminy Nieborów opracowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Zespół pałacowo-ogrodowy w Nieborowie i ogród sentymentalno-romantyczny w Arkadii należą do elitarnej w skali kraju grupy autentycznych, integralnych przykładów dawnej, wiejskiej rezydencji magnackiej skupiającej w swoich granicach rozwiązania o charakterze reprezentacyjnym, gospodarczym i przemysłowym.

Zarówno obiekt w Nieborowie, jak i Arkadii cechuje wysoka wartość artystyczna przejawiająca się zarówno w formie architektury rezydencjonalnej, jak i w realizacjach sztuki ogrodowej.

Zespół pałacowo-ogrodowy w Nieborowie posiada czytelny układ przestrzenny z zachowanymi charakterystycznymi elementami struktury ogrodu regularnego i krajobrazowego, a także w znacznym stopniu oryginalnym tworzywem roślinnym i układem wodnym.

Barokowy pałac, wraz z autentycznym układem i wyposażeniem wnętrz, zbiorami sztuki, biblioteką i archiwum stanowi ewenement w skali kraju, i jest jedną z najlepiej zachowanych rezydencji polskiej magnaterii.

Ogród w Arkadii założony w 1778 r. należy do pierwszych w Polsce, powstałych pod wpływem szkoły angielsko-chińskiej, kompozycji o cechach początkowo sentymentalnych, wzbogaconych później o rys romantyczny.

Nieborów i Arkadia na liście pomników historii komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Reklama
 Reklama