Niedzielny spacer „Szlakiem Filmowym”

Portal lowicz24.eu 20/10/2019 15:33

Spacer „Szlakiem Filmowym” odbył się w dzisiejszą, słoneczną niedzielę, 20 października. Ruszył o godz. 14:00 sprzed siedziby PTTK na Starym Rynku, ze Zdzisławem Kryściakiem na czele, szlakiem planów filmowych, aktorów i wszelkich ciekawostek związanych z tym środowiskiem.

Był to ostatni, z trzech spacerów tematycznych, które odbywały się przez trzy kolejne niedziele października. Po wcześniejszym spacerze szlakiem żydowskim oraz wędrówce śladami pisarzy, książek i wierszy nastał czas na trasą filmową.

W trakcie spaceru dowiedzieliśmy się, że w Łowiczu kręcono sceny do takich seriali i filmów jak Paweł i Gaweł, Chłopi, 07 zgłoś się, Dzwony wieczorne, Kramarz, Mam na imię Justine, Szkice węglem, Ogłoszenie matrymonialne czy Prawo Agaty.

Cała niedzielna wycieczka, w gruncie rzeczy, przebiegała śladami bohaterów Prawa Agaty. Łowickie Muzeum było w serialu gmachem sądu (jednak sceny ze środka były kręcone już w budynku łowickiego sądu), samochód bohaterowie zaparkowali na Starym Rynku, obiad zjedli w łowickiej restauracji Polonia a na nocleg udali się do hotelu akademickiego na ul. Warszawskiej.

Z naszym miastem związani są ponadto Daniel Olbrychski, Stanisława Celińska, Ludwik Benoit, Soava Gallone (Stanisława Winawer), Maciej Grzybowski, Michał Śląski, Magdalena Michalak, Zbigniew Blichewicz. Tutaj swoje epizody, często tragiczne, mieli Eugeniusz Bodo, Witold Roland i Andrzej Munk.

Do tragedii z udziałem Bodo doszło ok. 2 w nocy na przedmieściach Łowicza. Budowano wówczas most na rzece Bzurze i wyznaczono źle oznakowany objazd. Chevrolet Eugeniusza Bodo uderzył w stertę kamieni i spadł z nasypu. Aktor, Witold Konopka-Roland doznał poważnych urazów i wkrótce zmarł. Eugeniusza Bodo skazano na pół roku w zawieszeniu na trzy lata za spowodowanie wypadku. Karę wymierzono również burmistrzowi Łowicza Kazimierzowi Bacia za brak należytego zabezpieczenia zakrętu. Wdowa po Rolandzie zażądała od magistratu Łowicza 180 tysięcy złotych odszkodowania. Po dwóch latach ciągnącego się procesu wdowa otrzymała od gminy Łowicz ok. 50 tys. zł. W owym czasie stanowiło to wartość 10 samochodów.

Wątek ten zresztą wspomniany był w serialu TVP "Bodo".

Z kolei Fiat 500, kierowany przez Munka we wrześniu 1961 r., w Kompinie pod Łowiczem w rejonie przejazdu kolejowego, został zmiażdżony przez nadjeżdżający samochód ciężarowy Star 20. Reżysera przewieziono do szpitala w Łowiczu gdzie zmarł. Miał dopiero 39 lat.

W ramach wydarzenia każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy znaczek

Przypominamy, że poprzednie dwa spacery Szlakiem Żydowskim i Literackim cieszyły się ogromna popularnością. W każdym z nich wzięło udział ponad 100 osób!

Spacery odbywają się w ramach konkursu Małe Granty 2019 realizowanego przez Łowicki Ośrodek Kultury.

Niedzielny spacer „Szlakiem Filmowym” komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Reklama
 Reklama