10°C bezchmurnie

Noworoczne spotkanie twórców ludowych w Domu Nauczyciela

Około 50 osób bierze udział w noworocznym spotkaniu opłatkowym, zorganizowanym przez łowickie Koło Stowarzyszeń Twórców Ludowych.

Anna Staniszewska, prezeska łowickiego koła, a zarazem sekretarz ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych powiedziała nam przed spotkaniem, że taki opłatek to często jedyna okazja, kiedy rzemieślnicy z powiatu łowickiego mogą się spotkać, porozmawiać czy wymienić poglądy. - W trakcie roku każdy z nas ma obowiązki, a ten nasz opłatek tak wpisał się w tradycję, wtedy każdy znajduje czas, aby pojawić się tu w Domu Nauczyciela – przyznaje.

W noworocznym spotkaniu opłatkowym bierze udział około 50 osób, z czego większość to twórcy ludowi. Zaproszenie przyjęli także m.in. burmistrz Krzysztof Kaliński, wicestarosta Grzegorz Bogucki, Maciej Malangiewicz, dyrektor ŁOK oraz Marianna Mońka i Magdalena Bartosiewicz z Muzeum w Łowiczu.

STL skupia około 2 tys. autentycznych twórców ludowych, gdzie sztuka tworzenia rękodzieła przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Do łowickiego koła należy 40 twórców. Anna Staniszewska zaznacza, że co roku przychodzą nowe osoby. - Dziś następuje zmiana pokoleniowa, najmłodsi twórcy mają po trzydzieści parę lat – mówi nasza rozmówczyni.

Podczas spotkania zabrakło kapłana, który każdego roku błogosławił nie tylko opłatek, ale i samym twórcom. Dziś opłatek pobłogosławiła Anna Staniszewska, poprosiła również wszystkich o modlitwę za tych, których już nie na wśród nas, po czym wszyscy połamali się „białym chlebem”.

Miejsce zdarzenia mapa Łowicz


Noworoczne spotkanie twórców ludowych w Domu Nauczyciela komentarze opinie

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.


Ostatnie video - filmy na Lowicz24.eu