13°C lekkie zachmurzenie

Nowy samochód? Za ile go ubezpieczysz?

Art. sponsorowany, samochód ubezpieczysz - zdjęcie, fotografia

Nabycie nowego samochodu, niezależnie od tego, czy mówimy o egzemplarzu wprost z salonu, czy aucie z drugiej ręki, wiąże się z dużymi wydatkami. Sam koszt zakupu to jednak nie wszystko – oprócz niego w kalkulacjach należy uwzględnić również cenę obowiązkowego ubezpieczenia OC. Z jakim wydatkiem należy się liczyć?

Ubezpieczenie auta z salonu
Podstawowym obowiązkiem, który musi spełnić właściciel nowego auta wprost od dealera, jest wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Co ważne, należy to zrobić, zanim odbierze się kluczyki i wyjedzie samochodem z salonu. Naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom właścicieli nowych pojazdów wychodzą dealerzy, oferując atrakcyjne pakiety ubezpieczeniowe. Dzięki nim w korzystnej cenie można nabyć polisę OC uzupełnioną o NNW i AC, czyli polisę, która obejmuje ubezpieczenie samochodu od kradzieży. Warto wziąć pod uwagę tego typu propozycje, ponieważ są bardzo konkurencyjne wobec standardowych ofert dostępnych bezpośrednio w towarzystwach ubezpieczeniowych czy u agentów.

Co ciekawe, jak pokazuje kalkulator OC Najtaniej u Agenta, zasadniczo ubezpieczenie nowego auta jest tańsze niż używanego. Różnice nie są co prawda wielkie, ale jak najbardziej zauważalne. Z czego to wynika? Otóż towarzystwa ubezpieczeniowe, posiłkując się zbieranymi przez siebie danymi i statystykami, wychodzą z założenia, że właściciele nowych samochodów po prostu jeżdżą bezpieczniej niż posiadacze używanych pojazdów. Można się wszakże domyślać, że kierując autem z salonu o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych lub większej, zachowuje się większą uwagę i ostrożność, niż prowadząc samochód, który kosztuje dwie średnie pensje krajowe.

Ubezpieczenie używanego auta
Kupując auto z drugiej ręki, otrzymujesz je wraz z ubezpieczeniem, które wykupił poprzedni właściciel. Nie ma obowiązku rezygnowania z niego, ponieważ obejmuje ono pojazd, a nie kierowcę. Z polisy wykupionej przez ostatniego właściciela możesz więc bez przeszkód korzystać do czasu, aż straci ważności. Dokładnie przypilnuj tego terminu, ponieważ ubezpieczenie poprzedniego właściciela nie odnawia się automatycznie i jeśli zapomnisz wykupić nową polisę, narazisz się na wysokie kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, które są nakładane automatycznie i nie potrzeba w tym celu kontroli policyjnej.

To, czy auto zostało kupione od dealera i jest fabrycznie nowe, czy używane, nie ma większego znaczenia dla finalnej ceny ubezpieczenia. Znacznie ważniejsze w tym kontekście są inne czynniki, jak np. wiek właściciela, posiadane zniżki, doświadczenie za kółkiem, historia ubezpieczeniowa, stan cywilny czy miejsce zamieszkania.

Nowy samochód? Za ile go ubezpieczysz? komentarze opinie

  • Katarzyna - niezalogowany 2018-04-06 13:07:00

    Jeżeli korzystamy z OC poprzedniego właściciela, to musimy pamiętać o tym, że ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji składki. Jeśli jest ona dla nas bardzo niekorzystna, warto sprawdzić w kalkulatorze OC Ubea.pl, czy inne towarzystwo nie zaproponuje nam lepszej oferty.

  • lowiczak - niezalogowany 2018-04-07 08:54:02

    Ten tekst to taka trochę papka, najpierw autor piszę że ubezpieczenie nowego auta jest tańsze od auta używanego by w ostatnim akapicie napisać że w zasadzie nie ma to żadnej różnicy. Obecnie ubezpieczyciele biorą pod uwagę tylko 3 zasadnicze czynniki tzn. płeć (kobiety płacą zdecydowanie mniej), historię ubezpieczenia (długość stażu składkowego) i miejsce gdzie pojazd trzymamy (najdroższa opcja to gdy parkujemy pod blokiem)

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.