Nowy żłobek w Łowiczu? Burmistrz wskazał cztery możliwe lokalizacje

Urząd Miejski, żłobek Łowiczu Burmistrz wskazał cztery możliwe lokalizacje - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 27/09/2019 11:47
Martyna Czekalska

Na wniosek miejskiej komisji rewizyjnej na wczorajszej (26 września) sesji Rady Miejskiej w Łowiczu poruszono temat budowy nowego żłobka w centrum Łowicza i przedszkola na osiedlu Górki.

O niepokojących wynikach kontroli komisji rewizyjnej w Miejskim Żłobku oraz dwóch miejskich przedszkolach: nr 5 „Jaś i Małgosia” przy ul. Chełmońskiego oraz nr 7 „Wiosenka” przy ul. Wiosennej pisaliśmy na początku ubiegłego tygodnia: https://lowicz24.eu/artykul/dwa-lowickie-przedszkola/772472

Jak przypomniał na sesji przewodniczący komisji rewizyjnej radny Krzysztof Janicki, w tej chwili w jedynym miejskim żłobku jest 25 dzieci, ale aż 36 maluchów znalazło się na liście rezerwowej. W 2016 roku na przyjęcie do placówki oczekiwało 10 małych mieszkańców. Dlatego też komisja zarekomendowała m.in. budowę nowoczesnej placówki w centrum miasta, z pozyskaniem na ten cel środków zewnętrznych. Zainicjowaną przez stowarzyszenie Łowickie.pl zbiórkę podpisów pod petycją w sprawie zwiększenia liczby miejsc żłobkowych poparło już ponad 230 łowiczan.

Burmistrz Krzysztof Kaliński poinformował radnych, że powołał roboczy zespół, który zajmie się m.in. wybraniem lokalizacji dla nowej placówki żłobkowej. W zespole znalazły się w dyrektorki żłobka i Zakładu Ekonomiczno-Administracyjnego, czyli Elżbieta Paks i Joanna Mostowska, oraz urzędnicy ratusza. Do grupy tej mają dołączyć też przedstawiciele rady miasta.

Na sesji padły ponadto cztery wstępne propozycje miejsc, w których mógłby powstać żłobek. Burmistrz wskazał na miejsce obok Przedszkola nr 2 „Pod Tęczą” na osiedlu Starzyńskiego, teren przy ul. Konopackiego przy dawnym budynku Gimnazjum nr 1, gdzie obecnie jest plac zabaw i siłownia fitness, grunty przy ul. Dmowskiego, za sezonowymi basenami zewnętrznymi przy ul. Kaliskiej 5 oraz teren w pobliżu Przedszkola nr 1 „Stokrotka” przy ul. Ułańskiej.

Jak dodał włodarz Łowicza, w ratuszu rozważana jest budowa żłobka w technologii pasywnej z wykorzystaniem środków zewnętrznych. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku miasto pozyskało blisko 4 mln zł dofinansowania na budowę sali widowiskowej przy ul. Kaliskiej 5 w formie budynku pasywnego, ale z racji pilniejszych inwestycji zrezygnowano z realizacji tego zadania.

- Wprowadzę do projektu budżetu na 2020 rok określoną kwotę na przygotowanie dokumentacji żłobka – zadeklarował burmistrz Kaliński.

Radni widzą też potrzebę budowy nowego przedszkola na os. Górki. Przedszkole nr 7 „Wiosenka” działa przy ul. Wiosennej od 1948 roku, odstając coraz bardziej warunkami od nowoczesnych placówek tego typu.

Zdaniem radnego Krzysztofa Janickiego najlepszą lokalizacją dla nowego przedszkola byłby plac przy ul. Miodowej. Roszczenia do miejskiej działki ma jednak diecezja łowicka, która chciałaby w tym miejscu utworzyć parafię p.w. św. Jana Pawła II.

Nowy żłobek w Łowiczu? Burmistrz wskazał cztery możliwe lokalizacje komentarze opinie

 • gość 2019-09-27 11:57:59

  Biskup niech posłucha nauk Jezusa i na siłę nie uszczęśliwia mieszkańców kolejnym kościołem a od działki na ulicy Miodowej to z daleka, tylko niech burmistrz Kaliński jasno wypowie się jakie jest jego zdanie w tym temacie a nie chowa głowę w piasek jak struś

 • Kasja - niezalogowany 2019-09-27 11:59:13

  Jak do tej pory to się nic nie działo, a teraz kiedy pali się koło portek to i kasa na żłobek się znajdzie. A przepraszam wprowadzą do budżetu pozycję na przygotowanie dokumentacji jakby miało to nie wiadomo ile kosztować. Niech się tym zajmą pracownicy urzędu, bo to jest element ich pracy, mają powoływać nowe placówki, robić przetargi itd. Jedyne czego nie muszą to stawiać ścian. Jak się porządnie wezmą za pracę to do końca roku by mieli wytypowaną działkę i plan budowy, łącznie z możliwościami pozyskania środków zewnętrznych.

 • gość 2019-09-27 12:09:22

  Na Górkach będzie kościół i to jest jedyna pewna rzecz.

 • gość 2019-09-27 12:37:48

  zmarnowany budynek po gimnazjum nr 1 w alejkach tam mógłby być i żłobek i przedszkole, a nie dzieci siedzą w zagrzybiałych budynkach

 • gość 2019-09-27 13:08:16

  Eh, rozdziobią nas z jednej strony "naród wybrany", a z drugiej polski KK. Smutna prawda.

 • Gość - niezalogowany 2019-09-27 17:18:51

  Na Górach na ul Miodowej postawić kotłownie z prawdziwego zdarzenia z filtrami itp tam w okresie zimowym nie da się wyjść wieczorem pala w piecach czym się da młodzi i tak wyjechali z dziećmi z tego ponurego miasta stawiać żłobek albo kościół po co

 • Gość - niezalogowany 2019-09-27 17:20:38

  Na górach przydała by się kotlownia

 • Gość - niezalogowany 2019-09-28 10:14:35

  W budynku po gimnazjum nr 1 powinni otworzyć żłobek, idealna lokalizacja w centrum miasta, duży budynek, kuchnia na miejscu.

 • gość 2019-09-28 15:17:09

  Może wreszcie miasto wybuduje jakieś przedszkole na Zatorzu bo tu nie ma żadnej infrastruktury tak potrzebnej tutejszym mieszkańcom. Popieram - w budynku po gimnazjum nr 1 powinni otworzyć żłobek, idealna lokalizacja w centrum miasta, duży budynek, kuchnia na miejscu.

 • gość 2019-09-28 15:28:18

  Może wreszcie miasto wybuduje jakieś przedszkole na Zatorzu bo tu nie ma żadnej infrastruktury tak potrzebnej tutejszym mieszkańcom. Popieram - w budynku po gimnazjum nr 1 powinni otworzyć żłobek, idealna lokalizacja w centrum miasta, duży budynek, kuchnia na miejscu.

 • gość 2019-09-28 15:29:03

  Jeszcze nie widziałem aby miasto z własnych środków budowało jakiś kościół. Bo te budują wierni z własnych datków, więc jeśli jesteś nie wierzący nikt cię nie zmusi abyś go budował, więc po co ta drętwa mowa nie wierzących. Za to domy partii budowano przez 40 lat z środków całego społeczeństwa a nie tylko ze składek partyjnych, ciekawe czy wtedy dzisiejsi oponenci też gorliwie protestowali.

 • Gość - niezalogowany 2019-09-30 13:55:46

  Dokładnie, popieram poprzedni wpis, do Kosciola nie chodzicie, w Boga nie wierzycie, a krytykujecie... Sami nie dolozycie ani cegielki, nie zaproponowaliscie nic co mogloby na Gorkach powstac przez tyle lat, zero konkretów! Niech zdrowy rozsadek wreszcie zwycięży a Kosciol powstanie na Gorkach, prosimy o to!

 • gość 2019-10-01 22:45:52

  W budynku po gimnazjum w alejkach można by otworzyć żłobek i przedszkole, Jest spory budynek i duży parking można zrobić.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Reklama
 Reklama