9°C bezchmurnie

O historii niezwykłej Jana Nowaka Jeziorańskiego

Postać Jana Nowaka Jeziorańskiego, legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, była przedmiotem kolejnego wykładu historycznego organizowanego przez kadrę wychowawczą łowickiej jednostki penitencjarnej. Słuchaczami byli osadzeni odbywający karę pozbawienia wolności w ZK w Łowiczu.

Prelegentem był Paweł Spodenkiewicz, który już wcześniej kilkukrotnie gościł w łowickiej jednostce dając pokaz profesjonalizmu i wiedzy historycznej dzieląc się nią z osadzonymi przedstawiając nietuzinkowe biografie polskiego ruchu oporu podczas II Wojny Światowej, m.in. sylwetkę Jana Karskiego.

Jan Nowak Jeziorański był emisariuszem i kurierem Polskiego Państwa Podziemnego. To jeden z trzech etapów życiorysu niezwykłej osobowości, którą przybliżył osadzonym P. Spodenkiewicz. Doświadczenia okupacyjne i konspiracyjne, które zebrał Jeziorański w trakcie wojny, spowodowały, że umiał je wykorzystać podczas kierowania Polską Sekcją Radia Wolna Europa. Z kolei przenikliwość i przewidywanie przyszłości to kolejne cechy, które wykorzystał podczas lobbowania w USA w sprawie przyjęcia Polski do NATO przyczyniając się tym samym do umocnienia jej suwerenności. Jeziorański był jednym z nielicznych pokolenia wojennego, który doczekał się w pełni suwerennej Polski mając nietuzinkowy wkład w jej niepodległość.

O zainteresowaniu tematem ze strony skazanych świadczyła m.in. dyskusja jaka się wywiązała między skazanymi a prelegentem, który na koniec zebrał burzę oklasków.

Tekst i foto ppor. R. Stępniewski/ZK Łowicz 

O historii niezwykłej Jana Nowaka Jeziorańskiego komentarze opinie

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.


Ostatnie video - filmy na Lowicz24.eu