Odsłonili zegar z kapsułą czasu - obchody święta szkoły w Kocierzewie

Portal lowicz24.eu 14/09/2018 16:54
Mirka Czubak

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na postumencie zegara słonecznego, we wnętrzu którego umieszczona została kapsuła czasu, było centralnym wydarzeniem podczas dzisiejszych ( 14. 09 ) obchodów święta szkoły w Kocierzewie Południowym.

Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Walk nad Bzurą 1939r. w Kocierzewie Południowym, obchodziła dziś, 14 września święto patrona. W obchodach wzięli udział uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, harcerze, żołnierze z 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie, gminni urzędnicy, liczne delegacje i zaproszeni goście, a wśród nich rodzina poległego na terenie gminy i pochowanego na wojskowym cmentarzu w Kocierzewie żołnierza.

Główne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 na placu przed OSP w Kocierzewie, od przywitania przez wójt - Agnieszkę Wojdę i dyrektor szkoły - Agnieszkę Maliszewską, gości i wspólnego odśpiewania hymnu Polski. Uczniowie rozdali kotyliony, które wcześniej sami przygotowali. Następnie wszyscy zgromadzeni przeszli na cmentarz, gdzie przy pomniku " Poległym za Polskę" oddano hołd bohaterom, złożono kwiaty i odczytano apel poległych. Ceremonii towarzyszyła kompania honorowa z Jednostki Wojskowej.

Po uroczystościach na cmentarzu uczestnicy, zgromadzili się przy budynku Urzędu Gminy gdzie nastąpiło oficjalne odsłonięcie zegara.

- W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości i 45. rocznicę utworzenia Gminy Kocierzew Południowy, wdzięczni przodkom i pokoleniom, które walczyły o jej Niepodległość i pracowały nad jej ugruntowaniem i rozwojem cywilizacyjnym, chcemy upamiętnić ten rok poprzez postawienie przed Urzędem Gminy w Kocierzewie Południowym postumentu Zegara Słonecznego. Na jego ścianie umieszczona została tablica pamiątkowa, a w jego wnętrzu wbudowana Kapsuła Czasu. Piękno zegara słonecznego wynika z połączenia prostoty konstrukcji i złożoności zjawisk przyrody, jego zadaniem będzie pobudzenie wyobraźni, karząc jednocześnie myśleć o historii, o postępie cywilizacji, o teraźniejszości i przyszłości, a także problemie uciekającego czasu. - odczytała w swoim przemówieniu Agnieszka Wojda - wójt gminy Kocierzew.

Wewnątrz postumentu, 13 września została umieszczona Kapsuła Czasu. To pojemnik w kształcie tulei (35 cm długości, 5 cm średnicy), w którym umieszczone zostały różne informacje, zdjęcia i dokumenty dla przyszłych pokoleń, przygotowane z myślą o tym, by w przyszłości dały świadectwo o czasie, w którym je tworzono i ludziach, którzy wypełnili je zawartością.

Uroczystego odsłonięcia zegara dokonali: marszałek województwa łódzkiego - Jolanta Zięba – Gzik, starosta łowicki- Krzysztof Figat, przewodniczący rady gminy Kocierzew Południowy - Tadeusz Trakul oraz wójt gminy Kocierzew Południowy - Agnieszka Wojda. 

Tradycyjnie, po oficjalnych uroczystościach, odprawiona została msza w Kościele św. Wawrzyńca, a zaraz po niej dzieci ze szkoły podstawowej przedstawiły obecnym w kościele program artystyczny. Uczniowie zaprezentowali bogaty repertuar pieśni i poezji patriotycznych.

Obchody Święta Szkoły związane były ściśle z 79 rocznicą Bitwy nad Bzurą w roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę, co często podkreślali organizatorzy wydarzenia. 

Główna część uroczystości zakończyła się po godzinie 13.  

Odsłonili zegar z kapsułą czasu - obchody święta szkoły w Kocierzewie komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Operator Wózka Widłowego

Firma Procter & Gamble Centrum Dystrybucji w Sochaczewie poszukuje kandydatów na stanowisko: Operatorów Wózka Widłowego Obowiązki: • Załadunek..


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Reklama
 Reklama