Odwiedzili hodowlę ślimaka w Małszycach

Gospodarka, Odwiedzili hodowlę ślimaka Małszycach - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 13/08/2019 10:40
Mirka Czubak

Ponad 30 osób z całego województwa łódzkiego przyjechało, w niedzielę, 11 sierpnia, do gospodarstwa rolnego Piotra Płuski w Małszycach zajmującego się Towarową Hodowlą Ślimaków. Spotkanie miało na celu prezentację hodowli ślimaków oraz przedstawienie najważniejszych zagadnień związanych założeniem własnej fermy.

W niedzielnym spotkaniu wzięli udział rolnicy z woj. łódzkiego zainteresowani założeniem hodowli ślimaka, jak i ci którzy założyli już swoją hodowlę. Uczestnicy usłyszeli m.in. o najnowszych rozwiązaniach technologicznych w drodze do spełnienia najwyższych standardów podczas zbytu ślimaka w Polsce jak i za granicą.

W czasie spotkania, padało bardzo dużo konkretnych pytań o hodowlę. Piotr Płuska na wszystkie odpowiadał i podkreślał, że w hodowli ślimaków najważniejsze jest zamontowanie odpowiedniego systemu mikro-zraszania po to, aby ślimaki zostały wieczorem pobudzone poprzez zwiększenie wilgotności i rozpoczęły nocne żerowanie.

"Park hodowlany przygotowujemy wiosną, budujemy ogrodzenie anty-ucieczkowe, które chroni i zabezpiecza nasze ślimaki przed ucieczką. Musimy zadbać o masę zieloną dlatego wysiewamy odpowiednią roślinność, dzięki niej ślimaki mają dostęp do świeżego pokarmu wysoko białkowego w początkowej fazie wzrostu oraz chroni je przed słońcem i dodatkowo zatrzymuje wilgotność w zagrodzie" – mówił właściciel hodowli.

Gospodarze z Małszyc przygodę ze ślimakami rozpoczęli w 2010 roku. Wypracowali odpowiednie zasady hodowli ślimaków tak aby uzyskać towar na jaki oczekują zagraniczni odbiorcy. Chociaż coraz częściej słyszy się o hodowli ślimaków i z roku na rok powstają nowe fermy. Mimo tego zapotrzebowanie na ten ekskluzywny towar przekracza możliwości produkcyjne rynku.

Spotkanie zostało zakończone poczęstunkiem, na którym uczestnicy spotkania mogli spróbować ślimaki po burgundzku z masłem czosnkowo - pietruszkowym i bagietką czosnkową.

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach projektu „Rozwój innowacyjnych form przedsiębiorczości pozarolniczej na obszarach wiejskich” przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach.

 

Odwiedzili hodowlę ślimaka w Małszycach komentarze opinie

 • gość 2019-08-13 12:00:03

  chyba w Małszycach?

 • hodowca - niezalogowany 2019-08-13 12:02:13

  Najbardziej ryzykowny biznes w rolnictwie. Z planowanych 10 ton zostaje w I klasie 30% . reszta to ślimaki przemysłowe, a tego nikt nie kupuje. Pasze drogie, reproduktory drogie po 20 zł.
  Masa pracy i nerwów, warto zobaczyć, co się sprzedaje na OLX tylko "oseski:. jaja, pasze i reproduktory, to nie jest hodowla towarowa to zwykły handel. Koledze życzę wytrwałości, choć już widać, ze masa będzie niedorostków...

 • Gość - niezalogowany 2019-08-13 12:18:29

  Może Ośrodek poda gdzie sprzedać te ślimaki?
  Bo ja sprawdzałem, jak nie kupisz pasz reproduktorów czy jaj i małych ślimaków to zapomnij o skupie.

 • gość 2019-08-14 22:49:36

  Po 9 latach przygody z tymi ślimakami.....,jak widzieliśmy po gospodarstwie raczej szału nie ma.... bardzo skromnie jak na tak opisywany biznes.

 • gość 2019-11-19 07:10:58

  Przede wszystkim warto mieć przy hodowli zapewniony zbyt. Ja współpracuję z firmą PSH i jest ok. Trzeba też się naprawdę w to zaangażować. Hodowla ślimaka to taki sam biznes rolniczy jak hodowla innych zwierząt. Albo wchodzisz w to na maxa albo nie wyjdzie.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Operator Wózka Widłowego

Firma Procter & Gamble Centrum Dystrybucji w Sochaczewie poszukuje kandydatów na stanowisko: Operatorów Wózka Widłowego Obowiązki: • Załadunek..


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Reklama
 Reklama