27°C bezchmurnie

Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej im. Mikołaja Zieleńskiego w Łowiczu (program)

Kiedy: 2017-10-28 , godzina: 09:00 | Gdzie: Muzeum w Łowiczu

Już w najbliższy weekend (28-29 października) w Łowiczu odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej im. Mikołaja Zieleńskiego. W wydarzeniu wezmą udział zespoły wokalne i chóry z całej Polski.

- Celem festiwalu jest prezentacja muzyki na zespoły wokalne i chóry, powstałej od średniowiecza po czasy współczesne, w tym twórczości wybitnego kompozytora przełomu XVI i XVII wieku Mikołaja Zieleńskiego, działającego jako organista oraz dyrygent kapeli prymasa Wojciecha Baranowskiego w Łowiczu - informuje dyrektor festiwalu dr hab. Jerzy Rachubiński, profesor Akademii Muzycznej w Łodzi.

Festiwal będzie miał formułę konkursu. Uczestników oceni komisja konkursowa, w której zasiądą uznani dyrygenci muzyki chóralnej, prof. Marcin Kończal z Bydgoszczy, prof. Anna Domańska z Łodzi oraz dr hab. Michał Sławecki z Warszawy. Występy konkursowe odbędą się w sali barokowej Muzeum w Łowiczu 27 października w godzinach 9-15. Każdy chętny będzie mógł przyjść i posłuchać wykonawców.

Na godzinę 18 zaplanowano mszę świętą i koncert galowy w bazylice katedralnej. Podczas wieczornego nabożeństwa wystąpią najlepsze chóry festiwalu. Poznamy również wyniki konkursu. Wybrane chóry wystąpią również podczas niedzielnych mszy świętych w kościołach w Łowiczu i powiecie łowickim.

Zdaniem Eugeniusza Strycharskiego, prezesa Łowickiego Towarzystwa Muzycznego im M. Zieleńskiego i wieloletniego kierownika łowickich Koderek, wydarzenie będzie okazją do pokazania, że Łowicz żyje nie tylko muzyką ludową. - Mam nadzieję, że festiwal muzyki chóralnej stanie się imprezą cykliczną - nie ukrywa.

Organizatorzy szacują, że liczba uczestników festiwalu wyniesie około 400-500 osób. Ogólnopolska ranga wydarzenia będzie wyjątkową szansą na promocję Łowicza i całej ziemi łowickiej.

Patronat honorowy nad festiwalem objął ordynariusz diecezji łowickiej biskup Andrzej Franciszek Dziuba. Portal lowicz24.eu będzie patronem medialnym wydarzenia.

Współorganizatorami festiwalu są: Starostwo Powiatowe w Łowiczu, Urząd Miejski w Łowiczu, Parafia Katedralna w Łowiczu, Muzeum w Łowiczu, Łowickie Towarzystwo Muzyczne im. Mikołaja Zieleńskiego oraz Zespół Szkół Pijarskich Królowej Pokoju w Łowiczu.

Miejsce zdarzenia mapa Łowicz


Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej im. Mikołaja Zieleńskiego w Łowiczu (program) komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się