27°C bezchmurnie

Orkiestra Miasta Łowicza świętowała 10-lecie

Przy pełnej sali Orkiestra Miasta Łowicza świętowała w piątek, 6 października jubileusz 10-lecia istnienia.

Licznie zgromadzoną publiczność w sali barokowej Muzeum w Łowiczu powitał burmistrz Krzysztof Kaliński. Włodarz przypomniał historię powstania orkiestry, zaś najbardziej zasłużonym dla niej postaciom wręczył listy gratulacyjne. W tym gronie znaleźli się m.in. ówczesny prezes OSP Krzysztof Górski, pierwszy kapelmistrz Jan Dutkiewicz oraz obecny dyrygent Dawid Dutkiewicz.

Łowicka formacja powstała w 2007 roku jako Miejsko-Strażacka Orkiestra Dęta. Stało się to dzięki przychylności Urzędu Miasta w Łowiczu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Na pierwszą próbę przyszło 6 osób. Po miesiącu do instrumentalnej rodziny dołączyły kolejne osoby, które grały na trąbkach, fletach, klarnetach, saksofonach, puzonie, werblach, werblu solowym, bębnie wielkim i talerzach. Z czasem okazało się, że ta pozornie niewielka grupa muzyków stała się rdzeniem orkiestry.

Przez osiem lat działalności siedzibą M-SOD były pomieszczenia strażnicy OSP przy ul. św. Floriana. Dwa lata temu formacja przekształciła się w Stowarzyszenie Orkiestra Miasta Łowicza, zmieniła również siedzibę.

Przez dekadę działalności przewinęło się przez nią 80 instrumentalistów. Aktualnie w swych szeregach zrzesza 30 muzyków. Warto nadmienić, ze niektórzy jej członkowie jak Kazimierz Szymczak i Edward Bednarek są wierni formacji od początku jej powstania.

Orkiestra stała się swoistą wizytówką Łowicza, która uświetnia uroczystości miejskie, patriotyczne oraz religijne. Jubileuszowy koncert udowodnił, że muzycy potrafią zagrać bardzo różnorodny repertuar. Publiczność zgromadzona w sali barokowej usłyszała w piątkowy wieczór utwory Louisa Primma, Chopina, Abby oraz najpopularniejsze piosenki Zbigniewa Wodeckiego w kompozycji Bartosza Szułakiewicza. W utworach wokalnych zaprezentowali się Karina i Artur Dyśko.

 

Orkiestra Miasta Łowicza świętowała 10-lecie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się