16°C mgła

Pątnicy 23. Łowickiej Pieszej Pielgrzymki Młodzieżowej już na szlaku [VIDEO]

W poniedziałkowy poranek, 6 sierpnia spod bazyliki katedralnej wyruszyła XXIII Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa. Po dziewięciu dniach i pokonaniu ponad 230 km pątnicy dotrą na Jasną Górę do Częstochowy.

W tym roku wierni pielgrzymują pod hasłem: „Duchu Święty, obudź mnie do wiary”. Każdy z nich przed oblicze Matki Bożej Częstochowskiej zanosi osobiste prośby i intencje. Główną jest dziękczynienie za niezmierzoną dobroć Matki Chrystusa – Królowej Polski, której doznawały i doznają całe pokolenia naszych rodaków oraz prośba o umiejętność rozwijania darów Ducha Świętego.

- Ja w tym roku zanoszę bardzo osobiste prośby swoje oraz od rodziny i najbliższych – powiedziała nam pani Wioletta z sochaczewskiej błękitnej grupy, której na pątniczym szlaki towarzyszą córka Marita oraz koleżanka Kamila z córką Wiolettą. Znajomość pań zrodziła się kilka lat temu w drodze do Częstochowy.

Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa jest szczególna. Od 23 lat łączy ludzi z Sochaczewa, Żychlina, Kutna, Łęczycy, Skierniewic, Rawy Mazowieckiej, Nowego Miasta nad Pilicą, Żyrardowa oraz Łowicza, którzy wspólnie w ośmiu grupach - biało-żółtej, czerwonej, zielonej, pomarańczowej, białej, brązowej, błękitnej i fioletowej pielgrzymują na Jasną Górę. W gronie pątników nie brakuje rodzin z dziećmi, nastolatków, studentów, a także seniorów.

- Przeszedłem niedawno na emeryturę i postanowiłem pójść na pielgrzymkę. W drodze towarzyszy mi żona i szwagierka – powiedział nam pan Antoni z brązowej grupy z Rawy Mazowieckiej. - Upał nie jest nam straszny, mamy nadzieję, że dojdziemy – dodaje pani Halinka, która wspólnie z mężem pierwszy raz bierze udział w pielgrzymce.

- Intencje zbierałam przez 20 lat, wtedy to byłam ostatni raz na pielgrzymce – dodała pani Grażyna śmiejąc się, że jeśli ma się wiarę to nawet z bąblami na nogach dojdzie się na Jasną Górę.

Zanim uczestnicy XXII ŁPPM wyruszyli na trasę liczącą ponad 230 kilometrów, wzięli udział w nabożeństwie. Mszy świętej w katedrze przewodniczył biskup Andrzej Franciszek Dziuba. Następnie wspólnie z bp pomocniczym Wojciechem Osialem oraz burmistrzem Krzysztofem Kalińskim odprowadził pątników do rogatek miasta. Dalej pielgrzymów poprowadził przewodnik ŁPPM ks. Tomasz Stępniak.

Pątnicy 23. Łowickiej Pieszej Pielgrzymki Młodzieżowej już na szlaku [VIDEO] komentarze opinie

 • gość 2018-08-06 17:28:16

  A biskupi dlaczego nigdy się nie wybiorą ?

 • gość 2018-08-06 23:56:56

  Bo oni żyją z tych naiwnych prostaczków.

 • gość 2018-08-07 10:23:25

  a burmistrz to nie powinien być w pracy, no chyba ze ma urlop

 • Lucjan - niezalogowany 2018-08-07 16:22:49

  "Łykanie co dzień łez w tańcu, pragnienie wzmaga chory głód. Za dnia jak dziki pies w kagańcu, a w nocy jak piekielna dzicz. Mój plan bez małp, bez clownów, bez tarczy, hełmu i bez lanc, Mój plan to z życia ram wyłamać realności dzienny kicz A w nocy......."

 • Roman K do Lucjana - niezalogowany 2018-08-08 08:07:46

  Dziękuję że w nocy SZA.... przyjmiesz dłoń.

Dodajesz jako: Zaloguj się