13°C lekkie zachmurzenie

Patriotyczna akademia w Łowiczu. ZSP nr 1 i SP nr 3 z umową o partnerstwie

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łowiczu odbyła się dziś (13 kwietnia) uroczysta akademia „Kwiecień miesiącem pamięci narodowej”. Podczas uroczystości dyrektorzy ponadgimnazjalnej „Jedynki” i łowickiej Szkoły Podstawowej nr 3 podpisali umowę o współpracy obu placówek.

Akademia patriotyczna organizowana jest w ZSP nr 1 w Łowiczu od wielu lat. - Kwiecień w szkole na Podrzecznej zawsze jest hołdem i wspomnieniem tych, którzy w czasie II wojny światowej walczyli i oddali życie za znów wolną Polskę - mówił dyrektor Dariusz Żywicki. W tym roku szkolna uroczystość wpisała się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jednym z najważniejszych punktów akademii było podpisanie umowy o współpracy partnerskiej pomiędzy łowickim technikum, któremu patronuje 10 Pułk Piechoty, a Szkołą Podstawową nr 3 im. kard. Karola Wojtyły - Papieża Polaka w Łowiczu, niegdyś noszącą imię 10 PP. Porozumienie podpisali dyrektorzy Dariusz Żywicki oraz Wioletta Puszcz.

Jak czytamy w monografii Wiesława Jana Wysockiego pt. „10 Pułk Piechoty 1918-1939” orkiestra pułkowa prowadziła uczniów ówczesnej Szkoły Powszechnej nr 3 do kościoła na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego oraz przygrywała na karnawałowych zabawach. Żołnierze pomogli zbudować boisko przy szkole, a kuchnia polowa karmiła uczestników szkolnych wycieczek podczas wypraw do Nieborowa.

Współpracę między obiema szkołami zainicjowało Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty. Podczas piątkowej akademii do sztandaru SP nr 3 przypięto kopię odznaki pułkowej, która będzie przypominać o byłym patronie szkoły oraz o współpracy z ponadgimnazjalną „Jedynką”.

W trakcie akademii rozstrzygnięto wyniki Powiatowego konkursu grafiki komputerowej dla uczniów najstarszych klas podstawówki i gimnazjów. Pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Zielińska (SP w Sobocie), drugi był Mateusz Kobuszewski (SP 3 w Łowiczu), a trzecia Julia Borecka (Gimnazjum nr 1 w Kompinie). Nagrodzono też uczestników szkolnego konkursu wiedzy o życiu Ireny Sendlerowej.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele 10. Opolskiej Brygady Logistycznej, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, 37. Sochaczewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej, 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień w Skierniewicach.

Uroczystości zakończyły się częścią artystyczną przygotowaną przez uczniów i nauczycieli ZSP nr 1 w Łowiczu.

Patriotyczna akademia w Łowiczu. ZSP nr 1 i SP nr 3 z umową o partnerstwie komentarze opinie

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.