Paula&Karol prezentem na 10. urodziny kina Fenix - VIDEO

Kino, Paula&Karol prezentem urodziny Fenix VIDEO - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 06/11/2016 14:02

Najwierniejsi widzowie mieli okazję uczestniczyć wczoraj, 5 listopada w uroczystościach podsumowujących 10-lecie kina Fenix w Łowiczu. Wisienką na torcie był koncert warszawskiej formacji Paula & Karol.

 

 

Koncert Karola Strzemiecznego i Pauli Bialskiej zakończył cykl imprez z okazji 10. urodzin kina Fenix w Łowiczu. Podsumowanie było jednak niekonwencjonalne, na widowni zaś zasiedli widzowie, którzy są bliscy zarówno instytucji, jak i jego pracownikom. To ludzie, którzy najczęściej odwiedzają mury Łowickiego Ośrodka Kultury, przychodzą na seanse filmowe, uczestniczą w wydarzeniach i projektach.

Dyrektor Maciej Malangiewicz podczas wieczoru przyznał, że dla niego od samego początku jasne było, kto tego dnia powinien zająć miejsca na widowni. Listę osób przygotowały panie, które wiedzą to najlepiej – Ania Zabost i Nina Wawrzyn.

Zanim na scenie pojawiła się warszawska formacja Paula & Karol „przyjaciele kina” wysłuchali wywiadu, którego dekadę temu Maciej Malangiewicz udzielił Beacie Graszce, dziennikarce Radia Victora. - Pracowaliśmy i postaraliśmy się, aby to kino było ulubionym państwa miejscem, tym filmowym w Łowiczu – powiedział dyrektor ŁOK po jego zakończeniu i w krótki, acz treściwy sposób zaprezentował 10-letnią historię Fenixa.

Przypomnijmy, że znajdująca się obecnie przy ulicy Podrzecznej 20 sala kinowa zmodernizowana została w roku 2006 pochłaniając 250 tys. zł. Pierwszy seans w przytulnych wnętrzach odbył się w listopadzie tego samego roku, kino zaś szybko dołączyło do Sieci Kin Studyjnych.

Ostatnia dekada to kilka ważnych dat, m.in. rok 2012, kiedy to obchodzono 100-lenie kina w Łowiczu. Z tej okazji została wydana monografia pod tym samym tytułem autorstwa Maćka Malangiewicza i Jacka Rutkowskiego, która została nominowana do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii książka o filmie. Choć na nominacji się skończyło, publikacja zdobyła ogólnopolskie życie, które trwa do dziś. Zupełnie inaczej było z nominacją PISF dla kina Fenix. Otrzymanie statuetki pozwoliło łowickiej placówce kulturalnej wejść do dużej rodziny Polskiego Instytutu. Skutkuje to również łatwiejszymi negocjacjami z dystrybutorami, branżą filmową oraz licznymi zaproszeniami na eventy filmowe. Rok później o nagrodę PISF walczył DKF „Bez Nazwy”, również bez powodzenia.

Rok 2012 był przełomowy również pod względem cyfryzacji. Łowicki Ośrodek Kultury jako jeden z beneficjentów PISF otrzymał dofinansowanie na zakup nowoczesnego projektora cyfrowego o wartości 350 tys. zł. Radość z tego był jednak krótka. Instytut przekazał 175 tys. zł, druga połowa kwoty miała pochodzić ze środków własnych. Dyrektor podczas wczorajszego wieczoru przyznał, że są takie momenty w życiu, takie rozmowy, których się nie zapomina.

- To był właśnie ten moment, rozmowa z burmistrzem Kalińskim i przekonanie go, że dla Łowicza to szansa na premiery, frekwencje, na bycie konkurencyjnym. Dziś kolejny raz dziękuję za szybką i męską decyzję. Trudną, bo budżet przecież nie jest z gumy, a wówczas był to czerwiec – mówił Maciej Malangiewicz.

Nowoczesność kina przełożyła się głównie na imponujący wzrost widzów. Wyznacznikiem tego są tzw. tysięczniki, czyli filmy, na które przyjdzie więcej niż tysiąc osób. W tym roku jest to pięć tytułów – „Planeta singli”, którą w Fenixie obejrzało 2700 osób, „Wołyń” z 2000 widzów, „Pitbull” (cz. I) - 1200 widzów, „Smoleńsk” - 1100 widzów oraz „Moje córki krowy” - 1000 widzów.

Dyrektor Malangiewicz podkreślił wczoraj, że najwierniejszą widownią są najmłodsi mieszkańcy Łowicza i to z myślą o nich przygotowywane są takie wydarzenia, jak Mały OCH! Film Festywal, Turbowakacje czy tematyczne przeglądy filmowe. Wśród innych projektów realizowanych w Łowickim Ośrodku Kultury jest ten skierowany do młodzieży X Muza, prowadzony przez Grzegorza Pieńkowskiego, Tu jest kino czy Dziedziniec Pogan. Sztandarową łokowską imprezą, która w przyszłym roku będzie pełnoletnia to OCH! Film Festiwal.

ŁOK to nie tylko filmy, koncerty czy warsztaty. To przede wszystkim ludzie, których spotykamy odwiedzając budynek przy ul. Podrzecznej 20. Zgrany zespół to podstawa, ten łokowski tworzą Maciej Malangiewicz, Anna Zabost, Nina Wawrzyn, Ewa Zbróg-Kochanek, Karolina Michalska, Barbara Zimecka, Agnieszka Podsędek (księgowa), Jacek Florczak, Zbigniew Stelmaszewski, Mateusz Rudak, Krystian Cipiński, Jakub Papuga, Edward Bednarek i Stanisław Niedźwiecki.

Wisienką na torcie podczas wczorajszego wieczoru był koncert warszawskiej formacji Paula & Karol. Razem z Paulą Bialski (wokal) i Karolem Strzemiecznym (gitara, wokal) na łowickiej scenie wystąpili Staszek Wróbel (perkusja) i Szymon Najder (gitara). Zespół grający popowo-folkowe piosenki szybko pozytywnym nastawieniem zaraził publiczność, zachęcając ją do zabawy pod sceną.

{youtube}mKxzEQgO4uk{/youtube}

Paula&Karol prezentem na 10. urodziny kina Fenix - VIDEO komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Reklama
 Reklama