25°C pochmurno z przejaśnieniami

Plaża na żwirowni pod Łowiczem: w godzinę zebrali 13 worków śmieci

Dwaj mieszkańcy podłowickiej Guźni zakasali rękawy i posprzątali plażę nad popularną żwirownią. W nieco ponad godzinę zebrali aż 13 worków pełnych śmieci! Urokliwe miejsce do wypoczynku nad wodą tonie w śmieciach.

Marek Gajda i Piotr Kwieciński są stałymi bywalcami popularnej żwirowni. Nic dziwnego, obaj mieszkają w okolicy. W upalne dni nad zalanym wodą zbiorniku po wyrobisku wypoczywają prawdziwe tłumy. Niestety, nie wszyscy potrafią po sobie posprzątać.

Na półmetku wakacji młodzi mieszkańcy Guźni postanowili uporządkować plażę, która zaczęła przypominać dzikie wysypisko.

- Poświęciliśmy trochę ponad godzinę swojego czasu i udało nam się zebrać 13 worków pełnych butelek po piwie i innych trunkach, plastikowych opakowań, jednorazowych grillów, wszelkich odpadków po jedzeniu i potłuczonego szkła - wylicza Marek. - Całość trafiła do kontenera ustawionego na skraju lasu.

- Idea na pewno jest szczytna - chwali akcję nadleśniczy Zbigniew Wala z Nadleśnictwa Kutno Lasów Państwowych. - Rozmawiałem z leśniczym i z tego co wiem, to chłopaki posprzątali teren prywatny, a nie Lasów Państwowych - mówi szef kutnowskiego nadleśnictwa.

Wyjaśnijmy, że własnością Skarbu Państwa jest około 20-hektarowy zbiornik, pierwszy po lewej stronie jadąc od strony Guźni. Następny akwen, również pokopalniany, to już grunty prywatne.

- Posprzątaliśmy teren należący do Lasów Państwowych - zapewnia Marek. Jak podkreśla, to tutaj wypoczywa najwięcej osób, a nad brzegiem można spotkać wielu wędkarzy. Łowickie koło Polskiego Związku Wędkarskiego jest zresztą dzierżawcą obiektu.

Nadleśniczy Zbigniew Wala przekonuje nas, że leśniczy zbiera śmieci z terenu nad zbiornikiem raz w tygodniu. - Współpracujemy ponadto z gminą Łowicz, która wystawiła kontener, a do dbania o otoczenie zobowiązani są również wędkarze - przypomina Wala.

Marek i Piotr zdają sobie sprawę, że ich akcja to tylko kropla w morzu potrzeb, a nad wodą wciąż jest wiele zakamarków do posprzątania. Chcieli jednak dać przykład innym.

- Problemem nie są hałdy śmieci tylko ludzie, którzy je zostawiają - przyznają.

Fot. Marek Gajda

Miejsce zdarzenia mapa Łowicz


Plaża na żwirowni pod Łowiczem: w godzinę zebrali 13 worków śmieci komentarze opinie

  • gość 2017-08-15 10:08:33

    A kto ma sprzatac jak tam przebywa 80% aut z obcą rejestracją - takie to popularne kapielisko!

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na Lowicz24.eu