Po raz 11. wyruszą szlakiem cichociemnych

Łowicz24.eu, wyruszą szlakiem cichociemnych - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 12/10/2016 19:02

PTTK odział w Łowiczu po raz jedenasty organizuje dwudniowy rajd „Szlakiem Cichociemnych Żołnierzy AK” do Czatolina.

 

 Dwudniowy rajd jest organizowany w formie pieszej i rowerowej. Uczestnicy trasy pieszej spotkają się 15 października (sobota) o godz. 9.30 na Stary Rynku, skąd autokarem wyruszą do Lipiec Reymontowskich. Rowerzyści dwudniowej podróży spotkają się w tym samym miejscu o godzinie 11. Organizatorzy zapewnią transport bagaży do Czatolina dla nocujących w warunkach turystycznych na terenie OSP Czatolin. Korzystający z noclegu muszą mieć ze sobą karimatę lub materac oraz śpiwór. Dla cyklistów, którzy nie mogą wziąć udział w formie dwudniowej przygotowano trasę jednodniową. Wyruszą w nią 16 października (niedziela) o godzinie 8 ze Starego Rynku.

Główne uroczystości odbędą się w niedzielę (16 października), pod pomnikiem cichociemnych w Czatolinie. Po części oficjalnej przewidziane jest ognisko z kiełbaskami, test z wiedzy na temat cichociemnych oraz oddziałów partyzanckich działających w czasie II wojny światowej na tym terenie. Dla najlepszych w konkursie przewidziano nagrody. Upominek otrzyma także najstarszy i najmłodszy uczestnik rajdu, a także najliczniejsza grupa zorganizowana. Wszyscy obdarowani zostaną okolicznościowym znaczkiem.

Główny cel rajdu to uczczenie 75. rocznicy pierwszego oficjalnego zrzutu skoczków cichociemnych na terenie okupowanej przez Niemców Polski. Zrzut odbył się w listopadzie 1941 roku na terenie wsi Czatolin i nosił kryptonim „Ruction”. Zrzuconych zostało trzech skoczków, którzy przeszli specjalistyczne szkolenie w Wielkiej Brytanii. Jednym z nich był legendarny Jan Piwnik, pseudonim „Ponury”.

Organizatorem imprezy jest PTTK oddział w Łowiczu, Urząd Miejski w Łowiczu oraz OSP w Czatolinie. Rajd organizowany jest pod patronatem Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Dzięki tej inicjatywie Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2016 Rokiem Cichociemnych.

Regulamin rajdu.

 

Reklama

Po raz 11. wyruszą szlakiem cichociemnych komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Reklama
 Reklama