Pokaz specjalny filmu „Obłoki śmierci. Bolimów 1915” w Łowiczu. Bilety do odebrania w kasie kina od 14 listopada

Kino, Pokaz specjalny filmu „Obłoki śmierci Bolimów 1915” Łowiczu Bilety odebrania kasie listopada - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 14/11/2019 08:25
Martyna Czekalska
LIS 23
Kino Fenix w Łowiczu, ul. Podrzeczna 20 godz: 17:00

Łowicki Ośrodek Kultury zaprasza na seans i spotkanie z twórcami filmu „Obłoki śmierci. Bolimów 1915” w reżyserii Ireneusza Skruczaja, które odbędą się 23 listopada o godz. 17:00. Od dzisiaj (14 listopada) w kasie kina Fenix można odbierać darmowe wejściówki na to wydarzenie.

Widzowie w Łowiczu jako drudzy w kraju obejrzą seans filmu „Obłoki śmierci. Bolimów 1915”. Premiera odbędzie się 21 listopada o godz. 21:00 w kinie Elektronik w Warszawie. A już dwa dni później, czyli 23 listopada o godz. 17:00, w łowickim kinie Fenix odbędzie się spotkanie z twórcami połączone z pokazem filmu.

Warto dodać, że Łowicki Ośrodek Kultury jest partnerem produkcji filmu.

Dzisiaj (14 listopada) o godz. 16:00 rozpocznie się dystrybucja bezpłatnych biletów na to wydarzenie. W kasie kina Fenix jedna osoba będzie mogła pobrać dwie wejściówki.

„Obłoki Śmierci. Bolimów 1915” reż. Ireneusz Skruczaj

Obraz ukazuje nieco zapomnianą już historię, pierwszych, niemieckich ataków gazowych nad rzekami Rawka i Bzura, w drugim roku I Wojny Światowej. Ich celem było przełamania półrocznego frontu pozycyjnego w okolicach Bolimowa, by zdobyć Warszawę. „31 maja 1915 r. wojska niemieckie użyły przeciwko armii rosyjskiej 264 ton ciekłego chloru wypuszczonego z 12 tysięcy butli rozmieszczonych przed linią okopów rosyjskich. Ilość ta ponad dwukrotnie przewyższała ilość gazu użytą podczas ataku gazowego przeprowadzonego w kwietniu 1915 pod Ypres. W ciągu kilkunastu minut zginęło kilka tysięcy osób (dokładna liczba jest nie do ustalenia). Wielu zmarło w szpitalach wskutek zatrucia gazem. Łącznie niemiecki atak gazowy pozbawił życia blisko 11 tysięcy ludzi. Do lipca przeprowadzono jeszcze dwa ataki gazowe, z czego jeden nieudany, gdyż wiatr zepchnął gaz na pozycje niemieckie. Pod Bolimowem są liczne cmentarze wojenne (m.in. w: Kolonii Bolimowskiej Wsi, Wólce Łasieckiej, Joachimowie Mogiłach, Huminie).”

Film „Obłoki Śmierci. Bolimów 1915” zrealizowany został przez młodych twórców, pochodzących z ziemi łowickiej, dzięki zbiórce publicznej Polakpotrafi.pl. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu rekonstruktorów z kraju. Podsumowuje dorobek historyków, archeologów i poety, którzy poświęcili lata pracy przywracaniu pamięci o tej wypieranej ze zbiorowej świadomości zbrodni wojennej i jej ofiarach.

Pokaz specjalny filmu „Obłoki śmierci. Bolimów 1915” w Łowiczu. Bilety do odebrania w kasie kina od 14 listopada komentarze opinie

  • gość 2019-11-20 15:34:43

    cyt...Film „Obłoki Śmierci. Bolimów 1915” zrealizowany został przez młodych twórców, pochodzących z ziemi łowickiej, ...

    Bolimów nigdy nie był na ziemi łowickiej nie był w tzw. Księstwie Łowickim. Z prostej przyczyny:
    był miastem Królewskim suwerennym i leżał na ziemi bolimowskiej.Łowicz zawsze był miastem Książęcym. Pozdrawiam i polecam poszerzyć wiedzę historyczną zanim napiszecie Państwo artykuł. Film też nie powstał tylko (jak wynika z powyższego artykułu)dzięki składek na Polak Potrafi lecz przyczyniły się one w pewnej mierze do zakończenia w/w filmu. Powstał głównie dzięki prywatnym pieniążkom Twórcy. Należy pisać rzetelnie. Pozdrawiam i polecam wybrać się do kina. :)

  • gość 2019-11-20 19:08:04

    Zgadzam się jak wyżej w 100%.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Operator Wózka Widłowego

Firma Procter & Gamble Centrum Dystrybucji w Sochaczewie poszukuje kandydatów na stanowisko: Operatorów Wózka Widłowego Obowiązki: • Załadunek..


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Reklama
 Reklama