19°C bezchmurnie

Położnictwo i neonatologia czekają na pacjentów

Zakończył się remont oddziału położniczego z pododdziałem neonatologicznym w łowickim szpitalu. Najprawdopodobniej już w przyszłym tygodniu oddział zostanie oddany do użytku.

Remont oddziału położniczo-ginekologicznego z pododdziałem neonatologicznym w pewnym momencie stanął pod znakiem zapytania. Do pierwszego przetargu, ogłoszonego w listopadzie ubiegłego roku zgłosiła się tylko jedna firma – Tom-Bud z Bednar, która zaoferowała 3.050.000 zł.

W ocenie Zarządu Powiatu Łowickiego cena była za wysoka, dlatego zdecydowano, że ogłoszone zostanie drugie postępowanie. Ku zaskoczeniu wzięła w nim udział ta sama firma, która zaproponowała cenę o 50 tys. zł wyższą niż w pierwszym przetargu.

W obawie o coraz wyższą cenę postanowiono przystać na kalkulację Tom-Budu. Jednak z uwagi, iż był to koniec roku, a w budżecie na ten cel były zarezerwowane niewystarczające środki, przetarg podzielono na dwa etapy. Pierwszy, który właśnie się zakończył, kosztował ponad 2 mln zł i polegał na remoncie oddziału położniczego z pododdziałem neonatologicznym, drugi na pracach remontowych na ginekologii.

Zakres prac szpitalnej inwestycji na dwóch oddziałach – położniczym i neonatologicznym obejmował roboty budowlane polegające na częściowym wyburzeniu ścian oraz postawieniu nowych. Niektóre z nich – m.in. na neonatologii i porodówce zostały przeszklone. Powiększone zostały otwory drzwiowe i wykonana nowa stolarka. Oddziały zyskały całkowicie nowe instalacje: elektryczną, gazów medycznych, wodno-kanalizacyjną, teletechniczną, przyzywową oraz wentylacji.

Wizualnie położnictwo i neonatologia w niczym nie przypominają tych sprzed dwóch miesięcy. Podwieszane sufity, gładkie ściany w przyjaznej dla oka kolorystyce oraz posadzki – to tylko część zmian.

Każda sala ma obecnie własną łazienkę, ponadto remont został dostosowany do aktualnie obowiązujących przepisów. Spowoduje to zmniejszenie liczby łóżek. Do ilu konkretnie tego dyrektor placówki Jacek Kaniewski jeszcze nie wie. Zmodernizowane i doposażone zostały także m.in. sala porodów rodzinnych oraz sala porodowa. Do dyspozycji rodzących będą nowoczesne łóżka i wanna porodowa, ale także sala rezerwowa oraz łazienki, dostosowane także do niepełnosprawnych przyszłych mam.

Całkowicie zmienił się również oddział dla noworodków. Jest on cały przeszklony, co spowoduje, że najmłodsi mieszkańcy powiatu znajdować się będą pod stałym i czujnym okiem pielęgniarek. Neonatologia posiada dwie sale, które pomieszczą po dwa inkubatory.

Na wyremontowanym oddziale położniczym znalazły się także dyżurka położnych z pokojem socjalnym oraz oddzielnym stanowiskiem dla oddziałowej, wyposażonym w sprzęt komputerowy, pomieszczenia sanitarne, kuchnia oddziałowa do wydawania posiłków, kuchnia mleczna do przygotowywania mieszanki mlecznej dla noworodków, pomieszczenia porządkowe oraz magazyn.

Obecnie pacjentki, które trafiają na położnictwo umieszczane są na ginekologii. Najprawdopodobniej już pod koniec stycznia wyremontowany oddział ponownie zatętni życiem.

Jacek Kaniewski powiedział nam, że w przyszłym tygodniu ruszy przeprowadzka. Po jej zakończeniu rozpocznie się remont na ginekologii. Jego zakres będzie taki sam jak na położnictwie i neonatologii.

Fot. SP Łowicz

Położnictwo i neonatologia czekają na pacjentów komentarze opinie

 • gość 2018-01-20 09:27:26

  Kurde super, tylko 3 miliony złotych to jest astronomicznie wysoka kwota, jak na taki remont! Trudno uwierzyć, że to może tyle kosztować.

 • gość 2018-01-20 11:46:06

  Jakoś dziwnym trafem za każdym razem ta sama firma remontuje szpital. I jako jedyna startowała do przetargów. A jeśli kiedykolwiek wygrała inna firma to i tak ww była podwykonawcą.....

 • gość 2018-01-20 18:16:57

  Co z tego,że po remoncie, że wszystko nowe skoro personel ciągle ten sam? Brak szacunku do pacjentek i ich dzieci, traktowanie jak śmieci, no chyba że ktoś ma kasę żeby posmarować wszystkim tym, co trzeba...rodziłam tam dwa razy, nie z wyboru ale po prostu tak wyszło, nie miałam wyjścia...poniżej wszelkiej godności i krytyki... Marta

 • gość 2018-01-21 19:15:10

  personel na oddziale noworodków w 99 % do wymiany,

 • Gość - niezalogowany 2018-01-22 05:17:42

  Hehe bo to firma starosty :)

 • Gość - niezalogowany 2018-01-22 12:01:37

  Hehe i dlatego wygrywa przetarg nawet do góry z podniesioną kwotą o 50 tysi. Wszystko jasne.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.


Ostatnie video - filmy na Lowicz24.eu