Ponad 10,4 tysiąca złotych na renowację zabytkowych grobów

L24, Ponad tysiąca złotych renowację zabytkowych grobów - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 6
  • Fotka nr 1 z 6
  • Fotka nr 2 z 6
  • Fotka nr 3 z 6
  • Fotka nr 4 z 6
  • Fotka nr 5 z 6
Portal lowicz24.eu 04/11/2016 10:30

Dokładnie 10.426,78 złotych zebrano podczas siódmej edycji kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na łowickich cmentarzach. Akcję zorganizowało Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oddział w Łowiczu.

 

 

Zbiórka została przeprowadzona tradycyjnie w dniach 1-2 listopada na czterech cmentarzach: katedralnym, ewangelicko-augsburskim, Świętego Ducha „Emaus” i Chrystusa Dobrego Pasterza. Do puszek trafiło dokładnie 10.426,78 złotych. - To o 165,34 zł więcej niż w ubiegłym roku - informuje Jacek Rybus, organizator zbiórki z ramienia PTTK Oddział w Łowiczu.

- Bardzo nas cieszy ten wynik zważywszy na to, że w tym roku, 1 listopada cały czas padał deszcz, który nie zachęcał do kwestowania, a 2 listopada nie mieliśmy pełnej obsady kwestarzy. Na kilku bramach kwestarz pojawił się tylko na jednym, dwugodzinnym dyżurze. Odwiedzający cmentarze, jak co roku, nie zawiedli nas, za co bardzo im dziękujemy - dodaje łowicki przewodnik.

W tym roku pieniądze zbierało łącznie stu kwestarzy, wśród nich burmistrzowie Krzysztof Kaliński i Bogusław Bończaki, przewodniczący Rady Miejskiej Michał Trzoska oraz radni miejscy Zofia Wielemborek, Paweł Pięta, Krystian Cipiński, Dariusz Dzik, Mariusz Siewiera i Robert Wójcik.

Od siedmiu lat z PTTK kwestują dyrektor łowickiego muzeum Marzena Kozanecka-Zwierz i Michał Zalewski, obecnie kierownik miejskiego biura ds. kultury, sportu, turystyki i organizacji pozarządowych. Z puszkami stanęli również członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty, przedstawiciele zespołu ludowego „Masovia” w strojach regionalnych, a także młodzież z Gimnazjum nr 2 w Łowiczu.

- Wielką niespodziankę sprawiła nam młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 Łowiczu, która kwestowała z nami po raz pierwszy, ale za to w bardzo dużym składzie. Niezwykle miłym zaskoczeniem było zgłoszenie się na kwestę uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Bratoszewicach. Może w przyszłym roku więcej łowickich szkół weźmie udział w naszej akcji? To przecież doskonała lekcja lokalnego patriotyzmu - zachęca Rybus.

Zebrane środki pozwolą odnowić w przyszłym roku niszczejące nagrobki. Wytypowaniem grobów do remontu zajmie się specjalnie do tego celu powołana komisja kwestarska.

W ramach podziękowania za udział w kweście przewodnicy zapraszają na bezpłatne spacery po łowickich nekropoliach - w sobotę po cmentarzu katedralnym, a w niedzielę na cmentarzu Emaus. Początek obu spacerów o godzinie 14.

Ponad 10,4 tysiąca złotych na renowację zabytkowych grobów komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Reklama
 Reklama