23°C rozproszone chmury

Potrójna uroczystość w Szkole Podstawowej w Bobrownikach

Społeczność Szkoły Podstawowej w Bobrownikach świętowała w ostatni piątek, 10 listopada 120-lecie istnienia placówki, 20-lecie nadania szkole imienia Leokadii Ostrowskiej oraz 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Szkolne uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, którą w szkolnych murach koncelebrował ks. Piotr Sapiński, proboszcz parafii w Bobrownikach. Po Eucharystii rozpoczęła się część artystyczna, która z okazji trzech uroczystości rozstała podzielona na dwie części.

W pierwszej zaprezentowali się absolwenci podstawówki, którzy w humorystyczny sposób przypomnieli przeddzień wydarzenia sprzed 20 lat. Wówczas szkoła otrzymała imię swojej założycielki i wieloletniej kierowniczki – Leokadii Ostrowskiej. Wraz z nadaniem szkole imienia zyskała ona sztandar, który 31 sierpnia 1997 roku poświęcił biskup Józef Zawitkowski.

Uczniowie wcielając się w postać dyrektor placówki, księdza, komendanta straży pożarnej, gospodyni czy samej Leokadii Ostrowskiej przypomnieli nastroje panujące wówczas w szkole. Na ekranie wyświetlony został wywiad z Bronisławą Wróbel, nieżyjącą już uczennicą, która zdobywała wiedzę pod skrzydłami Ostrowskiej oraz fragment filmu z momentu poświęcenia sztandaru.

Licznie przybyli goście oraz społeczność uczniowska mogła obejrzeć także stare zdjęcia od chwili założenia placówki po współczesne jej czasy.

Po krótkiej przerwie zaprezentowana została część patriotyczna nawiązująca do 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie w galowych strojach śpiewali piosenki patriotyczne, recytowali wierszyki i tańczyli układy nawiązujące do święta obchodzonego 11 listopada.

Piątkową uroczystość swoją obecnością zaszczycili m.in. poseł Piotr Polak oraz dyrektor biura poselskiego Witolda Waszczykowskiego – Krzysztof Selenta, wspomniany proboszcz parafii w Bobrownikach ks. Piotr Sapiński, dyrektorzy placówek oświatowych z Dzierzgówka, Mysłakowa, Kompiny, Bełchowa czy Nieborowa współpracujących z szkołą w Bobrownikach, przyjaciele placówki oraz wierne szkole – poczty sztandarowe kolejarz oraz strażaków ochotników w Bobrownikach.

Na widowni zasiedli także jej absolwenci, którzy niejednokrotnie swoją dawną szkołę odwiedzają za sprawą wnuków oraz emerytowani nauczyciele. Każdy z zaproszonych gości mógł obejrzeć prowadzone od dziesięcioleci kroniki szkolne oraz otrzymać unikatowy numer szkolnej gazety „Boberek”.

Dziś, co wspomniała w swoim przemówieniu Ewa Zabrzewska, obecna dyrektor szkołę tworzą przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni dążą do podnoszenia poziomu kształcenia dzieci i młodzieży poprzez realizację różnorakich projektów edukacyjnych, patriotycznych i zdrowotnych.

Potrójna uroczystość w Szkole Podstawowej w Bobrownikach komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się