Producenci trzody chlewnej domagają się cofnięcia strefy ochronnej ASF

Portal lowicz24.eu 09/08/2019 12:58
Mirka Czubak
SIER 12
Dom Ludowy w Mastkach godz: 18:00

Dziś, 9 sierpnia w Przemysłowie (gmina Chąśno) przed gospodarstwem rolnym pana Krzysztofa Kozy odbył się briefing prasowy dotyczący zapobiegania rozprzestrzeniania się ASF w województwie łódzkim, w związku z aktualizacją krajowej mapa zagrożenia wirusem afrykańskiego pomoru świń.

Przypomnijmy, że we wtorek (6 sierpnia) zaktualizowana została krajowa mapa zagrożenia wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF). W wyniku ustawieniem przez Komisję Europejską obszaru objętego ograniczeniami (zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2019/1327 z dnia 5 sierpnia 2019 r.) w obszarze ochronnym (strefa żółta) znalazły się w całości trzy gminy powiatu łowickiego – Chąśno, Kiernozia i Kocierzew Południowy, a także część gminy Łowicz.

Głos w sprawie zabrał wojewoda łódzki - Zbigniew Rau, wojewódzki lekarz weterynarii - Włodzimierz Skorupski,  powiatowy lekarz weterynarii - Artur Moskwa oraz wicestarosta  Powiatu Łowickiego – Piotr Malczyk. W wydarzeniu wzięli również hodowcy trzody chlewnej z gmin objętych strefa ochronną oraz radny sejmiku województwa łódzkiego – Waldemar Wojciechowski.

Hodowcy mimo zapewnień wojewody, że nie pozostaną z problemem sami domagali się zdecydowanej reakcji ze strony władz. Ich zdaniem rozszerzenie żółtej strefy jest bezmyślne i bezpodstawne, a odstrzał dzików które są źródłem ASF jest niewystarczalny.

- Chcemy cofnięcia strefy ochronnej, w naszej gminie nie ma dzików. Rozszerzenie strefy jest polityczną zagrywką, a dla nas to realna strata pieniędzy. Już teraz mamy problemy ze sprzedażą, zakłady już dzwonią i piszą, że nakładają na nas ograniczenia – mówi jeden z rolników z Różyc (gmina Kocierzew Południowy).

Rolnicy obawiają się drastycznych ograniczeń w sprzedaży jak i dużego spadku cen. Kolejnym problemem będą ograniczenia skupów, które muszą prowadzić mocno kontrolowany skup żywca. Ponieważ każde przemieszczenie się świń z gospodarstwa czy to do rzeźni, czy innych gospodarstw musi być opatrzone świadectwem zdrowia, wystawionym przez weterynarz w ciągu ostatnich 24 godzin.(normalnie jest to 7 dni)

Rolnicy byli niepocieszeni przebiegiem dzisiejszego spotkania – zero konkretnych informacji i planu działania. Miejsce też mocno nieodpowiednie na takie dyskusje. Tu jest potrzebna merytoryczna rozmowa ludzi, którzy pomogą nam rozwiązać problem, a nie mydlenie oczu – dodaje jeden z gospodarzy z Kocierzewa.

Piotr Malczyk zapewnił, że zorganizuje kolejne spotkanie z producentami trzody chlewnej z pow. łowickiego. Dojdzie do niego już w najbliższy poniedziałek, 12 sierpnia o godzinie 18.00 w Domu Ludowym w Mastkach.

Przypomnijmy, że jeśli chodzi o handel wieprzowiną, to w Polsce nie ma żadnego zakazu sprzedawania jej ze strefy żółtej, ani dodatkowych restrykcji. Są jednak kraje, które nie kupują mięsa nawet z żółtej strefy, wśród nich są znaczący importerzy polskiej wieprzowiny jak np. Stany Zjednoczone, Kanada czy Wietnam. Ponadto każdy dzik odstrzelony w żółtej strefie musi być przebadany laboratoryjnie, poza strefą ochronną dotyczy to tylko osobników z niepokojącymi symptomami.

Zachęcamy do obejrzenia naszej relacji

Producenci trzody chlewnej domagają się cofnięcia strefy ochronnej ASF komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-08-09 14:01:14

  A i tak wciskając Nam w zasranych, brudnych prawie że bez obsługi marketach mięso z Hiszpanii.

 • gość 2019-08-09 18:44:59

  cieszcie się z żółtej strefy zaraz będziecie czerwoni to wtedy zobaczycie co to jest a to kwestia czasu My ze wschodu jesteśmy w niebieskiej i musimy z tym żyć

 • gość 2019-08-09 19:42:39

  Ot, chłopska mentalność... dzików nie ma to nie ma strachu, bo u mnie we wsi żaden aesef nie przejdzie. I dlatego strefa zapowietrzona spokojnie przesuwa się ku zachodowi.

 • Gość - niezalogowany 2019-08-10 08:40:55

  To że nie ma dzików to bzdura. Mieszkam pod Łowiczem od 4 lat i wokół rolnicy zakładają odstraszacze które strzelają co 10 minut bo całe pola są przeorane przez dziki. Wieczorami przy płocie widziałem kilka razy. Chodowcy mają problem ale kłamać nie należy.

 • woj. lubelskie - niezalogowany 2019-08-10 16:38:11

  Zobaczycie co się będzie działo jak traficie w czerwoną strefę, albo piekielną niebieską. Czeka was piekło i blokady po 30 dni ze sprzedażą.

 • Gość - niezalogowany 2019-08-10 21:18:05

  Czy to tylko u nas mordują tyle świń ?. Czy za granicą dziki wiedzą że nie mogą roznosić tej niby choroby. Komu zależy na wybiciu polskich świń.

 • Gość - niezalogowany 2019-08-10 21:28:02

  Chcą się pozbyć polskich świń. Sklepy, markety nie są polskie . Muszą na kogoś zwalić winę za ubuj świń . Padło na dziki. Lepiej niech przebadają mięso w biedronkach i innych marketach i porównają je z naszymi świniami niby zarażonymi założę się że mięso z tych naszych świń będzie nadawało się do jedzenia nie jak to marketowe. Niech ktoś zrobi badania tylko niech to nie będzie sanepid

 • Janek - niezalogowany 2019-08-10 21:28:57

  Twarde prawo ale prawo.

 • Gość - niezalogowany 2019-08-10 22:25:21

  ARDANOWSKI namieszal w PZL wsadzajac prezesa MALCA po srednim wyksztalceniu i Kolodziejskiego prezesa Orlenu co pobiera dwie pensje,to co takich włodarzy PZL obchodzi probelm ASF?Myśliwi maja dosc tych rzadow malcowych,bez spojnych intensywnych polowan i bioasekuracji rolnik pozostaje sam sobie.A PZL nie robi nic by zwalczac ASF, zero szkolen,zero planow,nic.Robia sobie tylko wyjazdowe spotkanka z Malcem i Kołodziejskim na czele,a dzialan zero.Tak oto Ardanowski obsadzil PzL swoimi kolesiami

 • Lewak i gej, bo pewnie każdy l - niezalogowany 2019-08-10 23:27:58

  Wolę zrobić zakupy w niemieckim markecie niz w polskim sklepie na wsi z grupą śmierdzących alkoholików, chlejących tani siuwaks na ławeczce przed tym sklepikiem....
  ...hej!

 • Gość - niezalogowany 2019-08-11 08:50:23

  Ktoś tutaj się mocno podnieca że tak nazwiskami rzuca. Powinieneś się cwaniaku podpisać jeśli wymienisz nazwiska innych ludzi którzy nikomu pewnie oprócz ciebie nie są znani

 • gość 2019-08-11 16:24:56

  Duplicoki musicie przetrzymać zarazę. Jak tylko świnki wyzdrowieją dostaniecie cenę urzędową na żywiec. Jak nie będziecie chcieli sprzedać, to się was rozkułaczy.
  Pis z wami.

 • gość 2019-08-12 15:23:53

  poco te wrzaski od roku jestem w strefie czerwonej mimo ze od padłego dzika mam 20km i nikogo to nie obchodzi

 • gość 2019-08-12 21:13:08

  https://www.youtube.com/watch?v=Ye5URUlrAqg
  to was czeka Łowicz!

 • lubelskie woj - niezalogowany 2019-08-12 21:13:45

  https://www.youtube.com/watch?v=Ye5URUlrAqg Łowicz, to was czeka!

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Operator Wózka Widłowego

Firma Procter & Gamble Centrum Dystrybucji w Sochaczewie poszukuje kandydatów na stanowisko: Operatorów Wózka Widłowego Obowiązki: • Załadunek..


Reklama
 Reklama