Promocja monografii i płyty RZPiT „Boczki Chełmońskie” (ZDJĘCIA, VIDEO)

Portal lowicz24.eu 26/10/2018 21:09
Martyna Czekalska

W sali konferencyjnej hotelu Eco w Łowiczu odbyła się dziś (26 października) promocja monografii oraz płyty z wybranym repertuarem Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie”. Sala wypełniła się po brzegi.

Spotkanie promocyjne zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Łowickiej Łowickie.pl. Poprowadzili je Mariusz Siewiera i Katarzyna Skierska-Pięta, autorka publikacji.

Monografia oraz płyta zostały sfinansowane ze środków pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Samorządu Województwa Łódzkiego w ramach projektu „Podtrzymanie świadomości kulturowej mieszkańców poprzez przybliżenie sylwetki zespołu oraz twórców ludowych kultywujących folklor łowicki”. Jego pomysłodawcą był Paweł Pięta.

Blisko stu stronicowa publikacja składa się z pięciu rozdziałów. Znajdziemy w niej m.in. rozważania o folklorze, historię wsi Boczki oraz Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” czy repertuar grupy działającej na terenie gminy Kocierzew Południowy. Organizatorom spotkania gratulowała m.in. wójt Agnieszka Wojda.

Książka zawiera wykaz członków zespołu począwszy od 1974 roku, a także wykaz par, które dzięki zespołowi połączyły się na całe życie. W tej chwili jest już 27 takich małżeństw. Ostatni nowożeńcy stanęli na ślubnym kobiercu całkiem niedawno. Monografia zawiera ponadto kalendarium występów zespołu wyróżnionego w 2014 roku Nagrodą im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej.

Uroczystość uświetnił występ zespołu, który w przyszłym roku będzie świętował jubileusz 45-lecia. O historii formacji pieśni i tańca opowiedział wybitny pieśniach Stanisław Madanowski, założyciel i pierwszy kierownik formacji.

- Cieszę się, że ktoś podjął się napisania książki o „Boczkach Chełmońskich” - przyznał Stanisław Wróbel, aktualny kierownik zespołu.

Podczas uroczystości głos zabrali jeszcze m.in. muzykolog Jacek Jackowski oraz dyrektor Muzeum w Łowiczu Marzena Kozanecka-Zwierz, autorka recenzji o monografii.

Zachęcamy do oglądania fotorelacji i materiału video.

Promocja monografii i płyty RZPiT „Boczki Chełmońskie” (ZDJĘCIA, VIDEO) komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Operator Wózka Widłowego

Firma Procter & Gamble Centrum Dystrybucji w Sochaczewie poszukuje kandydatów na stanowisko: Operatorów Wózka Widłowego Obowiązki: • Załadunek..


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Reklama
 Reklama