Radni PiS i Niezależni chcą zmian w funkcjonowaniu Młodzieżowej Rady Miejskiej w Łowiczu

Urząd Miejski, Radni Niezależni chcą zmian funkcjonowaniu Młodzieżowej Miejskiej Łowiczu - zdjęcie, fotografia
 • Fotka nr 0 z 2
 • Fotka nr 1 z 2
Portal lowicz24.eu 04/11/2019 13:35
Martyna Czekalska

Klub radnych Prawo i Sprawiedliwość i Niezależni w łowickiej Radzie Miejskiej chce doprowadzić do reorganizacji funkcjonowania Młodzieżowej Rady Miejskiej w Łowiczu. Opozycja będzie chciała przeforsować swój pomysł 7 listopada, gdy będzie kontynuowana październikowa sesja.

Środowa (30 października) sesja miała niecodzienny przebieg. Na wniosek klubów radnych PiS i Niezależni oraz Łowickie.pl do porządku obrad wprowadzono projekty aż dziewięciu uchwał. Jedna z nich dotyczyła zmian w uchwale powołującej do życia Młodzieżową Radę Miejską z 2015 roku.

Młodzieżowa rada została reaktywowana cztery lata temu z inicjatywy ówczesnych radnych miejskich Krystiana Cipińskiego i Michała Trzoski. W ostatnich latach 21-osobowe gremium tworzyli reprezentanci wszystkich łowickich szkół ponadgimnazjalnych. Ich kadencja trwała jeden rok szkolny. Zgodnie ze statutem, działalność rady tworzonej przez uczniów ma charakter konsultacyjny w stosunku do „dorosłej” rady miasta.

Zdaniem radnego Jakuba Wolskiego z klubu radnych PiS i Niezależni, Młodzieżowa Rada Miejska wymaga zmian w funkcjonowaniu. Jak tłumaczył, w tym roku z inicjatywy starosty łowickiego Marcina Kosiorka po raz pierwszy została powołana Młodzieżowa Rada Powiatu Łowickiego. Tworzą ją uczniowie wszystkich szkół ponadpodstawowych z Łowicza oraz rolniczej szkoły w Zduńskiej Dąbrowie. Dlatego też Wolski uważa, że nie ma potrzeby, aby obie młodzieżowe rady „dublowały się”.

Opozycyjny rady zaproponował, aby wybory do miejskiej rady zorganizowano w szkołach podstawowych podlegających burmistrzowi. O mandat młodzieżowego radnego mieliby ubiegać się uczniowie klas siódmych i ósmych wybierani przez swoich kolegów ze szkoły.

- Uważamy, ja i młodzieżowi radni minionej kadencji MRM, że ta rada powinna być tworzona przez starszych uczniów – stwierdził Cipiński. Kilka tygodni temu radny powiatowy i były opiekun młodych radnych z ramienia ratusza zarzucił staroście, że zakazał on dyrektorom szkół średnich przeprowadzenie wyborów do miejskiej rady.

Marcin Kosiorek w rozmowie z nami przyznał, że poprosił dyrektorów, aby poczekali z wyborami do czasu powołania MRPŁ. Pierwsza sesja powiatowej rady młodych odbędzie się 6 listopada (środa) o godz. 13:00 w Starostwie Powiatowym w Łowiczu.

Z kolei dyskusja na temat funkcjonowania miejskiej rady została zaplanowana nazajutrz, gdy w ratuszu będzie kontynuowana październikowa sesja.

Radni PiS i Niezależni chcą zmian w funkcjonowaniu Młodzieżowej Rady Miejskiej w Łowiczu komentarze opinie

 • gość 2019-11-04 14:21:43

  Młodzieżowa Rada Powiatu? O czym oni będą decydowali, kto zagra na festynie w Łyszkowicach? Miejska Rada, miała realny wpływ na to co się dzieje w mieście, organizowała koncerty czy inne akcje.

  Czy PiS musi już wszystko przejmować?

  Tak Pan Starosta narzekał, że PSL obsadza wszędzie swoich, a jego partia robi to na jeszcze większą skale... hipokryci.

  Kolejny Trzoska, sam tworzył radę, a teraz partia karze, to musi być przeciwko temu co sam zbudował. Jaka ta polityka fajna TFU!

 • Gość - niezalogowany 2019-11-04 18:11:41

  I bardzo dobrze ze chca zmian. Popieram.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-04 19:41:54

  A co robi ta młodzieżowa rada miasta ?

 • Gość - niezalogowany 2019-11-04 20:03:53

  Jakie Pan Kuba ma wykształcenie?

 • Hern - niezalogowany 2019-11-04 21:58:56

  Tak niszczy się młodzież w Łowiczu. Już nawet nie będę pisał czyje to metody mi przypomina. Tacy ludzie mogą jeszcze na co dzień udawać, że nic się nie dzieje. Warto droga opozycjo ? Czas pokaże.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-05 05:04:14


  "Czy PiS musi już wszystko przejmować?" Krystianku-przeciez wiesz ze może, bo ma większość. Ty i Twoje ugrupowanie (łączy nas kalin) przejeliscie młodzieżowa radę bo mieliście większość. Teraz odwróciły się chyba role i nie potraficie po męski przyjąć pewnych faktów. Najgorsze jest w tym wszystkim to że wudalo się wam oszukać tych młodych ludzi, ze coś zmienia w tym mieście. Ze zmienia jak będą głosować na jedynego Mesjasza

 • gość 2019-11-05 09:52:33

  Kto mieczem wojuje od miecza ginie. To ŁnŁ zagospodarował młodzież, co widać było kto był "zającem" na ich listach wyborczych. Teraz chce zrobić to PiS i Niezależni, mieli "dobrego" nauczyciela.

 • gość 2019-11-05 10:38:01

  Mariuszek, zmień marynarkę i przestań gwiazdorzyć.

 • gość 2019-11-05 18:18:08

  Pan Krystian Cipiński popłakuje, że już nie może zarządzać młodzieżowymi radnymi. A oni i ich bliscy to potencjalni wyborcy, więc już poniekąd strach u tyłka jak będzie przy następnych wyborach.

 • Max - niezalogowany 2019-11-06 22:55:13

  Panie i panowie rajcy, czy nie czas na otrzeźwienie? Czym wy się do cholery zajmujecie? Przecież większośc z was była w poprzedniej radzie a znaczna część to już trzecia kadencja. Jakie są efekty waszego radzenia, co? Pierdołami się zajmujecie, bo nie nauczyliście się niczego. Zajmijcie się podstawami egzystencji miasta teraz , jutro i w przyszłości... może coś wymyślicie, bo wszystkie małe miasta w promieniu kilkudziesięciu kilometrów już wymyśliły...

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Reklama
 Reklama