Radni zadecydowali o przyszłości Młodzieżowej Rady Miejskiej w Łowiczu

Urząd Miejski, Radni zadecydowali przyszłości Młodzieżowej Miejskiej Łowiczu - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 07/11/2019 18:10
Martyna Czekalska

Po burzliwej dyskusji Rada Miejska w Łowiczu na kontynuowanej dziś (7 listopada) sesji zadecydowała o zmianach w funkcjonowaniu Młodzieżowej Rady Miejskiej. Młodzieżowymi radnymi będą mogli zostać uczniowie szkół podstawowych, a nie tak jak dotychczas ponadgimnazjalnych.

Wniosek o zreformowanie Młodzieżowej Rady Miejskiej w Łowiczu złożył radny Jakub Wolski z klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość i Niezależni na sesji w dniu 30 października.

Jak tłumaczył, podobne gremium, składające się z przedstawicieli szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu łowickiego, zostało powołane przez władze powiatu łowickiego. Zaproponował, aby w skład młodej rady miasta weszli uczniowie szkół podstawowych, a nie jak dotychczas ponadgimnazjalnych – aby obie młodzieżowe rady „nie dublowały się”.

- Niczego nie chcemy niszczyć, chcemy reformować - przekonywał na kontynuowanej dziś (7 listopada) sesji radny Jacek Wiśniewski. - Te dwie młodzieżowe rady mogą być odrębnymi organami. Nie wiem w czym macie problem? - pytał z kolei opozycję radny Krzysztof Olko, który zaproponował, aby ewentualne zmiany skonsultować najpierw z młodzieżą.

Głos w dyskusji zabrał też Szymon Szaleniec, były przewodniczący MRM. Przedstawił wyniki internetowej ankiety, jaka została przeprowadzona na Facebooku młodzieżowego gremium. W wirtualnej sondzie oddano 458 głosów, a 95 proc. głosujących zadecydowało, że w radzie powinna zasiadać młodzież, a tylko 5 - że dzieci.

Dotychczasowy opiekun MRM Krystian Cipiński zwrócił ponadto uwagę na opinię dyrektorów czterech miejskich szkół podstawowych, którzy negatywnie odnieśli się do pomysłu utworzenia MRM z uczniów klas siódmych i ósmych podstawówek. Zdaniem dyrektorów nie są to jeszcze na tyle dojrzali młodzi ludzie, by mogli zaangażować się w działalność samorządową. Ponadto mają sporo obowiązków szkolnych.

Ze strony opozycji padły też zarzuty, jakoby MRM była wykorzystywana do celów politycznych przez obóz związany z burmistrzem.

Po przeszło godzinnej, burzliwej dyskusji łowiccy radni zadecydowali, że jej młodzieżowy odpowiednik powinni tworzyć uczniowie szkół podstawowych.

Za takim rozwiązaniem było 13 radnych (Lech Aniszewski, Grzegorz Durka, Dariusz Dzik, Krzysztof Igielski, Łukasz Jażdżyk, Paweł Pięta, Leszek Plichta, Michał Terenowicz, Michał Trzoska, Jacek Wiśniewski, Robert Wójcik, Jakub Wolski, Tadeusz Żaczek).

Przeciwko było 7 radnych (Marek Boroski, Wiesława Gębura, Krzysztof Janicki, Krzysztof Olko, Józef Szczepanik, Zofia Wielemborek, Henryk Zasępa), zaś Zofia Kroc wstrzymała się od głosu.

Już po głosowaniu, w kuluarach dorośli radni rozmawiali z młodzieżą, która przyszła na dzisiejszą sesję. Wśród nich były również osoby wybrane do MRM kadencji 2019/2020. Wiadomo że w związku z reorganizacją MRM, nie obejmą oni swojego mandatu.

Radny Wolski zaproponował, że gdyby któryś z wybranych do miejskiej rady chciał pracować dla MRPŁ, to będzie rozmawiał na ten temat ze starostą Marcinem Kosiorkiem.

Sesję można oglądać na żywo na YouTube

Radni zadecydowali o przyszłości Młodzieżowej Rady Miejskiej w Łowiczu komentarze opinie

  • gość 2019-11-07 22:00:15

    Czy radny Wolski ma dzieci w podstawówce?

  • gość 2019-11-08 09:14:41

    Radny Wolski po prostu boi się konkurencji, bo młodzież mądrzejsza...

  • gość 2019-11-08 22:37:14

    Panowie Lech Aniszewski, Grzegorz Durka, Dariusz Dzik, Krzysztof Igielski, Łukasz Jażdżyk, Paweł Pięta, Leszek Plichta, Michał Terenowicz, Michał Trzoska, Jacek Wiśniewski, Robert Wójcik, Jakub Wolski, Tadeusz Żaczek zaczynacie działać jak ministerstwo głupich kroków obśmiane przez Monty Pythona.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Reklama
 Reklama