Ratusz ubiega się o 21,5 mln złotych na odwiert geotermalny

Urząd Miejski, Ratusz ubiega złotych odwiert geotermalny - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 21/12/2016 12:03

Władze Łowicza złożyły wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie odwiertu geotermalnego dla celów badawczych. Łowicki samorząd walczy o 21,5 mln zł dotacji.

 

 

O geotermalnych planach władz Łowicza pisaliśmy kilka tygodni temu. W ramach naboru ogłoszonego przez NFOŚiGW samorządy mogły ubiegać się o dotację na odwiert geotermalny w wysokości 100 proc. kosztów kwalifikowanych.

- Do programu priorytetowego, dla którego nabór zakończyliśmy 30 listopada, wpłynęło razem 30 wniosków na łączną kwotę dotacji 438,2 milionów złotych - informuje Sławomir Kmiecik, rzecznik prasowy NFOŚiGW. Osiemnaście wniosków złożyły jednostki samorządu terytorialnego, z czego osiem z województwa łódzkiego.

Oprócz Łowicza są to Aleksandrów Łódzki (wniosek na 14,3 mln), Uniejów (16,4 mln), Radomsko (13,4 mln), Sieradz (10,6 mln), Poddębice (17,7 mln), Konstantynów Łódzki (22,2 mln) i Wieruszów (10,5 mln). Budżet na realizację programu Geologia i górnictwo w części dotyczącej m.in. wykonania odwiertu badawczego wynosi 800 milionów złotych.

- Chcielibyśmy wykorzystać wodę do sieci ciepłowniczej i do basenów odkrytych, a w przyszłości może również do geotermii w stylu Uniejowa czy Mszczonowa - mówił burmistrz Krzysztof Kaliński na listopadowej sesji Rady Miejskiej. W posiedzeniu uczestniczył prof. Wiesław Bujakowski z Polskiej Akademii Nauk, który zajął się opracowaniem dokumentacji niezbędnej do aplikowania o dotację z NFOŚiGW.

Pierwszy odwiert ma być głęboki na 2650 metrów i zakłada ujęcie wody z utworów jury dolnej. - To zbiornik geotermalny, który występuje praktycznie na 60 proc. obszaru naszego kraju - wyjaśnia prof. Bujakowski. - Szacujemy, że woda będzie miała temperaturę na poziomie 70-75 stopni Celsjusza.

NFOŚiGW jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia dokona oceny wniosków pod względem formalnym. - Czas trwania oceny merytorycznej i ustalenia list rankingowych jest uzależniony od liczby wniosków, które zostaną poddane tej ocenie - zaznacza Sławomir Kmiecik. Zdaniem prof. Bujakowskiego, ich rozpatrzenie może potrwać sześć miesięcy, a ewentualna decyzja o przyznaniu dotacji powinna być znana w czerwcu lub lipcu.

Ekspert Polskiej Akademii Nauk twierdzi, że samo wykonanie otworu zajmie 3-4 miesiące. Informacja o tym, jaka woda znajduje się ponad 2,5 kilometra pod łowicką ziemią i jakie są jej parametry mogą być znane pod koniec przyszłego roku.

Odwiert badawczy miałyby zostać wykonany na gruntach w rejonie Ronda Niepodległości. Jak uzasadniał burmistrz, o tej lokalizacji przesądziło bliskie położenie względem pływalni oraz miejskiej sieci ciepłowniczej.

Koszt wykonania ewentualnego drugiego odwiertu, który pozwoli korzystać ze złoża, nie jest w tej chwili znany. Powinien być jednak tańszy.

Prof. Wiesław Bujakowski z Polskiej Akademii Nauk

Ratusz ubiega się o 21,5 mln złotych na odwiert geotermalny komentarze opinie

 • Burmis - niezalogowany 2016-12-22 19:10:56

  A może zamiast próbować zejść na ziemię i ta energię poświęcić na coś czego ludzie potrzebują ? Lowicz to zascianek w porównaniu do miast ościennych. Takim myśleniem się nie wybijemy. To ewidentny brak poważnych pomysłów. Od dłuższego czasu. Także niech Pan Kalinski startuje w wyborach - nie wierze ze i tym razem ludzie będą tak głupi. Jak to było ? Kompetentny i niezależny . Hehe

 • Tomek - niezalogowany 2016-12-22 10:00:13

  [quote name="Krzysiek"][quote name="Maks"]Czy ktoś może zwolenników geotermii ocucić ...Skierniewice są też negatywnym przykładem a dwa otwory już mają... i nic![/quote]Podpisuję się obiema rękami pod tą wypowiedzią. Wyrzucanie pieniędzy w błoto.[/quote]A gdzie w Polsce geotermia zdała egzamin, czy jest takie miasto? Chyba Uniejów, prawda? Moze spróbować warto?

 • Albercik - niezalogowany 2016-12-21 23:38:01

  Widzę ochotę na fajerwerki i wodotryski, bo wybory niedaleczko. A tu bida skrzeczy - braki w podstawowej infrastrukturze. A jak już coś się zrobi to się sp..przy panowie - przykład skrzyżowanie Piłsudskiego i Sikorskiego i skrzyżowanie ułańskiej ze Starościńską.

 • Krzysiek - niezalogowany 2016-12-21 21:20:18

  [quote name="Maks"]Czy ktoś może zwolenników geotermii ocucić ...Skierniewice są też negatywnym przykładem a dwa otwory już mają... i nic![/quote]Podpisuję się obiema rękami pod tą wypowiedzią. Wyrzucanie pieniędzy w błoto.

 • wójt - niezalogowany 2016-12-21 21:13:46

  Sam się puknij w głowę. Geotermia to szansa na rozwój. Czy dostrzegłeś chociaż, że miasto za odwiert nic nie zapłaci. Jeśli inwestycja przebiegnie pomyślnie, ZEC wodę wykorzysta do ogrzewania mieszkań, a to rodzi oszczędności. Ponadto można pobudować baseny kryte i pod gołym niebem, ale wg ciebie po co? I na koniec, to żaden powód do dumy mieszkać w Łowiczu i płacić podatki w W-wie.

 • Maks - niezalogowany 2016-12-21 18:51:55

  Czy ktoś może zwolenników geotermii ocucić? Nawet gdyby wyniki otworu były pozytywne, to PO CO wykorzystywać energię dla starej pływalni. A poza tym wykorzystanie ciepła będzie generować kolejne koszty rzędu dziesiątków milionów złotych a miasto nie ma nawet na drogi do wiaduktu... Woda w Mszczonowie ma raptem 40 st. C i trzeba zimą dogrzewać system zaś koszty zatłaczania przewyższają oszczędności...Skierniewice są też negatywnym przykładem a dwa otwory już mają... i nic!

 • burmis - niezalogowany 2016-12-21 13:21:02

  Panie Burmistrzu,puknij się Pan głowę. Łowicz za Pana kadencji się cofa rozwoju a to ubieganie się brzmi jak koncepcja Kaliskiej 5. Jeżeli znowu wybiorą Pana na burmistrza ja się przeprowadzam. Podatki już jakiś czas płacę w Warszawie.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Reklama
 Reklama