Referenda strajkowe w naszym powiecie. W większości szkół nauczyciele chcą strajkować

Edukacja, Referenda strajkowe naszym powiecie większości szkół nauczyciele chcą strajkować - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 21/03/2019 11:52
Mirka Czubak

Do 25 marca w szkołach i przedszkolach trwają referenda strajkowe. Nauczyciele decydują w nich, czy przystąpią do strajku, który rozpocznie się 8 kwietnia (na dwa dni przed egzaminami gimnazjalistów i ósmoklasistów). Pedagodzy walczą o podwyżki. Czy wszystkie szkoły w Łowickiem będą „za”?

To, czy strajk się odbędzie, zależy teraz przede wszystkim od nauczycieli. Wystarczy, że odpowiedzą „tak” lub „nie” na pytanie, czy w związku z brakiem podwyżek są za przeprowadzeniem strajku. Warunkiem rozpoczęcia protestu w szkole jest wynik referendum. Jeśli weźmie w nim udział połowa uprawnionych i większość opowie się za najostrzejszą formą protestu, strajk się odbędzie.

- Przelała się czara goryczy. Rząd mówi, że są pieniądze na 500 plus, na trzynaste emerytury czy przywrócenie połączeń autobusowych. A co z nami – nauczycielami? Przecież od tylu lat walczymy o podwyżki i nikt nas nie słyszy. Chcemy po prostu godnie zarabiać. Rząd Taki musi to zrozumieć! - powiedziała nam podczas wczorajszych targów edukacji jedna z nauczycielek.

Według zapowiedzi Związku Nauczycielstwa Polskiego strajk ma się odbyć 8 kwietnia. W powiecie łowickim głosowania ruszyły we wtorek (19 marca) i mają potrwać do piątku (22 marca). Nauczyciele i pracownicy obsługi głosować będą w placówkach, w których działa ZNP. Wyniki poznamy w poniedziałek, ale z cząstkowych wyników już wiadomo, że za strajkiem opowie się większość szkół.

- Docierają do mnie sygnały, że ludzie są zdeterminowani i chcą walczyć o swoje. Nastroje są „bojowe”. W jednej z placówek ponad 80 proc. głosujących opowiedziała się za strajkiem. Jak będzie w pozostałych szkołach? Na ostateczne wyniki musimy poczekać do poniedziałku – mówi Witold Klajs, prezes łowickiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łowiczu.

Taki a nawet bliski 100 % wynik osiągnęła np. Szkoła Podstawowa nr 3 w Łowiczu gdzie na 55 nauczycieli uprawnionych do głosowania, swoje zdanie wyraziło aż 42. Tylko dwoje z nich było przeciw. Równie mocno za strajkiem opowiedzieli się pedagodzy w SP nr 1 gdzie za protestem było aż 87 % głosujących. Z informacji jakie wstępnie otrzymaliśmy od prezesa łowickiego ZNP wynika, że na chwila obecną jedynie Przedszkole nr 7 w Łowiczu i SP w Zielkowicach nie wezmą udziału w planowanym strajku. Przedszkola w Łowiczu i większość podstawówek poza miastem jest w trakcie przeprowadzania referendum strajkowego.  

Jak w takim razie będą wyglądały zbliżające się egzaminy ??

- Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie. Referenda dają tylko odpowiedz na to czy w danej szkole odbędzie się strajk. Każdy nauczyciel indywidualnie będzie musiał podjąć decyzję czy w tym strajku uczestniczy. Od nich będzie zależało czy egzaminy się udadzą czy nie. Prawdopodobnie na czas egzaminów do szkół zostaną oddelegowani nauczyciele z tych placówek, które do strajku nie przystąpią. Mamy jednak nadzieje, że do tego czasu ustalone zostanie jakieś porozumienie i nie będziemy zmuszeni do takiej formy protestu – informuje Klajs.

Cząstkowe wyniki z całej polski zbiera „Koalicja NIE dla chaosu w szkole” i tworzy mapę placówek gotowych do przeprowadzenia strajku. Według ich informacji na razie tylko trzy ze szkół w naszym powiecie zdecydowały się strajkować, jednak dane ciągle spływają i systematycznie dodawanie są do mapy nowe placówki. Tak jak pisaliśmy na ostateczne wyniki referendum musimy poczekać do przyszłego tygodnia.

foto:Pixabay

Reklama

Referenda strajkowe w naszym powiecie. W większości szkół nauczyciele chcą strajkować komentarze opinie

 • gość 2019-03-21 13:58:11

  Ciekawe ile tych placówek i jak długo będzie strajkować!!! Bo co innego referendum ANONIMOWE a co innego wpisać się imiennie na listę!!! Ciekawe ilu z tych odważnych zostanie!!!!

 • Gość - niezalogowany 2019-03-21 14:07:26

  Czerwone gęby wychodzą, nauczyciele jakoś wcześniej nie robili wielkiego krzyku.

 • Magda - niezalogowany 2019-03-21 14:32:09

  Czy ktoś jest moderatorem tych komentarzy? Pisanie o glebach jest przejawem mowy nienawiści.

 • gość 2019-03-21 14:42:31

  Jak widać część nauczycieli posłuchało tego lewaka Broniarza czyż by te jednostki miały czerwone podniebienia zamiast jako nauczyciel prawy pomagać rządowi prawicowemu który prowadzi nasz kraj w dobrym kierunku.

 • Puste Obiet - niezalogowany 2019-03-21 20:10:45

  Podwyżki dla nauczycieli. http://pis.org.pl/aktualnosci/kolejne-pusteobietnice-platformy-obywatelskiej

 • gość 2019-03-21 20:12:34

  Puste Obietnice PO – Podwyżki dla nauczycieli http://pis.org.pl/aktualnosci/kolejne-pusteobietnice-platformy-obywatelskiej

 • gość 2019-03-21 20:32:00

  Strajk byłby dotkliwszy w trakcie matur = na ustne są potrzebni egzaminatorzy wpisani do ewidencji.... Już się nie wezmie nauczycieli z przedszkoli ani podstawówek...

 • Gość - niezalogowany 2019-03-22 07:32:36

  Niech zarabiają więcej ale wtedy w szkole od 8 do 16 siedzieć i klasówki sprawdzać w szkole!

 • Gość - niezalogowany 2019-03-22 07:40:44

  Podwyżki a niby czemu? Praca od poniedziałku do piątku co 45 min przerwa, tygodniowa ilość godzin może 15, wszystkie święta wolne, obiady w szkole w pokoju nauczycielskie robi się co chce Kawka, herbatka, ciasteczko. Wycieczki, cała Polskę nie jeden nauczyciel zwiedzl, bale inne zabawy... inne rozrywki. Pan Broniasz jest chyba z 15 lat w PZN dziś właśnie teraz się przebudzil. Wstydu nie macie....

 • Wpisz w Google - niezalogowany 2019-03-22 13:36:10

  #pusteobietnice

 • Gość - niezalogowany 2019-03-22 21:57:37

  O jakie wycieczki chodzi te z dziećmi. Nie puszczaj dziecka to i nauczyciel nie pojedzie.

 • Gość - niezalogowany 2019-03-22 22:18:53

  Nauczyciel zarabia skrajnie mało . I naprawdę nie pracują 5 godzin dziennie. Zdecydowanie więcej , klasówki , wywiadówki , całodzienne wycieczki z dziećmi , wyjazdy na zielone szkoły gdzie opiekują się dziećmi 24 h . Nauczyciel pracujący parę lat w szkole zarabia około 2000zl . Przy tych godzinach pracy wychodzi około 17 zł na godzinę netto. Przecież oni uczą nasze dzieci . Chce by moje dziecko uczył nauczyciel któremu się chce i do rzeczy jest wynagradzany za swoją pracę .

 • Gość - niezalogowany 2019-03-22 23:44:06

  To po na każdym zebraniu wychowawca zadaje durne pytanie:czy chcecie aby dzieci pojechały na wycieczke w tym roku?nie pytajcie to nie bedziemy wysyłac dzieci na te "wycieczki". Wycieczki szkolne to przeżytek i do tego masakrycznie drogie.

 • gość 2019-03-23 13:28:49

  Popieram strajk. Nauczyciel za swoją odpowiedzialną pracę powinien otrzymywać godne wynagrodzenie.

 • gość 2019-03-23 13:29:41

  Popieram strajk. Nauczyciel za swoją odpowiedzialną pracę powinien otrzymywać godne wynagrodzenie.

 • Red - niezalogowany 2019-03-23 16:37:06

  Nie wiem co za dureń pisał o tym że wycieczki są drogie i to przeżytek . Odpisuje : Jełopie jeden , podróże kształcą , dzieci mogą coś zobaczyć , nauczyć , uczą się samodzielności , spędzają czas z kolegami i koleżankami itp . Rodzice często nie mogą jechać z dziećmi na wakacje . A nauczyciele naprawdę chcą tym dzieciom przekazać wiedzę . Ogarnijcie się ludzie . Dzieci to przyszłość . Przez te zarobki coraz mniej będzie nauczycieli którym się chce .

 • Gość - niezalogowany 2019-03-23 16:42:13

  Wycieczki mają integrować klasę. Dla nauczyciela to żadna frajda - czuwanie nad bezpieczeństwem dzieciaków 24 h na dobę. Jeżeli coś się wydarzy, coś pójdzie nie tak to oczywiście wina nauczyciela tak jak wina Tuska.Ludzie nie oceniajcie jak nie macie pojęcia o pracy nauczyciela a zacznijcie doceniać.

 • Gość - niezalogowany 2019-03-23 16:43:25

  Podwyżki a niby czemu? Praca od poniedziałku do piątku co 45 min przerwa, tygodniowa ilość godzin może 15, wszystkie święta wolne, obiady w szkole w pokoju nauczycielskie robi się co chce Kawka, herbatka, ciasteczko. Wycieczki, cała Polskę nie jeden nauczyciel zwiedzl, bale inne zabawy... inne rozrywki. Pan Broniasz jest chyba z 15 lat w PZN dziś właśnie teraz się przebudzil. Wstydu nie macie.... : Godzin w szkole 22, przerwa ? Dyżury na korytarzu , dzieci są pod opieką nauczycieli, obiady w szkole ? Jak zapłacisz . Kawa , herbata ? W każdej normalnej pracy . Wycieczki ? Myślicie że dzieci same się tam opiekują ? Bale ? Inne rozrywki ? Bez komentarza. 2000 -2600 za naukę dzieci to bardzo mało . Poziom nauczania spada systematycznie , nikt nie chce po studiach tyle zarabiać ,s jak już idzie uczyć to musi dorabiać np korepetycje.

 • Gość - niezalogowany 2019-03-23 19:36:18

  Odpisuje :jełopie drugi!!!!!!!PO PIERWSZE -NIE TYM TONEM PROSTAKU JEDEN TY,JA ciebie NIE OBRAŻAŁEM,więc i ty nie używaj obrazliwych określeń.PO DRUGIE LEPSZA WYCIECZKA RODZINNA NIŻ SZKOLNA ZAWSZE NA TAKĄ POWINNO SIĘ ZNALEŹĆ CZAS(DLA DZIECKA PRZEDEWSZYSTKIM).PO TRZECIE CZY INTEGROWANIE KLASY NA WYCIECZCE TO NAJLEPSZY SPOSÓB CHYBA NIE,SĄ INNE BARDZIEJ TRAFIONE.PO CZWARTE KOSZTY.PO PIĄTE. WYBIORĘ MIEJSCOWOŚĆ JAKĄ CHCĘA NIE NARZUCONĄ ODGÓRNIE!#!####

 • Gość - niezalogowany 2019-03-23 19:40:38

  PO SZÓSTE:DLA NAUCZYCIELA TO ŻADNA FRAJDA SZKOLNA WYCIECZKA!!!!#

 • Gość - niezalogowany 2019-03-23 19:42:58

  PO SZÓSTE:DLA NAUCZYCIELA SZKOLNA WYCIECZKA TO ŻADNA FRAJDA LECZ NIESAMOWITA ODPOWIDZIALNOŚĆ!!!###

 • Gość - niezalogowany 2019-03-23 22:43:26

  Nie mogę zrozumieć tych wolnych świąt. Czy to znacz że wszyscy czyli urzędnicy, ekspedienci, szewcy, krawcy itd pracują w święta a tylko nauczyciel ma wolne?

 • gość 2019-03-24 01:12:03

  Nauczyciele pracują około 8 miesięcy w roku, po 4-5 godzin dziennie. I jeszcze im mało??? A jaki jest teraz poziom nauczania??? To my rodzice wszystko za nich w domu robimy. Może to właśnie rodzice powinni strajkować, bo w szkołach to dzieci niewiele sie uczą. Wszystko muszę sami nadrobić w domu, albo na korepetycjach. Nauczyciele uważają się za nie wiadomo kogo, a poprzez strajk właśnie pokazują jak im na dobru dzieci zależy...

 • gość 2019-03-24 12:27:38

  Popieram strajk nauczycieli. Należą im się godziwe zarobki. To, że dzieci muszą się dodatkowo uczyć na korepetycjach to również wina polityków za "ciągłą reformę edukacji" od 1989 r. i wymyślanie coraz bardziej oderwanych od rzeczywistości rozwiązań. Obecna reforma edukacji wprowadzana przez PIS bezsensowna.

 • Boniek ale nie ten śmierdziel - niezalogowany 2019-03-24 21:39:47

  Każdy ma prawo do protestu i strajku ale w tym wypadku to jest owczy pęd- psychologia tłumu.W tym kraju każdy może powiedzieć że mu źle i ma prawo do lepszej sytuacji i hemoglobiny wody powietrza.Trzeba liczyć na siebie ostatecznie.Ide zajarać blanta.i dzwonie na rokse.

 • Gość - niezalogowany 2019-03-24 22:18:09

  A niech zarabiają i po 5 tys tylko od 8 do 16 w szkole . Mniej do domu a więcej na zajęciach a nawet po. I kartę nauczyciela im zabrać bo jeżeli nauczyciel nie umie uczyć i tak twierdzi większość osób to do zwolnienia a nie, bo nie można bo karta nauczyciela... A nauczyciel bardziej by się starał o swoją posadę a nie jak teraz ma brzydko mówiąc wylane na wszystko .

 • Gość - niezalogowany 2019-03-25 12:18:51

  MAPY DROGOWE PROGRAMÓW Z #NOWAPIĄTKAPIS Hashtagi: #NowaPiątkaPiS #NowaArenaProgramowa • NASZYM CELEM JEST DBANIE O ZWYKŁEGO CZŁOWIEKA, O RODZINĘ, O SZANSE ŻYCIOWE POLAKÓW I ICH PERSPEKTYWY. • NASZYM CELEM JEST LEPSZE, ZASOBNE, EUROPEJSKIE ŻYCIE POLAKÓW, ŻYCIE NA POZIOMIE EUROPEJSKIM. Mamy wytyczoną drogę, wiemy, jak tam dojść. • NOWA PIĄTKA PIS TO PROGRAM PRZEŁOMOWY DLA WSZYSTKICH POLAKÓW. Dzięki niemu będziemy tworzyć Polskę naszych marzeń. Polska będzie się rozwijać szybciej i będzie krajem jeszcze zasobniejszym, silniejszym, krajem, w którym wszyscy chcą żyć. • NOWE PROPOZYCJE PROGRAMOWE PIS FINANSOWANE BĘDĄ M.IN. ZE ZMNIEJSZENIA LUKI VAT I CIT. Przykładowo:  Zmniejszenie luki VAT przyniesie 4-6 mld rocznie.  Niższe podatki od pracy, niższy CIT, mały ZUS, program Polska Bezgotówkowa i technologie ograniczające m.in. przemyt przyniosą w ciągu 2-3 lat 14-24 mld zł.  Uszczelnienie NFZ polegające na wdrożeniu e-recept, e-zwolnień oraz i e-skierowań to 1-2 mld zł rocznie.  Uszczelnienie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych poprzez wdrożenie e-składki oraz e-zwolnienia to 2-3 mld zł rocznie.  Impuls fiskalny Nowej Piątki to 3-6 mld zł rocznie. • NOWA PIĄTKA PIS TO:  RODZINA 500+ od pierwszego dziecka. Od 1 lipca, dla wszystkich rodzin, w których jest jedno lub więcej dzieci, nie będzie progu finansowego, warunkiem otrzymania jest złożenie wniosku.  MŁODZI Brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia. Ulga obejmie wszystkich pracowników do 26 roku życia, którzy mają umowę o pracę / zlecenie, nie będzie dotyczyć osób prowadzących działalność gospodarczą.  PRACA Obniżenie kosztów pracy. Podniesienie kosztów uzyskania przychodu oraz obniżenie PIT-u dla wszystkich pracujących.  STARSI I SŁABI Emerytura +. Dodatkowe 1100 zł dla każdego emeryta i rencisty rocznie, wypłata w maju, wypłata również dla osób, które pobierają emerytury cząstkowe.  INFRASTRUKTURA Przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych. W Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat połączenia autobusowe zostały zredukowane o połowę z prawie miliarda przejechanych kilometrów. Nie planujemy odtworzenia państwowego PKS, gminy i powiaty będą organizować przetargi na przewozy lokalne, w których każdy przewoźnik będzie mógł startować. • BUDŻET PAŃSTWA JEST GOTOWY, BY SFINANSOWAĆ #NOWAPIĄTKAPIS. Nowelizacja budżetu nie będzie potrzeba i wystarczą przesunięcia wewnątrz już obowiązującej ustawy budżetowej. • ROCZNY KOSZT programu odbudowy lokalnych połączeń autobusowych to ok. 800 mln zł, zwolnień z PIT do 26. roku życia - 2-3 mld zł, wyższych kosztów uzyskania przychodu 7-10 mld zł, Emerytury Plus - 9-10 mld zł, a uzupełnienia programu 500 plus - ok. 18,5 mld zł. • DOTRZYMUJEMY SŁOWA. TO JEST FUNDAMENT NASZEJ POLITYKI, ŻEBY SŁOWA PRZEKUWAĆ W CZYNY. To nowa jakość, bo nasi poprzednicy wielokrotnie łamali dane Polakom słowa: podwyższyli wiek emerytalny, podwyższyli VAT, zabrali środki z OFE – mimo, że wcześniej obiecywali zupełnie coś innego.

 • gość 2019-03-25 17:17:12

  Nie pasuje praca 5 godzin dziennie, to proszę podjąć prace w supermarkecie tam zarobicie więcej

 • Gość - niezalogowany 2019-03-25 21:13:20

  Nauczyciele niech pracują po 8 godzin dziennie (40 godzin tygodniowo) od 8 do 16 i niech podlegają pod Kodeks Pracy (Karta Nauczyciela do likwidacji).

 • gość 2019-03-26 13:39:57

  Jak czytam te komentarze, to zastanawiam się dlaczego wszyscy piszący nie jesteście nauczycielami. Przecież to zawód wymarzony pracujesz jak chcesz, kiedy chcesz, jeździsz sobie po Polsce, za nic nie odpowiadasz, ciągle masz wolne to dlaczego nie pracujecie w tym zawodzie, dlaczego nie zostaliście nauczycielami?

 • Gość - niezalogowany 2019-03-26 17:35:30

  Po komentarzach to widać chęć doradzenia wam,że jesli praca "nie pasuje,a nie pasuje ,bo chcecie strajkować,to trzeba ją zmienić-to takie proste.Nigdy w życiu nie chciałbym być nauczycielem-praca z dziećmi-tylko po to ,żeby mieć trochę wiecęj wolnego-NIE NIE I JESZCZE RAZ NIE!!##

 • MD. - niezalogowany 2019-03-26 20:17:47

  Ja tam ich popieram. Ten ma kto walczy. Z gardła wyszarpie. Inaczej nic z tego. Najgorsi są łamistrajki. Takich trzeba eliminować a przynajmniej piętnować. Tchórzliwe istoty, które po wszystkim wychodzą ze swoich norek i razem z tymi co walczą najadają się do syta. Gardzę takim. Walczcie bo inaczej nic z tego. Ramię w ramię i pamiętajcie o tchórzach. Nie dajcie im się najeść.

 • Gość - niezalogowany 2019-03-27 11:13:08

  A co My mamy za poziom nauczania, śmiech bądź gniew mnie ogarnia jak słyszę pisk nauczycieli. Za poprzednich rządów mieliście jakieś większe podwyżki??? Pedagodzy od siedmiu boleści.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez lowicz24.eu, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Agencja Reklamowa ZU-AN z siedzibą w Łowicz 99-400 , Stanisławskiego 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"