Rekonstruktorzy przemaszerują przez podłowickie wsie i odwiedzą cmentarze w Zdunach i Sobocie

Stowarzyszenia, Rekonstruktorzy przemaszerują przez podłowickie odwiedzą cmentarze Zdunach Sobocie - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 02/08/2019 10:13
Martyna Czekalska

Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu kontynuuje akcję „Ocalić od zapomnienia”. Jutro (3 sierpnia) „Dziesiątacy” odwiedzą wioski między Zdunami a Sobotą oraz miejsca spoczynku żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 roku.

„Ocalić od zapomnienia” to cykliczna akcja łowickiego stowarzyszenia, organizowana jest już od kilku lat. Miłośnicy lokalnej historii z okresu II RP w umundurowaniu przemaszerują przez podłowickie miejscowości. Po co?

- Wędrówki służą rozmowom z mieszkańcami i edukowaniem lokalnych społeczności w zakresie wiedzy historycznej dotyczącej wydarzeń XX wieku, odwiedzinom miejsc pamięci i oddaniem honorów pochowanym na nich żołnierzom czy pozyskaniu przedmiotów pozostawionych przez przemieszczające się wojsko w czasie konfliktów zbrojnych ubiegłego stulecia – wyjaśnia Piotr Marciniak, prezes stowarzyszenia.

Do tej pory „Dziesiątacy” odwiedzili m.in. Czatolin i Wicie. Dzięki wcześniejszym akcjom udało się wzbogacić kolekcje przedmiotów gromadzonych w siedzibie stowarzyszenia oraz w łowickim muzeum, a także odbudować rowery oraz skorygować odbudowaną biedkę telefoniczną wz 1931.

Jak dodaje Marciniak, wizyty na wsiach sprawiają ogromną frajdę najmłodszym mieszkańcom, dla których zdjęcia z rekonstruktorami były niezapomnianym przeżyciem. Z kolei dla miłośników wojskowości dużą wartością będą rozmowy z najstarszymi mieszkańcami.

Podczas sobotniego spaceru „Dziesiątacy” złożą hołd poległym w 1939 roku żołnierzom Wojska Polskiego, którzy spoczywają na cmentarzach w Zdunach i Sobocie.

Rekonstruktorzy przemaszerują przez podłowickie wsie i odwiedzą cmentarze w Zdunach i Sobocie komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Operator Wózka Widłowego

Firma Procter & Gamble Centrum Dystrybucji w Sochaczewie poszukuje kandydatów na stanowisko: Operatorów Wózka Widłowego Obowiązki: • Załadunek..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Reklama
 Reklama