Rekreacyjno-sportowa ścieżka wzdłuż rzeki Bzury?

Art. sponsorowany, Rekreacyjno sportowa ścieżka wzdłuż rzeki Bzury - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 19/05/2019 16:05
Martyna Czekalska

Łowickie Stowarzyszenie Aikido „Aiki Okami” oraz liczni pasjonaci turystyki, sportu i rekreacji wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Łowicza i pobliskich miejscowości podjęli się wysiłku zainicjowania działań zmierzających do wytyczenia ścieżki rowerowej, do biegania i nordic walking wzdłuż rzeki Bzury od łowickich Błoni do skansenu we wsi Maurzyce.

Chodzi o wyrównanie i utwardzenie, biegnącej tamtędy drogi gminnej na odcinku od ruin zamku w Łowiczu do mostu na rzece Bzurze w Maurzycach (pierwszy, 8-kilometrowy, tzw. plenerowy odcinek ścieżki), a dalej do poprowadzenia jej wzdłuż drogi powiatowej biegnącej przez wieś Maurzyce, w kierunku trasy nr 2 (Warszawa-Poznań), aż do położonego nieopodal Skansenu Ziemi Łowickiej (drugi, 1,5-kilometrowy, turystyczno-rekreacyjny odcinek ścieżki).

Plenerowy odcinek ścieżki od dawna przyciąga niezliczoną ilością malowniczych miejsc i urokliwych zakątków, różnorodnością roślin i dzikiej zwierzyny. Atuty tego terenu już dawno dostrzegli twórcy programu „Natura 2000”, podkreślając jego położenie w Pradolinie Warszawsko-Berlińskiej. Przedmiotowa ścieżka biegłaby wzdłuż istniejącego już, i coraz bardziej popularnego nie tylko wśród lokalnych mieszkańców, szlaku kajakowego po rzece Bzurze. Występowanie obok siebie ścieżki i szlaku, w naturalny sposób by na siebie oddziaływało, stymulując wzajemne zainteresowanie wieloma formami turystyki, sportu i rekreacji i przyciągało coraz większą ilość ich zwolenników, a przez to przyczyniało się do rozpowszechniania zdrowego stylu życia.

Ze ścieżki mogliby korzystać zarówno lokalni mieszkańcy, realizując w praktyce zdrowy styl życia, jak też i liczni turyści, którzy chcieliby połączyć zwiedzanie zabytków w mieście i w skansenie w Maurzycach z aktywnym wypoczynkiem na łonie łowickiej natury. Odcinek ścieżki wzdłuż rzeki Bzury mógłby stanowić doskonałą trasę wycieczkową oraz ekologiczną ścieżkę edukacyjną dla dzieci i młodzieży z miejscowych szkół. Mógłby być on też miejscem organizowania lokalnych happeningów, których formuła (duży rozmach), z założenia wymagałaby obszernej przestrzeni do ich przeprowadzenia.

Sąsiedztwo położonych obok siebie ścieżki i szlaku mogłoby odgrywać kluczową rolę (stanowiąc, wzajemnie napędzające się koło zamachowe), w popularyzacji naszego regionu i stanowić dla niego tak istotny element jak kolejka linowa na Kasprowy Wierch czy skocznia narciarska dla Zakopanego. Taką ścieżkę (być może zdolną nawet do samofinansowania swojego utrzymania), można by porównać do roli znanego celebryty, który bez pobierania stosownego wynagrodzenia pracuje na rzecz promocji naszego regionu.

Współczesna turystyka ukierunkowana jest na łączenie różnorodnych form wypoczynku, bowiem samo zwiedzanie nawet najbardziej fascynujących zabytków już nie wystarcza. Biura podróży organizując wypoczynek dla osób pojedynczych i całych grup (wycieczki, zielone szkoły, spotkania integracyjne), prześcigają się w ilości jak najbardziej atrakcyjnych i urozmaiconych ofert.

Wkomponowanie w przestrzeń pomiędzy dwa ośrodki tradycji i kultury (miasto Łowicz i Skansen w Maurzycach), stanowiące ofertę dla ducha i umysłu swoistego łącznika (ścieżki i szlaku kajakowego), stanowiącego tym razem ofertę dla ciała – podniosłoby przede wszystkim komfort przemieszczania się i wniosłoby zrównoważenie oraz znaczące poszerzenie wachlarza atrakcji. Dla turysty poczucie dobrze zainwestowanego czasu i pieniędzy zwykle skutkuje chęcią ponownego odwiedzenia tego miejsca oraz polecenia go rodzinie i znajomym. W skali ogólnopolskiej można by przytoczyć wiele przykładów na to, że najbardziej efektywnym sposobem na promocję miasta lub regionu jest wykorzystanie miejscowego naturalnego potencjału.

Niezaprzeczalnym i największym atutem ścieżki wzdłuż Bzury byłby fakt, że każdy jej użytkownik pozostawałby wolny od zagrożeń ze strony samochodów, a także od hałasu i spalin. Podziwiając różnorodność roślin i dzikiej zwierzyny mógłby się oddawać swoistej naturoterapii. Dzięki temu użytkownikami ścieżki mogłyby być całe rodziny wraz z osobami starszymi i dziećmi. Na trasie ścieżki w kilku jej miejscach mogłyby powstać zadaszenia wraz ze stołem i ławkami, by najmłodsi i osoby starsze mogły chwilę odpocząć, ugasić pragnienie i posilić się oraz schronić się przed słońcem i deszczem. Natomiast na terenie zabudowanym z inicjatywy już samych lokalnych mieszkańców mogłyby powstawać różnego rodzaju przedsięwzięcia około turystyczno-rekreacyjno-sportowe, tj. przystanie kajakowe, bary wraz z miejscami noclegowymi czy gospodarstwa agroturystyczne z ofertą jazdy konnej i przejażdżki bryczką.

Zarówno w miejscach zadaszeń jak też i na terenie prywatnej działalności gospodarczej mogłaby być sprzedawana żywność wyprodukowana przez rolników w ich własnych gospodarstwach. W tych samych miejscach mogliby się reklamować miejscowi przedsiębiorcy, którzy chcieliby jednocześnie występować w charakterze sponsorów. Kontynuacją tejże ścieżki mogłaby być nowa dalsza trasa (nieujęta w tej propozycji działań), wiodąca od mostu w Maurzycach lub od Skansenu w Maurzycach przez wieś Strugienice, Wierznowice, Urzecze aż do zamku w Sobocie. Droga ta miałaby również charakter rekreacyjno – turystyczny i na całej swej długości mogłaby również ożywiać lokalną inicjatywę gospodarczą.

Wytyczenie szlaku pozwoliłoby, więc stworzyć nie tylko dogodne warunki skomunikowania miasta ze Skansenem w Maurzycach, podnieść jakość usług turystycznych, propagować turystykę, sport i rekreację (a przez to zdrowy styl życia), stworzyć alternatywną ofertę edukacyjno-rekreacyjną dla dzieci i młodzieży (wykorzystanie szlaku, jako ścieżki wycieczkowej oraz ekologicznej ścieżki edukacyjnej), podnieść jakość miejscowych happeningów (np. poprzez przeniesienie na ścieżkę Biegu Jesieni, Biegu Trzeźwości, itp.), promować piękno i atrakcje ziemi łowickiej (przyciągając tym samym kolejne rzesze turystów), ale również stworzyć możliwość dodatkowych form zarobku (przystanie kajakowe, bary wraz z miejscami noclegowymi, gospodarstwa agroturystyczne), i reklamy (reklama właścicieli miejscowych firm w punktach odpoczynku na ścieżce oraz w miejscach prywatnej działalności gospodarczej).

Pomysłodawcy tej inicjatywy liczą na zainteresowanie się sprawą ze strony lokalnych samorządowców.

Jakie jest Państwa zdanie na ten temat? Zachęcamy do komentowania.

Reklama

Rekreacyjno-sportowa ścieżka wzdłuż rzeki Bzury? komentarze opinie

 • Maz - niezalogowany 2019-05-15 20:02:02

  Jestem jak najbardziej za, pod warunkiem, że zostanie utwardzona w sposób naturalny... i jak zapewnicie na tym szlaku brak samochodów, które powszechnie tam się poruszają i parkują przy samej rzece, powodując zanieczyszczenia. Wszak pan wędkarz, oprócz kłębów dymu nikotynowego musi widzieć samochód. Poza tym jest to droga rolnicza, dojazdowa do pól, zatem zakaz ruchu pojazdów wykluczony.

 • gość 2019-05-15 20:59:59

  Super pomysł!!! od dawna na coś takiego czekałam. Wreszcie sam na sam z piękna przyrodą a nie z TIRAMI na drodze. BRAWO!!! popieram z całego serca i życzę powodzenia w szybkiej realizacji:):):)

 • gość 2019-05-16 08:27:33

  Pomysł bardzo dobry ale sugeruje się w artykule, że powstaje na uboczu ze względu na spaliny i hałas. Może przenieśmy na peryferie cały Łowicz, a nie tylko rekreację? Skoro usunięcie ciężkiego ruchu z zabytkowego miasta przerasta kompetencje władz to przenieśmy wszystko.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-16 08:52:40

  Proponuję zająć się sprawą kompleksowo. Scieżka Łowicz - Nieborów oraz Łowicz - Maurzyce.

 • gość 2019-05-16 10:52:58

  Świetny pomysł. Trzymam mocno kciuki za realizację.

 • gość 2019-05-16 11:12:26

  Świetny pomysł, jak najbardziej należy to zrealizować.

 • gość 2019-05-16 11:55:43

  Super pomysł, jak najbardziej należy to zrealizować.

 • gość 2019-05-16 12:57:00

  Popieram tę inicjatywę. Jest za mało takich ścieżek w naszej okolicy.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-16 14:55:42

  Sądzę że to najlepsza możliwość stworzenia prawdziwie rekreacyjnej ścieżki. Dodatkowo przemawia fakt braku samochodów i zanieczyszczeń. Fantastyczny pomysł! :)

 • Kaczor34 - niezalogowany 2019-05-16 14:57:43

  Brawo! Tego potrzebował Łowicz. Popieram oburącz!!

 • Gość - niezalogowany 2019-05-16 15:40:28

  Popieram. Super sprawa. Bardzo fajny pomysl

 • Gość - niezalogowany 2019-05-16 15:40:42

  Popieram. Super pomysł. Oby więcej takich.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-16 15:40:58

  Popieram, bardzo fajna inicjatywa. Super sprawa dla młodzieży i całych rodzin

 • Ania - niezalogowany 2019-05-16 15:42:22

  Super sprawa fajny pomysł. Popieram.

 • Monika - niezalogowany 2019-05-16 15:44:08

  Popieram, bardzo fajna inicjatywa. Super sprawa dla młodzieży i całych rodzin

 • Gość - niezalogowany 2019-05-16 15:44:37

  Popieram

 • Gość - niezalogowany 2019-05-16 16:03:44

  Ostatnio na spotkaniu w Gminie Zduny wójt Krzysztof Skowroński przedstawił szerszą koncepcje powstania takiego szlaku turystycznego łączącego Gminy: Nieborow -Łowicz - Zduny oraz Bielawy (Walewice ). Wszystko wzdłuż rzeki Bzura. Myślę że to byłyby też świetny pomysł.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-16 18:48:07

  Popieram. I czekam na dalsze pozytywne informacje o realizacji projektu.;)

 • Iza - niezalogowany 2019-05-17 09:42:03

  Super pomysł! Sama dużo biegam i taka ścieżka to idealne miejsce na każdą rekreację z dala od miasta i w otoczeniu przyrody. To w interesie nas wszystkich. Trzymam kciuki za realizację!

 • gość 2019-05-17 12:56:43

  Więcej ruchu na powietrzu każdemu się przyda!!! Popieram!!!

 • gość 2019-05-17 14:30:23

  Bardzo dobry pomysł ! Bzura jest przepiękna rzeką i dobra ścieżka wzdłuż rzeki bardzo się przyda .Nawet teraz sporo osób jezdzi rowerami w tamtych okolicach . Mam nadzieję, że pomysł uda się w niedługim czasie zrealizować . Powodzenia

 • gość 2019-05-17 14:49:21

  Bardzo dobra inicjatywa ! ;)

 • gość 2019-05-17 14:52:37

  Jestem jak najbardziej za

 • gość 2019-05-17 14:53:16

  Macie moje pełne poparcie

 • Gość - niezalogowany 2019-05-17 15:19:55

  Tylko ciekawe kto będzie sprzątał śmieci z terenów przylegających do tej ściežki ( z pól i łąk należących do rolników), bo turyści = pełno śmieci naokoło. Już teraz pełno śmieci w różnych miejscach wzdłuż rzeki , po młodzieży , nielicznych jeszcze turystach i wędkarzach!!! Atrakcja dla wszystkich a śmieci rolnicy muszą sobie sami sprzątać!!!! Bo jak nie posprzataja to zbiorą siano dla zwierząt ze śmieciami razem albo inne zbiory.

 • gość 2019-05-17 16:40:47

  Popieram.

 • gość 2019-05-17 16:41:18

  Popieram.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-18 00:05:10

  Trasa wzdłuż Bzury Łowicz Sobota i Łowicz nieborów ... Marzenie od wielu lat panie starosto niech pan to skoordynuje i moze sie uda , rowerzyści tego panu nie zapomną !

 • Gość - niezalogowany 2019-05-18 07:19:41

  Trasa wzdłuż Bzury Łowicz Sobota i Łowicz nieborów ... Marzenie od wielu lat panie starosto niech pan to skoordynuje i moze sie uda , rowerzyści tego panu nie zapomną !

 • Sportowiec - niezalogowany 2019-05-18 07:37:57

  Moją pasją jest Bieganie, również wzdłuż Bzury. Bardzo przydałaby się tam utwardzona ścieżka. Bardzo dobry pomysł! Popieram!!!

 • Bywalec - niezalogowany 2019-05-18 08:27:12

  Teren przylegający do Bzury jest faktycznie bardzo ładny i bardzo mało wykorzystywany. Bardzo fajny pomysł. Popieram.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-18 18:25:22

  Pomysł jak najbardziej trafiony. Przydałaby się nam taka ścieżka z prawdziwego zdarzenia. Popieram i trzymam kciuki za realizację!

 • Łowiczanka Ola - niezalogowany 2019-05-19 08:35:28

  Brawo za tak trafiony pomysł ! W 15. Rocznicę przystąpienia do Unii Europejskiej nastąpiła możliwość okazji, by uczcić ten fakt np. realizacją takiego zamierzenia. A jeśli opisana ścieżka już cieszy się znajomością wśród turystów i Łowiczan - to na co czekać ? Trzymam kciuki za szybkie wdrożenie w życie ! :)

 • Bartłomiej - niezalogowany 2019-05-19 08:38:08

  Świetna idea. Połączmy człowieka i naturę poprzez realizacje tego projektu. To są tak piękne okolice, że należałoby zrobić wszystko, aby to wykonać !

 • Gosia turystka - niezalogowany 2019-05-19 08:42:13

  Jestem za pomysłem, bo zakochałam się w Bzurze od pierwszej wycieczki kajakiem. Macie bujną przyrodę i wspaniałą rzekę, która przy odpowiednim przygotowaniu infrastruktury może dać wszystkim wiele benefitów.

 • Eugeniusz - niezalogowany 2019-05-19 08:52:08

  Tak świetnie trafione przedsięwzięcie. Zdecydowanie popieram i trzymam kciuki za Decydentów w tej sprawie.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-19 15:17:17

  Słuszna inicjatywa doskonały pomysł - popieram

 • gość 2019-05-20 10:43:20

  Popieram w całości, ale mam też propozycję. Czy tej ścieżki nie można byłoby rozpocząć od mostu przy ulicy Warszawskiej? Obecnie Zatorze i cała ta część miasta jest zatłoczona samochodami w związku z budową wiaduktu i praktycznie odcięta od centrum miasta. Zbudowanie ścieżki pieszo-rowerowej umożliwiłoby przynajmniej pieszym i rowerzystom swobodne przedostanie się do miasta - co byłoby istotne zwłaszcza po zamknięciu ulicy 3 maja.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-20 14:59:43

  Pomysł bardzo dobry, tylko trzeba wszystko dokładnie przemyśleć. Chodzi mi o rolników, wędkarzy. Kłótni i protestów w zupełności wystarczy. Jeśli wszystko zostanie poukładane w logiczny sposób to super sprawa!!!

 • Jery - niezalogowany 2019-05-20 16:15:47

  Good Idea!!!!!!!!!!!

 • gość 2019-05-20 16:47:08

  ....nowomowa trawa. Wysiłek zainicjowania czyli nabazgranie odręcznego szkicu? To teraz chłopaki muszą wziąć prysznic bo sie chyba upocili

 • gość-re - niezalogowany 2019-05-20 22:37:03

  Chciałbym Panu powyżej przypomnieć, że zainicjowanie to prawdopodobnie wszystkie inne przygotowania, których nie widać na rysunku. Zakładam, że przedstawiciele stowarzyszenia rozmawiali np. z włodarzami miasta i powiatu. Ze swojej strony bardzo popieram, świetny pomysł!!

 • gość 2019-05-20 23:02:29

  wiśniewski ty filozofie od koziej trąbki, weż sie za prace w szkole a nie wymyślasz jakieś bzdury

 • gość 2019-05-20 23:04:13

  Popieram popiera,m , ctr+v z kont oszołomów, , to nierealny pomysł, wyłóż panie Wiśniewski pieniązki z diety na realizacje tego pomysłu

 • gość 2019-05-21 09:07:28

  Bardzo dobra inicjatywa!!!

 • Łowiczanka - niezalogowany 2019-05-21 10:34:57

  Popieram

 • 3xTAK - niezalogowany 2019-05-21 10:51:49

  Jestem za. Tylko inwestycja wymaga ogromnych środków. Czy na tej drodze są grunty do odkupienia od rolników?

 • Nauczyciel - niezalogowany 2019-05-21 11:05:22

  Tak skrupulatnego i szczegółowo, jak na ten etap, przygotowanego planu nie można zaprzepaścić. Jak widać ścieżka ta będzie dla każdego! Najbardziej dziękuję pomysłodawcy za zainteresowanie się dziećmi, bo to one są najważniejsze, bo wreszcie bez stresu będzie można wyruszyć bezpiecznie rowerami w plener. Życzę powodzenia!!!

 • Gość - niezalogowany 2019-05-21 21:20:39

  Super sprawaa. Jestem na tak.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-21 23:55:54

  Rewelacyjny pomysł. Macie moje poparcie

 • gość 2019-05-22 07:33:28

  Sroty groty miała babka dupe w kroty. A kto wykupi tereny od rolników . Przecież ta ścieżka nie przebiega cały czas nad brzegiem Bzury tak jak to jest na mapie poglądowej. A kto później będzie sprzątał ten teren. Teraz nie ma kto sprzątnąć brzegów Bzury od mostu przy zamku do progu na Klewkowie. Już widzę te bary pełne ludzi i rolników sprzedających swoje produkty.Biura turystyczne już ustawiają się w kolejce. Pomysł to nie wszystko.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-22 18:35:58

  Nieraz wystarczy tylko pomysł, a reszta się sama ułoży. Incjatywa super - działajcie !

 • Gość - niezalogowany 2019-05-22 21:15:59

  Popieram 100% w b.dobrym kierunku są realizowane te pomysły tym bardziej że rzeka jest czysta powoli zarybiana a przez kajaki bliższa dla mieszkańców i turystów. Mile widziane były by pola biwakowe na zakończenie spływu z ogniskiem i kiełbaskami

 • ASKSIĘŻAK - niezalogowany 2019-05-22 23:00:40

  Mam nadzieję, że społeczeństwo miasta Łowicza i powiatu - zacznie wreszcie coś wymagać od swoich wybrańców - burmistrzów, starostów oraz radnych i zmusi ich - aby coś zadziałali w kwestii ścieżek rowerowych. Jak już pisałem wcześniej - maleńki powiat skierniewicki "może się pochwalić" trzema ścieżkami rowerowymi, ze Skierniewic do Bolimowa, do Makowa oraz do Nowego Kawęczyna. W "turystycznym" powiecie łowickim - 0 ścieżek rowerowych.

 • Boniek ale nie ten śmierdziel - niezalogowany 2019-05-22 23:15:18

  To bardzo głupi pomysł, ogólnie w Łowiczu powinien być zakaz dla rowerów, pchają się pod koła, nie znajom przepisów ruchu i zagrażają normalnym kierowcom.

 • gość 2019-05-22 23:34:54

  popieram, rewelacja

 • gość 2019-05-22 23:35:33

  popieram

 • gość 2019-05-22 23:36:29

  jestem na tak!!!

 • Gość - niezalogowany 2019-05-23 21:17:21

  Fajny pomysł. Popieram. Takich przedsięwzięć nigdy nie za dużo.

 • Turysta - niezalogowany 2019-05-24 23:31:40

  Dobra inicjatywa, warta realizacji. Dziwne, że nikt wcześniej siìę tym nie zainteresował. Trzymam kciuki.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Praca od zaraz

Firma zajmująca sie budową sieci wodociagowych i kanalizacyjnych poszukuje pracowników na stanowiska: monter instalacji sanitarnych, operator..


Zobacz ogłoszenie

Tynki Maszynowe

Oferujemy wykonanie tynków gipsowych. Nasz firma pracuje na materiałach renomowanych firm. Dajemy gwarancje jakości wykonywanych przez nas tynków...


Zobacz ogłoszenie

Operator Wózka Widłowego

Firma Procter & Gamble Magazyn w Sochaczewie poszukuje: Kandydatów/Kandydatek na stanowisko: Operator Wózka Widłowego Obowiązki: • Załadunek i..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez lowicz24.eu, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Agencja Reklamowa ZU-AN z siedzibą w Łowicz 99-400 , Stanisławskiego 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"