6°C lekkie zachmurzenie

Rośnie liczba wakatów w łowickiej policji. Ratusz przekaże więcej pieniędzy na patrole

Urząd Miejski, Rośnie liczba wakatów łowickiej policji Ratusz przekaże więcej pieniędzy patrole - zdjęcie, fotografia

Miejscy radni wyrazili zgodę na przekazanie 65 tys. zł dotacji z budżetu miasta na ponadnormatywne patrole łowickiej policji. To o 20 tys. więcej niż w poprzednich latach.

Uchwała w sprawie przekazania dotacji na piesze patrole została przegłosowana jednogłośnie na ostatniej sesji, która odbyła się 22 lutego.

W tym roku kwota dotacji z miejskiego budżetu wyniesie nie 45 tys. zł, jak w poprzednich latach, a 65 tys. zł. Jak wyjaśniał burmistrz Krzysztof Kaliński, większe dofinansowanie wynika z kłopotów kadrowych, z jakimi boryka się Komenda Powiatowa Policji w Łowiczu.

- Na chwilę obecną jest 10 wakatów, a do końca pierwszego półrocza będzie ich już 15 - potwierdził obecny na sesji podinsp. Mariusz Boczek, naczelnik wydziału prewencji i ruchu drogowego łowickiej policji. Funkcjonariusz podkreślił również, że nowo przyjęci policjanci nie mogą być od razu wysyłani na służbę patrolową.

- Nowi policjanci najpierw szkolą się przez pół roku, a później przez dwa miesiące odbywają staż w oddziałach prewencji policji, z reguły w Łodzi albo Warszawie - dodał podinspektor. Służby ponadnormatywne, jak sama nazwa wskazuje, odbywają się po godzinach pracy mundurowych. Dwuosobowe piesze patrole można spotkać przeważnie w centrum miasta, ale również na dużych łowickich osiedlach: Bratkowicach, Dąbrowskiego, Kostce czy Starzyńskiego. Ich służba trwa sześć godzin.

- Kierujemy się analizą stanu bezpieczeństwa i zagrożenia - wyjaśnił podinsp. Mariusz Boczek. Wpływ na harmonogram patroli mają również władze samorządowe. Często na polecenie ratusza policyjne duety wysyłane są na miejskie targowisko w dniach większego ruchu czy do parku Błonie, np. w wakacyjne weekendy.

W poprzednich latach mundurowi rozpoczynali służby ponadnormatywne w kwietniu. Podobnie ma być w tym roku. Szczegóły porozumienia w tej sprawie podpiszą burmistrz Krzysztof Kaliński oraz komendant łowickiej policji podinsp. Grzegorz Radzikowski.

Jak wynika z informacji przedstawionych przez naczelnika wydziału prewencji i ruchu drogowego, w samym 2017 roku łowiccy policjanci wykonali 331 służb ponadnormatywnych. W tym czasie wylegitymowali prawie tysiąc osób i ujawnili ponad 620 wykroczeń. Zatrzymano czterech sprawców przestępstw oraz trzy osoby poszukiwane.

- Służby ponadnormatywne bardzo się sprawdzają i w okresie dużych imprez masowych, i sprawdzaniu porządku w mieście - uważa burmistrz Kaliński. - Straż miejska byłaby dużo droższa.

Rośnie liczba wakatów w łowickiej policji. Ratusz przekaże więcej pieniędzy na patrole komentarze opinie

  • gość 2018-03-23 14:17:37

    Wystarczy naliczyć mundurowych emeryturę , ale dopiero wypłacać emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku to nie będzie ubywało pracowników. Z drugiej strony nie będzie przybywało 40 letnich emerytów którzy, średnio nie kilka a kilkadziesiąt lat pobierają emerytury i w sumie taki mundurowy pobiera tyle co niemundurowy

  • gość 2018-03-23 14:18:42

    korekta : mundurowy pobiera 10 razy tyle co niemundurowy

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.