Rowery miejskie psują się na potęgę. "Odpadają siodełka, zrywają się łańcuchy"

Portal lowicz24.eu 27/08/2019 07:02

Łowicz długo czekał na miejskie rowery. Ludzie tak się na nie "rzucili", że większość już popsuli. Dostępność sprawnych jednośladów znacznie spadła, a to oznacza, że nie można na nich polegać, jeśli chce się dotrzeć w konkretne miejsce na umówioną godzinę - denerwuje się nasz czytelnik, pan Kamil.

System rowerów miejskich działa w Łowiczu od 21 listopada. Od 13 grudnia, można było w końcu wypożyczyć rowery. Do tego czasu odstawaliśmy od innych miast, które rowerami jeździły już od dawna.

No i wreszcie się doczekaliśmy, w Łowiczu powstało 12 stacji rowerowych, na których znajduje się w sumie 96 rowerów do wypożyczenia. Jednoślady okazały się hitem, mieszkańcy bardzo często z nich korzystają.  Efekt? Rowery są pełne usterek. Odpadają z nich pedały, siodełka się przekrzywiają, rozregulowują się przerzutki, pękają opony lub najnormalniej w świecie ich nie ma.

Do redakcji „lowicz24” dzwonią i piszą coraz częściej  wzburzeni czytelnicy.

– Długo czekaliśmy na te rowery, większość już nie działa. Sam widziałem, jak ludzie po nich skaczą lub jeżdżą we dwójkę na 1-osobowym rowerze. Dziś jedno jest pewne: na miejskich rowerach nie można polegać. Jeśli jesteś umówiony na spotkanie i liczysz na miejski rower, to prawdopodobnie się przeliczysz. System ci wypożyczy np. zepsuty rower bez łańcucha. Bo zwykle tak jest, że system widzi rower jako sprawny. Ktoś, kto go zepsuł, raczej chwalić się spowodowaniem usterki nie będzie - pisze pan Krzysztof z Łowicza.

Ubrudzisz się smarem, zmarnujesz 10 minut na telefon na infolinię i na pewno się spóźnisz. Sam miałem taką sytuację. Rowery są fajne, jeśli chce się pojeździć rekreacyjnie, ale jeśli musisz gdzieś być na konkretną godzinę, lepiej wybierz inny środek transportu, albo własne nogi – opowiada pan Piotr.

Usterki nie dotyczą jedynie rowerów. Wysiada też zasilanie na stacjach, co nie pozwala nie tylko na wypożyczenie roweru, ale i jego oddanie. – Przypięłam rower do stacji za pomocą obejmy i odeszłam, a po trzech godzinach otrzymałam SMS z prośbą o kontakt, bo... jednoślad jest ciągle w użyciu. Moje konto zostało zablokowane. Nawet nie przyszło mi do głowy, żeby zwracając rower sprawdzić, czy stacja działa. Połączenie z konsultantem wyjaśniło sprawę, środki zostały mi przywrócone, ale ile najadłam się stresu, to moje – opisuje jedna z mieszkanek Łowicza.

Jadąc z kolegami ulicą Podrzeczną zablokowały się w rowerze przerzutki i z niego spadłem. Podarłem spodnie, poobijałem ręce i kolana. Zgłosiłem to na infolinię i okazało się, że według nich rower był całkowicie sprawny i dopiero co był serwisowany. Rodzice walczą już z firmą ubezpieczeniową już od kilku miesięcy i bez efektu - żalił się Jarek.

Skontaktowaliśmy się z firmą Nextbike w celu wyjaśnienia niektórych wątpliwości:

1. Jak często prowadzone są prace serwisowe przy rowerach w Łowiczu i czy nie są one zbyt pobieżnie?

Prace serwisowe przy rowerach prowadzone są codziennie. Kontrolowane są wszystkie elementy rowerów. Proste usterki naprawiane są na miejscu, poważniejsze zabierane są do serwisu stacjonarnego.

2. Otrzymaliśmy informację na Państwa infolinii, że po zgłoszeniu usterki rower do momentu naprawy jest nieaktywny, czy to prawda?

Dezaktywowane są wyłącznie rowery z poważnymi usterkami.

3. W dniu 2 sierpnia sprawdziłem kilka rowerów - 3 z nich były niesprawne - zgłaszałem usterkę roweru m.in. 71836. Pech chciał, że w dniu 23 sierpnia, spiesząc się na ważne spotkanie trafiłem na rower 71836 z niesuniętą usterką.

Czemu przez 21 dni rower był nienaprawiony?

Usterki naprawiane są na bieżąco. Ponieważ ich katalog jest zamknięty, istnieje bardzo duża szansa, że w przypadku roweru o konkretnym numerze usterka została naprawiona i potem niestety się powtórzyła. Takie sytuacje się zdarzają.

Ale czy to wyjaśnienie załatwia sprawę uszkodzonych jednośladów ?

Rowery miejskie psują się na potęgę. "Odpadają siodełka, zrywają się łańcuchy" komentarze opinie

 • Supergość - niezalogowany 2019-08-27 08:47:30

  Witam wszystkich
  Prawda jest taka ludzie ("wełniane istoty") nie są nauczeni szanowania cudzej własności, można nawet stwierdzić, że nie są nauczeni szanowania czegokolwiek co nie jest ich. Nie oczekujmy, że taka "wełniana istota" będzie używała taki wypożyczony rower w sposób normalny. Wystarczy chwilę zatrzymać się i poobserwować jak zachowują się łowiczanie jadąc rowerem, samochodem itp. Przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych rowerem to już norma. Niezatrzymanie się przed znakiem STOP samochodem, szczególnie na przejazdach kolejowych też zaczyna być normą. Może szanowna Rada Bezpieczeństwa powinna zorganizować szkolenia dla "wełnianych istot" jak prawidłowo powinno się poruszać po ścieżkach i przejazdach dla rowerów jak również jak kierowcy powinni zachować się w stosunku do rowerzystów. Łowicz to miasto gdzie większość mieszkańców ma rower. Wszyscy chcemy bezpiecznie poruszać się po naszym mieście sprawnie i BEZPIECZNIE.
  Pozdrawiam wszystkie "wełniane istoty".

 • Gość - niezalogowany 2019-08-27 11:16:25

  Zgadzam się z moim przedmówcą. Ma rację. Nie szanują a później mówią że się psują. To przecież nie ich wina. Nie pomyślą że może używają ich zbyt intensywnie

 • Gość - niezalogowany 2019-08-27 11:20:11

  Taki mamy dobrobyt-500 plus, 300 plus itp. a mieszkańcy liczą na miejski rower. Śmieszne. Wstyd. Chyba każdy powinien mieć własny...

 • gość 2019-08-27 12:35:58

  Tylko tego szkolenia niech nie przeprowadza jedna z Pań radnych. Śmigała sobie śmiało na rowerze po chodniku na Zduńskiej. I myślałem, że się może zreflektowała, bo jak wracałem to prowadziła już rower. Niestety, zaraz wsiadła i dalej po chodniku sobie pojechała.

 • gość 2019-08-27 14:11:31

  Mieszkańcy czekali długo na rowery?! Co za manipulacja - a kto wogóle ich pytał o to czy chcą tych rowerów?! Poza tym w takim mieście jak Łowicz to prawie każdy ma swój rower, a Ci co z nich nie korzystają z jakiej racji mają płacić (miesięcznie utrzymanie ok 30000zl)! SUPER INTERES. Jeszcze zabierają chleb sklepom rowerowym i serwisantom.

 • gość 2019-08-27 14:16:04

  Niech płacą za to burmistrz i Ci co to wprowadzili, dlaczego mieszkańcy mają płacić z podatków, przecież te rowery na siebie nie zarobią! A od nowego roku podatek od nieruchomości trzeba podnieść bo koszty w mieście większe! Czy ktoś tam myśli wogóle? Wiekszość osób ma swój rower, to nie Warszawa!

 • katokiller - niezalogowany 2019-08-27 16:10:39

  niestety, rowery w opłakanym stanie, mieszkańcy łowicza nie potrafią zadbać, nie potrafią nawet uszanować wspólnej własności, dlatego też nie tworzą żadnej wspólnoty, nie licząc tej najbardziej obłudnej (pod krzyżem) takie rowery to fajna sprawa, jak jeszcze powstałyby ścieżki rowerowe w mieście i okolicach i można naprawdę fajnie spędzić czas na świeżym powietrzu, ale z łowiczakami to tak jakby zakładać siodło na krowę. Zniszczą, oplują, a potem płacz, że nic nie ma...DNO!

 • katokiller - niezalogowany 2019-08-27 16:11:11

  niestety, rowery w opłakanym stanie, mieszkańcy łowicza nie potrafią zadbać, nie potrafią nawet uszanować wspólnej własności, dlatego też nie tworzą żadnej wspólnoty, nie licząc tej najbardziej obłudnej (pod krzyżem) takie rowery to fajna sprawa, jak jeszcze powstałyby ścieżki rowerowe w mieście i okolicach i można naprawdę fajnie spędzić czas na świeżym powietrzu, ale z łowiczakami to tak jakby zakładać siodło na krowę. Zniszczą, oplują, a potem płacz, że nic nie ma...DNO!

 • Teresa - niezalogowany 2019-08-27 20:42:01

  A co tu nie jest w opłakanym stanie

 • Gość - niezalogowany 2019-08-27 22:43:59

  Za usterkę mandacik w wysokości 10000. I po problemie. Za małe kary na to chamstwo.

 • gość 2019-08-28 11:35:09

  1. Policja powinna przeprowadzić akcję uświadamiania ludziom, że jak jest ścieżka rowerowa, to należy z niej korzystać dla bezpieczeństwa nas wszystkich.
  2. Jazda po przejściu dla pieszych nie jest dobrym pomysłem.

  Co do rowerów - fajna rzecz, ale ostatnio zauważyłem, że jest mało powietrza w kołach, a zwłaszcza z tyłu.

  Problem z szanowanej wspólnej własności zaczyna się już w szkole ("darmowe podręczniki").

 • gość 2019-09-06 15:32:13

  Te rowery to inwestycja w naszym mieście nie potrzebna i szkoda było na nią wydawać pieniądze potrzebne bardziej gdzie indziej. A chińszczyzna nie jest trwała. Będzie tylko latami potrzeba wydawania kolejnych funduszy na ich utrzymanie.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Reklama
 Reklama