20°C rozproszone chmury

Rozbudowa Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Kiernozi na finiszu

W czerwcu przyszłego roku Powiat Łowicki zakończy rozbudowę Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Kiernozi. Szacowany koszt całego projektu opiewa na kwotę ponad 4 mln zł, z czego w 85 proc. inwestycja otrzymała dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Budowa trzykondygnacyjnego budynku, zaadaptowanego na potrzeby Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Kiernozi rozpoczęła się w połowie ubiegłego roku. Wówczas to w sąsiedztwie starej siedziby przy ul. Sobockiej powstały fundamenty nowego gmachu, zrealizowane zostały także prace ziemno-kanalizacyjne. Roboty te pochłonęły blisko 400 tys. zł.

Obecnie pracownicy WOJ-ART ze Skierniewic – firmy, która wygrała przetarg zakończyły prace tynkarskie, wywiązując się z zakresu obowiązków na ten rok. Prace szły bardzo prężnie i już we wrześniu mówiło się, że firma wcześniej niż jest to planowane zakończy roboty. Nie oznacza to bynajmniej, że kolejny etap prac rozpocznie się dopiero po nowym roku.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy udało się wznieść gmach MOS z podziałem na szkołę i internat, wykonać dach, drzwi i okna oraz tynki. Budynek wyposażony został we wszelkie instalacje – elektryczną, c.o., wodno-kanalizacyjną, oddymiania, wentylacji, monitoringu i rtv.

Obecnie wykonawca rozpoczął już prace przewidziane na kolejny rok tj, układa glazurę oraz prowadzi prace przy tzw. białym montażu. Ostatnim etapem inwestycji będą prace wykończeniowe – malowanie sal, układanie posadzek, instalowanie grzejników oraz stolarki drzwiowej, a także podłączenie instalacji. Nowy gmach architektonicznie dostosowany będzie do potrzeb niepełnosprawnych osób, które odwiedzać będą wychowanków. Do ich dyspozycji będzie winda oraz sanitariaty.

Na trzech kondygnacjach znajdzie się 6 klas do nauki, pracownia komputerowa, pracownia hobby, biblioteka, świetlica, gabinety pedagoga i terapeuty, pokoje wychowawców, pokoje sypialniane 3 i 4-osobowe dla wychowanków, izolatka, pokój spotkań z rodzicami, sanitariaty, sala gimnastyczna/hol oraz zaplecze administracyjne m.in. z gabinetem dyrektora. W starym budynku nadal funkcjonować będzie kotłownia olejowa, kuchnia i powiększona o salę gimnastyczną stołówka. Budynki zostaną połączone przejściem.

Docelowo w MOS-ie w Kiernozi na stałe przebywać będzie 70 wychowanków, tyle również znajdzie się miejsc w internacie.

Inwestycja ma zakończyć się w czerwcu przyszłego roku. Okres wakacyjny będzie dobrym momentem na przeprowadzkę, aby w nowym budynku rozpoczął się rok szkolny 2018/2019. Do tego czasu obiekt zostanie zagospodarowany na zewnątrz oraz ogrodzony.

Inwestycja oszacowana została na 4.136.665,20 zł. W trakcie jej realizacji powiat otrzymał dotację z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Początkowo miała ona wynosić 2.616.781,34 zł, jednak trzykrotnie ją zwiększano, by ostatecznie dofinansowanie kształtowało się na poziomie 3.131.478,65 zł, co stanowiło 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

Rozbudowa Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Kiernozi na finiszu komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2017-12-05 19:27:57

    Starosta zapłacił za artykuł? Czy sam wstawił?

  • Gość - niezalogowany 2017-12-05 20:34:38

    To się nazywa promocja projektu, artykuł sponsorowany.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na Lowicz24.eu