9°C bezchmurnie

Spacer po cmentarzu katedralnym w Łowiczu

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oddział w Łowiczu już po raz dziewiąty zaprosił na bezpłatny spacer z przewodnikiem po łowickich nekropoliach. Dzisiaj (4 listopada) wędrówkę alejkami cmentarza katedralnego poprowadził przewodnik Zdzisław Kryściak.

Spacer pod hasłem „Pokój ich cieniom” organizowany jest corocznie od 2009 roku. To forma podziękowania łowickiego oddziału PTTK za udział mieszkańców w kweście na rzecz ratowania zabytkowych grobów cmentarzy w Łowiczu. W tym roku dzięki ich hojności udało się zebrać ponad 11 tys. złotych.

W sobotniej przechadzce alejami cmentarza katedralnego wzięło udział około 40 osób. Na wstępie Zdzisław Kryściak opowiedział o historii łowickich cmentarzy. Mało kto wie, ale to właśnie w Łowiczu w 1780 roku po raz pierwszy w Polsce nekropolie wyprowadzono poza granice miasta.

Podczas spaceru przewodnik zwrócił uwagę na charakterystyczne grobowce oraz miejsca wiecznego spoczynku zasłużonych łowiczan. Zatrzymano się m.in. przy nagrobku dowódcy 10 Pułku Piechoty pułkownika Mariana Krudowskiego, literata i historyka Romualda Oczykowskiego czy kustosza Muzeum w Nieborowie i nauczyciela łowickiego gimnazjum Jana Wegnera. Na wszystkich grobach zapalono znicze.

Uczestnicy spaceru zatrzymali się też przy grobowcu Walentego Lilienheima z końca XIX wieku. To pierwszy zabytek uratowany dzięki kweście PTTK.

Jutro spacer po cmentarzu Świętego Ducha „Emaus” poprowadzi Marek Wiśniewski. Początek o godzinie 14 przy bramie głównej.

Miejsce zdarzenia mapa Łowicz


Spacer po cmentarzu katedralnym w Łowiczu komentarze opinie

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.