Spacer po cmentarzu katedralnym w Łowiczu (FOTO+VIDEO)

Portal lowicz24.eu 02/11/2019 15:28

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oddział w Łowiczu już po raz jedenasty zaprosiło na bezpłatny spacer z przewodnikiem po łowickich nekropoliach. Dzisiaj (2 listopada) wędrówkę alejkami cmentarza katedralnego poprowadził przewodnik Zdzisław Kryściak.

Spacer pod hasłem „Pokój ich cieniom” organizowany jest corocznie od 2009 roku. To forma podziękowania łowickiego oddziału PTTK za udział mieszkańców w kweście na rzecz ratowania zabytkowych grobów cmentarzy w Łowiczu.

W sobotniej przechadzce alejami cmentarza katedralnego wzięło udział wybitnie dużo, bo około 70, osób. Spacer rozpoczął się przedstawieniem historii łowickich nekropolii zaczynając od cmentarzy przykościelnych, przez pierwszy w Polsce cmentarz „w polu” przy kościele św. Leonarda założony w 1780 r., cmentarz na Górach Szubienicznych, Emaus, a następnie sąsiadujące ze sobą cmentarze ewangelicki i katedralny.

Te dwa ostatnie cmentarze stały się miejscem dzisiejszego spaceru. Tradycyjnie, jak co roku zgromadzeni odwiedzili groby Anieli Chmielińskiej założycielki muzeum PTK w Łowiczu, działaczki społecznej, zafascynowanej kulturą ludową Księżaków, Karola Rybackiego, pierwszego prezesa PTK w Łowiczu. Następnie wszyscy odwiedzili groby Romana Hamasiewicza, łowickiego organisty i nauczyciela oraz jego córki Basi zmarłej w wieku 16 lat, Edwarda Biegańskiego, dyrektora łowickiego gimnazjum, zamordowanego w 1934 r. w Zduńskiej Woli, oraz Kazimierza Drogoszewskiego, nauczyciela i entomolog, autora cennych prac o żądłówkach występujących w środkowej Polsce i jego żony Józefy, nauczycielki.

Dalsza część spaceru przebiegała po cmentarzu ewangelickim założonym w 1841 r. Tu przypomniano postać Leonarda Tetzlaffa, autora wielu cennych fotografii z dziejów miasta, m.in. unikatowych zdjęć z zagłady łowickich Żydów, Mieczysława Rosenbluma, przemysłowca i społecznika, związanego z teatrem łowickim, groby rodziny Reinecke i Schmidt, łowickich przemysłowców, działaczy społecznych, Mikołaja Berensa, inżyniera, komandora, współtwórcę polskich łodzi podwodnych. Odwiedzono też groby pastorów Stefana Stegmana i Adolfa Oppmana oraz pastorowej Charloty Schwartz, żony pierwszego łowickiego pastora Gustawa Schwartza. Niezmiernie ciekawa jest też klasycystyczna kaplica grobowa rodziny Johana Gottlieba Saxa oraz postument budowniczego powiatów łowickiego i sochaczewskiego Ferdynada Eichhorna. W spacerze towarzyszył nam pastor parafii ewangelickiej Szymon Czembor.

Na zakończenie uczestnicy spaceru udali się do odnowionego w ramach ostatniej kwesty grobu Jana Zdzisława Konopackiego, malarza współpracującego z Kłosami i Tygodnikiem Ilustrowanym, autora wielu grafik, w tym rycin łowickich. Ponadto wskazane zostało miejsce pochówku żony Eichhorna – Marceliny ze Smolińskich Eichhornowej i cmentarna kaplica neogotycka, której Ferdynand Eichhorn był architektem.

Wracając przewodnik wskazał też inne groby odnowione w ramach kwesty m.in. Stanisława Lisieckiego, Władysława Frątczaka i Walentego Lilienheima.

Uczestnicy upamiętnili zmarłych zapalając na ich grobach znicze.

Jutro na wędrówkę po cmentarzu Emaus zabierze mieszkańców przewodnik Jacek Rybus.

Początek o godzinie 14, zbiórka obok kaplicy cmentarnej.

Spacer po cmentarzu katedralnym w Łowiczu (FOTO+VIDEO) komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Reklama
 Reklama