6°C bezchmurnie

Spektakl o Janie Karskim w Łowiczu. Na deskach m.in. Jerzy Zelnik

„Blizny Pamięci – rzecz o Janie Karskim” to tytuł spektaklu, który został wystawiony dziś (12 marca) na deskach łowickiego kina Fenix. W sztuce wystąpili Jerzy Zelnik i Sebastian Ryś.

Spektakl opowiada o losach Jana Karskiego, a właściwie Jana Kozielewskiego. Kurier i emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego informował Zachód o masowej zagładzie Żydów w okupowanej Polsce. Jako świadek Holokaustu bezskutecznie szukał pomocy u aliantów.

W sztuce wystąpiło dwóch aktorów. Sebastian Ryś wcielił się w postać młodego Jana Karskiego, a Jerzy Zelnik zagrał emisariusza u schyłku życia, który wciąż nie może pogodzić się z przeszłością. Jak stwierdził grany przez Zelnika bohater: „Do dziś nie mogę pogodzić się z faktem pozwalającym załogom obozów zagłady bezkarnie unicestwiać setki tysięcy bezbronnych ofiar na oczach całego świata”.

Spektakl obejrzeli uczniowie łowickich szkół średnich, dla których była to wyjątkowa lekcja historii. Wydarzenie wpisało się w miejskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Spektakl o Janie Karskim w Łowiczu. Na deskach m.in. Jerzy Zelnik komentarze opinie

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.