Święto sauny w Łowiczu. Co należy wiedzieć o saunowaniu? KONKURS

Art. sponsorowany, Święto sauny Łowiczu należy wiedzieć saunowaniu KONKURS - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 05/05/2019 12:45
Martyna Czekalska

10 maja w klubie AGAVOY Squash & Relax w Łowiczu obchodzone będzie święto sauny. Z artykułu dowiedzą się Państwo, jakie są rodzaje saun i jakie korzyści wynikają z saunowania. Przygotowaliśmy również konkurs z nagrodami!

Wielkimi krokami zbliża się organizowany przez Polskie Towarzystwo Saunowe V Polski Dzień Sauny. Ten ogólnopolski dzień promocji zdrowego i poprawnego saunowania będzie miał miejsce w piątek 10 maja i będzie obchodzony również w Łowiczu – w klubie AGAVOY Squash & Relax. O szczegółach obchodów (program, atrakcje) napiszemy wkrótce.

Tymczasem, w ramach przygotowania do „święta sauny”, zgodnie z obietnicą z poprzedniego artykułu, chcielibyśmy przypomnieć kilka informacji na temat korzyści płynących z korzystania z sauny, jak również spróbować obalić kilka mitów z tym związanych.

Zanim jednak do tego przejdziemy, gorąca informacja od właścicieli klubu AGAVOY, że w ramach przygotowywania się do Dnia Sauny możecie Państwo korzystać z saun przy ulicy Łyszkowickiej 71 codziennie oprócz weekendów w godzinach 20:00-21:30. Koszt 15 zł. Wcześniejsza rezerwacja nie jest konieczna.

Medycyna potwierdza pozytywny wpływ sauny na zdrowie. Ludzie korzystający z sauny 10-krotnie rzadziej chorują na grypę i przeziębienia. Kąpiele w saunie stabilizują krwioobieg: zwiększają ciśnienie u osób, które mają zbyt niskie, a obniżają je nadciśnieniowcom. Regularne korzystanie z sauny eliminuje bóle w kościach i stawach, ale także redukuje codzienny stres. Nie bez przyczyny sauna określana jest przez specjalistów “gorącą terapią dla ciała i… duszy”. Gorąca para oczyszcza i ujędrnia skórę. Według pewnego fińskiego dermatologa, “używające najlepszych kosmetyków cudzoziemki mają gorszą cerę od fińskich robotników, gdyż… nie chodzą do sauny”.

Dużo na temat obaw przed sauną mogłaby poopowiadać pani Ola – współwłaścicielka klubu AGAVOY, która w przeciwieństwie do swojego męża (od wielu lat wielkiego fana saunowania), bardzo długo nie chciała się przekonać do tego, że…

I tutaj postawmy kropkę, a ciąg dalszy nastąpi w piątek 10 maja, kiedy to właściciele klubu opowiedzą o tej i innych historiach trochę więcej. Tymczasem możemy powiedzieć, że pani Ola oczywiście ostatecznie zaczęła i nieustająco do saun uczęszcza :-)

W Łowiczu można skorzystać z 3 rodzajów saun: suchej, mokrej oraz infra-red.

Najbardziej znana jest oczywiście prekursorka, czyli sauna sucha (fińska). Charakteryzuje się wysoką temperaturą (ok. 100 st. C) przy bardzo niskiej wilgotności (20-30%). Przebywanie w tej saunie wpływa bardzo korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, zwiększa się objętość wyrzutowa i pojemność minutowa serca, rozszerzają się naczynia krwionośne, zmniejsza się ciśnienie tętnicze, a zwiększa żylne. Wysoka temperatura prowadzi do wzmożonego ukrwienia mięśni szkieletowych, co bezpośrednio przekłada się na wzrost ich wydolności oraz przyspieszenie usuwania z mięśni kwaśnych metabolitów przemiany materii. Skraca się również okres zmęczenia i zwiększa wydolność całego organizmu. Podczas zabiegu zmniejsza się napięcie mięśni gładkich oskrzeli, co wpływa na zmniejszenie oporów oddechowych, zwiększeniu ulega jednocześnie pojemność życiowa i minutowa płuc.

Sauna mokra często mylona jest z łaźnią parową, a to dwie różne rzeczy. Sauna parowa to drewniana konstrukcja z wyższą niż w saunie fińskiej wilgotnością (60-70%) i niższą temperaturą (50-60 st. C). Efekt taki uzyskiwany jest poprzez piec kombi, czyli z wbudowaną wytwornicą pary. Łaźnia parowa natomiast to szczelne pomieszczenie wyłożone np. mozaiką, w którym panuje temperatura 40-45 st. C i wilgotność ok. 100%. Para wytwarzana jest przez specjalny generator pary. W Łowiczu jak dotychczas nie ma łaźni parowej. W klubie AGAVOY dostępna jest sauna mokra.

Pytanie, która z ww. saun jest lepsza, sucha czy mokra? Odpowiedź może być oczywiście tylko jedna – to zależy :-) Jedna i druga ma swoich miłośników. Najlepiej spróbować i samemu się przekonać. Można też oczywiście korzystać z jednej i drugiej. W saunie mokrej można stosować różnego rodzaju olejki eteryczne wspomagające inhalację.

Ostatnia z dostępnych w Łowiczu to sauna na podczerwień (infra-red). Jak ona działa? Energia podchodząca z promieni podczerwonych wytwarzanych w saunie infra-red jest taką samą energią, jaką wytwarza ludzkie ciało i można ją porównywać tylko z energią słoneczną. Przez głębokie wnikanie promieni w nasze ciało (dzięki płynom, które znajdują się w warstwach podskórnych promieniowanie może wnikać na głębokość 4-6 mm) w mięśniach i organach wewnętrznych powstaje efekt ogrzania, co z kolei intensyfikuje procesy profilaktyczno-lecznicze. Ogrzanie wewnętrzne powodowane promieniami podczerwieni nie wymaga wysokiej temperatury (do 50 st. C) i dlatego jest naturalnie przyswajalne przez człowieka.

Sauna infra-red, choć najmniej popularna, ma wyjątkowe właściwości lecznicze. W przyjemnej i przyjaznej dla ludzkiego ciała temperaturze 40-50 stopni Celsjusza efekty przekraczają działanie tradycyjnej sauny, co jest istotne dla ludzi cierpiących na zaburzenia układu krążenia. W tym przypadku ogrzewanie wewnętrzne działa w sposób zbliżony do rekreacyjnego uprawiania sportu. Zalecane jest szczególnie dla osób w okresie rehabilitacji, osób starszych, osób dotkniętych drobnymi dolegliwościami, takimi jak: bóle mięśniowe, zwichnięcia, reumatyzm, cukrzyca, trądzik, artretyzm, dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Poprzez głębokie wnikanie promieni podczerwonych w głąb tkanki zwiększa się intensywność wydzielania potu, a tym samym wypłukiwanie trucizn odkładających się w tkance tłuszczowej.

Na koniec bardzo istotna sprawa, od której być może należało zacząć. Otóż trzeba pamiętać, że wbrew obiegowym opiniom sauna nie jest bynajmniej lekarstwem na przeziębienie. Sauna to „środek profilaktyczny”, który ma zapobiegać przeziębieniom, a nie je leczyć. Dlatego nie wybieraj się do sauny, gdy dopadła cię już infekcja.

Wprawdzie wysoka temperatura panująca w saunie podnosi ciepłotę ciała człowieka (a w takich warunkach ginie sporo chorobotwórczych bakterii i wirusów), a w dodatku wraz z potem pozbywamy się toksyn, jednak chwilowe osłabienie organizmu może narobić więcej szkód. Kto systematycznie (co najmniej raz w tygodniu) chodzi do sauny, może uniknąć przeziębienia. Kogo już dopadło, powinien pokonać je bezpiecznymi metodami, a dopiero po wyleczeniu wziąć się za hartowanie, by uniknąć nawrotu. Dlatego nie należy zbyt dosłownie brać jednego z wielu fińskich powiedzeń odnośnie sauny:

„Jeżeli choremu nie pomoże spirytus i sauna, to znaczy, że już nic mu pomóc nie może” :-)

Nie udało nam się napisać dzisiaj o wszystkim, w szczególności o zasadach prawidłowego saunowania czy też o tym, dlaczego warto korzystać z sauny również latem. Nadrobimy to niebawem, a jeśli nie, to… Jak zapewniają właściciele, o tym i innych saunowych zasadach oraz ciekawostkach będzie się można dowiedzieć w klubie AGAVOY już 10 maja podczas obchodów Ogólnopolskiego Dnia Sauny.

A teraz, już naprawdę na koniec, mamy dla Państwa konkurs. Oto pytanie: Jaki jest tytuł oraz kto i kiedy namalował obraz przedstawiony na załączonym zdjęciu i gdzie go można teraz obejrzeć na żywo?

Dla 3 pierwszych osób, które udzielą prawidłowej odpowiedzi, klub AGAVOY Squash & Relax ufundował specjalne nagrody – vouchery o wartości 50 zł na usługi świadczone przez Klub, w szczególności możliwość skorzystania z saun lub gry w squasha. Odpowiedzi prosimy przesyłać drogą mailową na adres: [email protected].

Regulamin konkursu w załączniku.

Reklama

Załączniki

Święto sauny w Łowiczu. Co należy wiedzieć o saunowaniu? KONKURS komentarze opinie

  • gość 2019-05-01 01:20:13

    nago czy w majtach???

  • gość 2019-05-01 17:52:48

    czy tylko dla kobiet ? Czy dla mężczyzn też ?

  • Bożena - niezalogowany 2019-05-02 23:39:10

    Moje dziecko obejrzało zdjęcia ilustrujące artykuł i jest roztrzęsione. Jak można tak nachalnie propagować erotyzm? Redakcja portalu sięgnęła bruku, propagując tą reklamę .

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Reklama
 Reklama