"Sztuka czysta. Sztuka użytkowa" Wystawa prac J. Leontiewa

Wystawy, Sztuka czysta Sztuka użytkowa Wystawa Leontiewa - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 22/04/2017 21:18

W sobotę, 21 kwietnia w Muzeum w Łowiczu odbył się wernisaż wystawy prac artysty i plastyka Jerzego Leontiewa. W otwarciu ekspozycji uczestniczyli żona twórcy prof.Zofia Rajtar- Leontiew oraz syn Paweł Leontiew.

 

 Na wernisażu obecni byli przedstawiciele władz miejskich, bliscy i przyjaciele artysty oraz dr Anna Leśniewska- Zagrodzka, która w dużym stopniu przyczyniła się do zorganizowania wystawy. Pomysł na przypomnienie osobowości i twórczości Jerzego Leontiewa zrodził się podczas wizyty żony i syna artysty u władz naszego miasta rok temu.

Rodzina twórcy związana jest z Łowiczem. Tu Jerzy Leontiew się urodził i spędził lata dzieciństwa. Tu pochowani są także rodzice artysty.
Z Łowiczem utrzymywały twórcę nie tylko związki rodzinne ale i artystyczne. W środowisku lokalnym znany jest przede wszystkim jako projektant wnętrza Domu Nauczyciela w Al. Sienkiewicza, a szczególnie otwartej w październiku 1960r, znajdującej się na pierwszym piętrze sali klubowej oraz kawiarni zaaranżowanej przez niego od podstaw- wraz z kolorystyką, dekoracją ścian /grafika ścienna/, żyrandolami,lampami i meblami.

W latach sześćdziesiątych artysta uczestniczył w licznych wystawach organizowanych przez łowickie muzeum, prezentując swoje prace graficzne i malarskie. Mało kto wie , że Jerzy Leontiew to przede wszystkim projektant, autor wielu aranżacji wystaw w Polsce i poza granicami kraju. W jego bogatym dorobku znajdują się liczne wysoko oceniane prace, prezentowane na wystawach indywidualnych, warsztatach zbiorowych oraz konkursach krajowych i zagranicznych. Był autorem znaków firmowych Lumel oraz Polam.

Eksponowane na wystawie zbiory stanowią ułamek spuścizny twórcy, którą żona artysty udokumentowała, zebrała i udostępniła.Pozwalają nam poznać artystę jako autora znaków reklamowych (logotypów), neonów reklamowych,projektanta domów,autora aranżacji wystaw oraz grafika ( monotypie publikowane w latach 60.XX w.w pismach: "Polska","Kierunki", "Kraj" i malarza ( prace przedstawiające architekturę cerkiewną,pejzaż,martwą naturę).
Dzisiejsze artystyczne wydarzenie było również okazją do wspomnień o Jerzym Leontiewie, jego postrzeganiu sztuki oraz sposobu jej przekazu.

Wystawę można zwiedzać do 4 czerwca.

"Sztuka czysta. Sztuka użytkowa" Wystawa prac J. Leontiewa komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Operator Wózka Widłowego

Firma Procter & Gamble Centrum Dystrybucji w Sochaczewie poszukuje kandydatów na stanowisko: Operatorów Wózka Widłowego Obowiązki: • Załadunek..


Reklama
 Reklama