19°C bezchmurnie

To już 110 lat!

Oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Łowiczu został powołany w 1908 roku z inicjatywy krajoznawcy Aleksandra Janowskiego i lokalnych działaczy społecznych. Ma za sobą mnóstwo uroczystości, wspólnych podróży i wspomnień. Dzisiaj (21 kwietnia) w sali barokowej w Muzeum spotkali się wszyscy miłośnicy rowerowych wypraw, członkowie PTTK i nie tylko. Na uroczystości pojawili się też zaproszeni gości m.in. proboszcz Parafii Katedralnej w Łowiczu Robert Kwatek.

Cała uroczystość składała się z trzech wykładów, z których mogliśmy dowiedzieć się trochę o historii całego stowarzyszenia. Od czego tak naprawdę się zaczęło, kto i jak powołał do życia Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Prezes łowickiego oddziału PTTK Adam Szymański wszystkim przybliżył dokładnie dzieje i losy stowarzyszenia. 

Sala barokowa w Łowiczu jest miejscem przepełnionym pięknymi freskami, zdobieniami oraz malowidłami. Była to idealna okazja, by móc teorie połączyć z praktyką. Dyrektor muzeum Marzena Kozanecka-Zwierz z wielką pasją opowiedziała historię fresków Michała Anioła Palloniego w muzealnej kaplicy, gdzie wszyscy zgromadzeni mogli poczuć się jak na wycieczce z przewodnikiem. 

Rok 2018 to również setne obchody odzyskania przez Polskę niepodległości. Wykład ostatniego honorowego gościa dr Katarzyny Piotrkiewicz wpisał się w miejskie obchody 100. rocznicy. Opowiedziała ona o życiu i działalności społecznika łowickiego Stanisława Rotstada, zwanego „łowickim Judymem”.

Humanista, żołnierz, malarz, poliglota, organizator łowickiego lecznictwa otwartego, pełnił honory dowódcy pierwszej warty przed Pałacem Radziwiłłowskim. Otrzymał wiele odznaczeń, a uchwałą Rady Miejskiej w Łowiczu jedną z ulic miasta nazwano jego imieniem.

W trakcie trwania uroczystości jednym z ważniejszych momentów była publikacja dziejów łowickiego oddziału w latach 2013-2017, jak również wręczenie odznaczeń i dyplomów dla osób, które są najbardziej zaangażowane w działalność Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.

Po części oficjalnej można było dowiedzieć się jeszcze więcej na temat stowarzyszenia. Zaprezentowana wystawa- 110 lat Krajoznawstwa Polskiego, ukazuje m.in. obszar działania PTTK, wszystkie wycieczki i oddziały na terenie całej Polski. By umilić sobie sobotnie południe możliwy był również spacer po Łowiczu z przewodnikiem. Duża grupa zainteresowanych ruszyła na wycieczkę, by poznać i dowiedzieć się nowych rzeczy na temat swojego miasta. 

 

To już 110 lat! komentarze opinie

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.


Ostatnie video - filmy na Lowicz24.eu