6°C bezchmurnie

Trzy podmioty wnioskują o nadanie Rotstadowi Honorowego Obywatelstwa Łowicza

Jego postać znalazła się na logo miejskich obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Teraz Stanisław Rotstad ma szansę zostać Honorowym Obywatelem Łowicza.

W uznaniu wybitnych zasług dla Łowicza Hufiec ZHP Łowicz, Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty oraz Lekarze Powiatu Łowickiego skierowali do przewodniczącego Rady Miejskiej w Łowiczu wnioski o pośmiertne nadanie dr Stanisławowi Rotstadowi tytułu Honorowego Obywatela Łowicza.

W ocenie harcerzy nadanie tej godności w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę ma głęboki wymiar symboliczny. Postać wówczas 23-letniego studenta medycyny Uniwersytetu Warszawskiego, żołnierza Legii Akademickiej, została uwieczniona 11 listopada 1918 roku na słynnej fotografii autorstwa Wacława Saryusza-Wolskiego, opublikowanej w „Tygodniku Ilustrowanym”. Tożsamość żołnierza w białej czapce, pełniącego służbę podczas pierwszej warty przed dawnym Pałacem namiestnikowskim, została ujawniona dopiero w 1958 r.

Postać Rotstada patronuje miejskim obchodom z okazji setnej rocznicy wolnej Polski. Autorem grafiki oraz pomysłodawcą uhonorowania Rotstada tytułem Honorowego Obywatela Łowicza jest znany i ceniony w mieście nad Bzurą grafik Jacek Rutkowski.

Stanisław Rotstad urodził się we wrześniu 1895 roku w Warszawie. Uczęszczał do VI Gimnazjum Męskiego. Zdał egzamin maturalny, jednak I wojna światowa pokrzyżowała jego studenckie plany. Już na froncie rozwijał swoje doświadczenie medyczne, pełniąc funkcje sanitarne w 3 pułku piechoty armii rosyjskiej. W 1915 roku podczas walk pod Kownem został ciężko ranny, gdy wrócił do służby otrzymał awans na podporucznika sanitarnego.

W sierpniu 1918 r. Rotstad powrócił do Warszawy, został przyjęty na Wydział Lekarski Uniwersytetu Lekarskiego. 11 listopada stał na czele warty akademickiej, która stanęła przed gmachem Pałacu Radziwiłłowskiego na Krakowskim Przedmieściu. Służył w szeregach 36 pułku piechoty Legii Akademickiej, dzieląc obowiązki studenta i żołnierza.

W marcu 1925 roku Stanisław Rotstad otrzymał dyplom lekarski doktora nauk medycznych. Specjalizował się w chirurgii, okulistyce oraz położnictwie. W 1926 roku został służbowo przeniesiony do 10 pułku piechoty, stacjonującego w Łowiczu.

Po przeniesieniu pracował na stanowisku młodszego lekarze, następnie awansował na głównego lekarza pułku. W 1938 roku przeszedł w stan spoczynku. Zawodowo nadal realizował się w Łowiczu. Tutaj poświęcił się prywatnej praktyce lekarskiej. Leczył osadzonych w Areszcie Śledczym w Łowiczu oraz uczniów lokalnych szkół, a także dokształcał tych drugich z zakresu m.in. higieny, anatomii czy zasad udzielania pierwszej pomocy.

Był inicjatorem powstania Łowickiego Towarzystwa Lekarskiego, angażował się w lokalną działalność PCK, a także w wiele przedsięwzięć społecznych np. na rzecz zaopatrzenia w sprzęt OSP w Łowiczu. Z Łowicza wyjechał w1939 roku. Powrócił do niego w 1945 r., podejmując pracę jako lekarz w tutejszym Urzędzie Pocztowo-Telegraficznym oraz w Szkole Rolniczej na Blichu.

W wycieńczonym wojną mieście ofiarnie pracował na rzecz odbudowy i rozwoju łowickiej służby zdrowia. W latach 1948-1949 pełnił obowiązki lekarza powiatowego. W mieście nad Bzurą podjął się organizacji otwartego lecznictwa. Stworzył przychodnię obwodową oraz szereg poradni specjalistycznych oraz Przychodnię Przeciwgruźliczą.

Działał na wielu polach, czego dowodem są liczne wyróżnienia. Zmarł 1 września 1994 roku, przeżywszy 99 lat. Jego ciało spoczęło na cmentarzu katedralnym.

Trzy lata po śmierci Rotstada uchwałą Rady Miejskiej w Łowiczu jedna z ulic w dzielnicy Starego Miasta nosi jego imię. W 2010 roku został patronem 39. drużyny harcerskiej łowickiego hufca ZHP. Jego pamięć pielęgnuje Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty.

Teraz, dzięki wspólnym działaniom „Dziesiątaków”, harcerzy oraz lekarzy może zostać Honorowym Obywatelem Łowicza.

Trzy podmioty wnioskują o nadanie Rotstadowi Honorowego Obywatelstwa Łowicza komentarze opinie

 • barabaja - niezalogowany 2018-03-13 11:30:03

  Jestem 100 razy za bo to właśnie dzięki Niemu- lekarzowi żyję .

 • barabaja - niezalogowany 2018-03-13 11:30:28

  Jestem 100 razy za bo to właśnie dzięki Niemu- lekarzowi żyję .

 • Gość - niezalogowany 2018-03-14 09:46:36

  I to jest kandydat, a nie jakiś chłopiec co biega za piłką

 • Stara Koza - niezalogowany 2018-04-11 20:41:29

  Absolutnie za. Doskonały lekarz i wspaniały, ciepły i przyjazny człowiek.

 • azoRRo - niezalogowany 2018-04-11 20:45:36

  W zestawie zdjęć brakuje tego wielkiego, historycznego zdjęcia z 11 listopada 1918 r. w Warszawie, na którym widać młodego Stanisława Rotstada w białej studenckiej czapce z karabinem, trzymającego wartę Legii Akademickiej podczas rozbrajania Niemców - kiedyś bywało w każdym podręczniku szkolnym do historii - za komuny!

 • azoRRo - niezalogowany 2018-04-11 20:48:13

  Dla uzupełnienia - to zdjęcie znajduje się w Narodowym Archiwum Cyfrowym pod sygn. 1-H-312-1. Warto obejrzeć.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.