6°C bezchmurnie

Uczeń z Blichu będzie reprezentował powiat w konkursie o żołnierzach wyklętych

Maciej Molenda, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Łowiczu zajął IV miejsce w finale regionalnym konkursu „Żołnierze Wyklęci obudźcie Polskę!”. Od pięciu lat jest on organizowany przez senatora Przemysława Błaszczaka i posła Piotra Polaka.

Tegoroczna V edycja konkursu odbyła się 5 marca w Klubie Garnizonowym w Leźnicy Wielkiej. W zmaganiach na etapie regionalnym brało udział prawie 60 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatów łęczyckiego, poddębickiego, łowickiego i kutnowskiego.

Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu. Poziom był na tyle wyrównany, że sześcioro z nich przystąpiło do dogrywki. Ostatecznie udało się wyłonić sześciu laureatów, w tym trzy czwarte miejsca ex aequo.

W gronie tych ostatnich znalazł się reprezentant powiatu łowickiego Maciej Molenda z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Łowiczu. Obok ucznia czwarte miejsce zajęli Wojciech Doniak z Poddębic i Damian Święcicki z Kutna. Wyróżnienia trafiły do szóstki uczestników, wśród których czwórka to uczniowie łowickich ogólniaków – Mateusz Jagiełło (II LO), Szymon Salamandra, Aleksandra Pawelec (I LO) oraz Dawid Gałązka (Pijarskie LO).

Szóstka laureatów oprócz nagród rzeczowych powalczy w finale wojewódzkim w Łodzi. Odbędzie się on 27 marca.

Dużą atrakcją dla młodzieży w dniu zmagań była możliwość zwiedzenia jednostki wojskowej w Leźnicy Wielkiej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak działa tunel aerodynamiczny, w którym szkoli się żołnierzy przed skokami ze spadochronem. Oglądali wieżę kontroli lotów, a także siadali za sterami śmigłowca Mi-8.

Uczniów ZSP nr 2, w tym finalistę do konkursu przygotowywała Grzegorz Chojnacki.

Uczeń z Blichu będzie reprezentował powiat w konkursie o żołnierzach wyklętych komentarze opinie

  • Peace - niezalogowany 2018-03-13 09:32:03

    Konkursy o formacji z wątpliwą reputacją. Szkoda patrzeć, jak nam PiS hoduje młodzież na martyrologii :/ Dąbrowszczaków uznaje się za komunistów, a żołnierze wyklęci są gloryfikowani.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.