Uczniowie Pijarskiej wiedzą jak szybko ułożyć kostkę Rubika

Edukacja, Uczniowie Pijarskiej wiedzą szybko ułożyć kostkę Rubika - zdjęcie, fotografia
 • Fotka nr 0 z 3
 • Fotka nr 1 z 3
 • Fotka nr 2 z 3
Portal lowicz24.eu 21/10/2019 13:48
Martyna Czekalska

Kajetan Opach, uczeń Pijarskiej Szkoły Podstawowej Królowej Pokoju w Łowiczu, wywalczył brązowy medal podczas mistrzostw Polski w speedcubingu, czyli układaniu kostki Rubika na czas. W imprezie wziął udział również jego starszy kolega z pijarskiego liceum Michał Wojcieszek.

Najważniejsza w kraju impreza dla miłośników układania kostki Rubika odbyła się w dniach 11-13 października w Gdańsku. W zawodach wzięło udział ponad 100 najlepszych polskich zawodników, którzy spełnili wymagania kwalifikacyjne. Mistrzostwa rozegrano w kilku kategoriach, bez podziału na wiek i płeć.

Brązowy medal w konkurencji układania kostki Rubika 2x2x2 wywalczył Kajetan Opach z podłowickiej Guźni, który uzyskał średnią 2,00 sekundy. Należy wyjaśnić, że każdy z zawodników pięć razy układał kostkę Rubika na czas. Najlepszy i najgorszy wynik były odrzucane, a końcowy rezultat stanowiła średnia wyliczana z trzech pozostałych pomiarów.

To największy sukces w tej dyscyplinie reprezentanta pijarskiej szkoły w Łowiczu. Kajetan był zaledwie o 0,02 sekundy lepszy od czwartego zawodnika, a także wyprzedził aktualnego rekordzistę świata w tej kategorii, który uplasował się dopiero na piątym miejscu.  

- Mogło być lepiej, ale i tak trzecie miejsce bardzo mnie satysfakcjonuje. Przede wszystkim był to duży stres, bo chodziło nie tylko o to, żeby szybko ułożyć kostkę, ale i wytrzymać presję – tłumaczy Kajetan, który uczy się w siódmej klasie podstawówki. Był to jego debiutancki występ w mistrzostwach kraju, a w ogóle trzynasty start w zawodach.

Na tej samej imprezie Michał Wojcieszek z drugiej klasy o profilu politechniczno-ekonomicznym pijarskiego ogólniaka zakwalifikował się do finału układania kostki Rubika jedną ręką. Rozwiązanie logicznej zagadki zajęło mu niespełna 18 sekund, a wynik ten dał mu jedenaste miejsce. - Jestem umiarkowanie zadowolony. To był mój najsłabszy występ od czterech lat, ale cieszę się z finału – przyznaje Michał.

Jak to się zaczęło?
Michał dobrze pamięta dzień, w którym po raz pierwszy udało mu się samodzielnie ułożyć kostkę Rubika. To było 13 marca 2013 roku. Mieszkający w Głownie licealista założył się z kolegą, że uda mu się rozwiązać logiczną zagadkę. Nastolatek przez trzy miesiące głowił się nad rozwiązaniem zadania. Wygrał zakład nie wiedząc, że kostka Rubika wkrótce stanie się jego największą pasją.

Zaczął szukać informacji na ten temat w internecie, a w 2015 roku wystartował w pierwszych oficjalnych zawodach. Były to mistrzostwa Polski w speedcubingu, też w Gdańsku. Później Michał dwukrotnie z rzędu zwyciężał, a raz był drugi w rozgrywkach Cube Factory League organizowanych w Łodzi. W ciągu jednego sezonu odbywało się kilka zawodów.

Do tej pory licealista wystartował w blisko 50 zawodach szybkiego układania kostki Rubika. Poznał wiele osób, które podzielają jego pasję. - Nie można się od nich oderwać – uśmiecha się Michał. Dzięki niemu kostką Rubika zainteresował się Kajetan. Dwa lata temu na jednej z przerw w szkole obserwował on swojego starszego kolegę, który bardzo szybko ułożył kostkę.

Obaj rozmówcy przyznają, że każdy może nauczyć się układania kostki Rubika. Przyznają, że szybkie układanie zabawki stworzonej przez węgierskiego architekta Ernő Rubika w 1974 roku rozwija myślenie przestrzenne i logiczne, a także umiejętność zapamiętywania.

Z sukcesów Kajetana Opacha i Michała Wojcieszka cieszy się dyrektor Przemysław Jabłoński, który podkreśla, że obaj uczniowie mają bardzo dobre wyniki w nauce.

- Szkoła jest otwarta, aby zorganizować ogólnopolskie czy regionalne zawody w układaniu kostki Rubika – deklaruje dyrektor.

Uczniowie Pijarskiej wiedzą jak szybko ułożyć kostkę Rubika komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-10-21 19:45:42

  Ogromne gratulacje!!!

 • Gość - niezalogowany 2019-10-21 20:21:10

  Brawo, Panowie!

 • gość 2019-10-23 20:17:30

  gratulacje panowie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Reklama
 Reklama