13°C bezchmurnie

Uroczystość uruchomienia gazociągu Konopnica – Łyszkowice (ZDJĘCIA, VIDEO)

W Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Łyszkowicach odbyła się dziś (10 października) uroczystość uruchomienia gazociągu łączącego gminę z Konopnicą koło Rawy Mazowieckiej.

Liczący ponad 51 kilometrów gazociąg przebiega przez teren Rawy Mazowieckiej i siedmiu gmin: Głuchowa, Jeżowa, Słupi, Lipiec Reymontowskich, Makowa i Łyszkowic, które leżą na obszarze czterech powiatów.

Inwestycję przeprowadziła spółka dystrybucyjna SIME Polska sp. z o.o., wchodząca w skład włoskiej grupy kapitałowej SIME. W uroczystości w sali łyszkowickiego GOKiS-u wzięli udział m.in. prezesi spółki Roberto Bonaventura i Emanuele Seghezzi, a także Roberto Neccia, radca handlowy Ambasady Włoch.

Nie mogło zabraknąć również wójtów wszystkich gazyfikowanych gmin, przedstawicieli firm realizujących inwestycję, a także największych klientów. Jednym z nich jest zakład farmaceutyczny Takeda Pharma z Łyszkowic, reprezentowany przez prezesa Dawida Mazurka.

- Kiedy w 2015 roku podpisywałem z dyrektorem Jerzym Trzcińskim z SIME Polska porozumienie o współpracy nie wiedziałem, że w tak krótkim czasie gaz pojawi się w Łyszkowicach - cieszy się Adam Ruta, wójt gminy Łyszkowice.

Podczas konferencji przedstawiono prezentację poświęconą realizacji projektu. Budowa gazociągu trwała do czerwca 2016 roku i do lipca tego roku. Łączne nakłady inwestycyjne poniesione w tym okresie szacowane są na ponad 15 milionów złotych. Pochodziły one ze środków własnych inwestora oraz kredytu bankowego.

Pod koniec września przeprowadzono nagazowanie gazociągu, a w pierwszych dniach października gaz popłynął do pierwszych odbiorców.

- Na terenie gmin, przez które przechodzi gazociąg, sieć gazowa będzie rozbudowywana w zależności od zainteresowania podmiotów gospodarczych, władz i mieszkańców - zapowiedział Jerzy Trzciński, dyrektor SIME Polska.

Podczas uroczystości wyróżniono osoby zaangażowane w realizację projektu. Otrzymały one statuetkę latarnika. Wystąpił też Zespół Pieśni i Tańca Blichowiacy. Spotkanie zakończyło się symbolicznym zapaleniem znicza.

Aktualnie spółka realizuje budowę gazociągu Łyszkowice – Głowno oraz sieci gazowej na terenie Głowna. Planowane rozpoczęcie dostaw gazu ziemnego to drugi kwartał przyszłego roku.

 

Uroczystość uruchomienia gazociągu Konopnica – Łyszkowice (ZDJĘCIA, VIDEO) komentarze opinie

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.