W Łowiczu rośnie liczba Honorowych Dawców Krwi

Szpital i opieka społeczna, Łowiczu rośnie liczba Honorowych Dawców - zdjęcie, fotografia
Portal lowicz24.eu 06/08/2019 11:03
Mirka Czubak
SIER 19
ul. Stary Rynek 1 godz: 09:00

Krew jest lekiem ratującym życie, którego niczym nie można zastąpić. Jej wartość doceniamy dopiero w obliczu tragedii swojej lub bliskich. W wielu przypadkach tylko dzięki niej możliwy jest powrót do zdrowia.

Wakacje są dla większości z nas czasem odpoczynku, upragnionego urlopu, beztroski i zabawy. Niestety, letnie miesiące to również zwiększona liczba wypadków, a krwi w punktach krwiodawstwa jest wtedy mniej.

- Mamy półmetek wakacji, już teraz brakuje każdej grupy krwi. Obecnie realizowane są jedynie zamówienia ratujące życie, bo krwi jest po prostu za mało. Apelujemy o nie branie urlopu od krwiodawstwa - mówi w rozmowie z nami Małgorzata Kosieradzka z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

Czas urlopowy zmniejsza aktywność krwiodawców, ponieważ wyjazdy poza miejsce stałego zamieszkania, często do miejscowości, w których nie ma placówek krwiodawstwa, ograniczają możliwość dzielenia się „cząstką siebie”. Wyjazdowe pobory krwi, prowadzone w ambulansach nie są w stanie zrównoważyć rosnącego zapotrzebowania na tę wyjątkową „płynną tkankę”.

W Łowiczu z miesiąca na miesiąc przybywa krwiodawców. We wczorajszej (5 sierpnia) zbiórce w mobilnym punkcie poboru krwi na starym Rynku wzięło udział aż 24 chętnych, 20 z nich oddało krew co łącznie dało aż 9 l krwi.

Przypomnijmy, że Honorowi Dawcy Krwi mogą liczyć na spore korzyści i przywileje m.in. zwolnienie z pracy w dniu, w którym oddaje się krew, regeneracyjny posiłek najczęściej (tj.: 8 czekolad, 1 wafelek, 1 sok) itp. Z kolei Zasłużonym Dawcom Krwi (po oddaniu odpowiedniej ilości litrów krwi) przysługują np. leki ze zniżkami czy uzyskanie zniżek w komunikacji miejskiej. W Łowiczu jest to roczny karnet za 0 zł. O przywilejach HDK możecie przeczytać TU.

Pomimo ogromnego postępu medycyny, jak dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby życiodajny płyn. Jedynym jej źródłem są ludzie, którzy mogą podzielić się tym cennym lekiem i to jest największa wartością krwiodawstwa.

W Łowiczu krwiobus z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi, po raz kolejny zaparkuje na Starym Rynku już 19 sierpnia o godzinie 9.00.

Przyjdź oddaj krew. Podaruj życie!

Zdjęcie: Mariusz Siewiera. Dziękujemy za udostępnienie.

W Łowiczu rośnie liczba Honorowych Dawców Krwi komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Moments for You - Fotografia

Moments for You - Pasja tworzenia wspomnień Fotografia okolicznościowa Fotografia rodzinna Fotografia niemowlęca i noworodkowa Fotografia ciążowa


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Reklama
 Reklama