W Łowiczu zagrali wielki dwumecz z okazji 100-lecie PZPN

Portal lowicz24.eu 10/08/2019 17:55

W dzisiejszą sobotę, 10 sierpnia o godzinie 15.00 na stadionie miejskim przy ul. Jana Pawła II, rozpoczęły się rewanżowe retro mecze piłkarskie Łowicz vs. Cieszyn. Całe wydarzenie ma związek z kilkoma ważnymi rocznicami m.in. 100-leciem PZPN oraz 100-leciem wyjścia 10 Pułku Piechoty z Cieszyna i zakwaterowaniem w Łowiczu.

Organizatorami wydarzenia są osoby tworzące rozgrywki Retro Ligi i w takim właśnie klimacie zostały rozegrane spotkania.

W pierwszym (o godzinie 15:00) zmierzyli się młodzi adepci piłki nożnej ze szkółek Soccer Kids Łowicz i CKS Piast Cieszyn (szkółka Ireneusza Jelenia). Dzieci zagrały w strojach reprezentacji Polski – młodzi piłkarze z Cieszyna w całych czerwonych a zawodnicy z Łowicza w biało-czerwonych. Dzieci na mecz wyprowadził były reprezentant Polski, zawodnik Piasta Ireneusz Jeleń, który jest twarzą wydarzenia. By dzieci poczuły się jak przed meczem reprezentacji, ich spotkanie poprzedziło odegranie hymnu państwowego. Ich rozgrywki zostały rozegrane w systemie 4x15 min. a wynik końcowy 9:3 dla drużyny z Łowicza.

Po meczu dzieci (około godziny 17:00) na boisko wybiegli dorośli zawodnicy z Łowicza i Cieszyna. Oni zagrali w strojach retro reprezentacji Polski z lat 1924–1928. To forma hołdu dla żołnierzy/piłkarzy reprezentacji Polski w 100-lecie związku. Mecz oldbojów rozegrany został w systemie 2x30 min. i zakończył się wynikiem 4:3 dla drużyny z Cieszyna.

Całe wydarzenie miało związek z kilkoma rocznicami.

Pierwsza, najważniejsza, to 100-lecie Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jaki to ma związek z 10 Pułkiem Piechoty, do którego tradycji odwołuje się Stowarzyszenie Historyczne im.10 Pułku Piechoty z Łowicza, jeden z organizatorów dwumeczu, występujący w Retro Lidze jako WKS 10 PP Łowicz?

Przed wojną PZPN był tworzony przez żołnierzy Wojska Polskiego. 10PP grał w strukturach związku na poziomie b-klasy (płocki okręg piłki nożnej). Drugi powód jest mniej oczywisty. W 1919 roku 10PP wyszedł z Cieszyna i jego jeden z batalionów został zakwaterowany w Łowiczu. Ostatni powód to hołd, jaki organizatorzy chcą oddać podoficerowi 10PP, nauczycielowi wychowania fizycznego, wielkiemu miłośnikowi sportu Zdzisławowi Lelonkiewiczowi.

 

 

W Łowiczu zagrali wielki dwumecz z okazji 100-lecie PZPN komentarze opinie

  • gość 2019-08-12 13:58:56

    Z tego co wiem, to CKS nie jest szkółką Pana Jelenia. Pan Jeleń pełni tylko funkcję prezesa w klubie współfinansowanym przez miasto.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis, montaż pomp ciepła

Klimanovum świadczy kompleksowe usługi w zakresie: - doradztwa - projektowania - wykonawstwa pomp ciepła do centralnego ogrzewania oraz..


Operator Wózka Widłowego

Firma Procter & Gamble Centrum Dystrybucji w Sochaczewie poszukuje kandydatów na stanowisko: Operatorów Wózka Widłowego Obowiązki: • Załadunek..


Sklep Pompy - do domu,

Szukasz pompy do domu, centralnego ogrzewania, deszczówki czy np. studni? Zapraszamy do nowo otwartego sklepu z pompami - Łowicz ul. Warszawska 48..


Serwis, montaż klimatyzacja,

Firma KLIMANOVUM świadczy usługi z zakresu : -montaż i serwis klimatyzacji, rekuperacji -montaż chłodni,mroźni,komór chłodniczych i lad -serwis..


Reklama
 Reklama