17°C bezchmurnie

W niedzielę Łowickie Żniwa - PROGRAM IMPREZY

Kiedy: 2017-07-23 , godzina: 14:30 | Gdzie: Skansen w Maurzycach

W przyszłą niedzielę, 23 lipca w Skansenie Wsi Łowickiej w Maurzycach odbędzie się powiatowa impreza Łowickie Żniwa. Co roku wydarzenie przyciąga tłumy mieszkańców i turystów, którzy z zaciekawieniem oglądają m.in. dawny obrzęd żniw.

Powiatowa impreza została zapoczątkowana w 2013 roku. Tegoroczna, piąta już edycja rozpocznie się o godzinie 14.30 mszą świętą w zabytkowym kościele. Eucharystii przewodniczyć będzie biskup pomocniczy Wojciech Osial. Po niej w jednej z zagród i na pobliskim polu Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” zaprezentuje dawny obrzęd żniw. Żniwiarze w koszeniu nie zostaną jednak sami. Co roku za kosę łapie starosta Krzysztof Figat, posłowie, urzędnicy czy przedsiębiorcy, którzy biorą udział w wydarzeniu.

Wśród gości, którzy już potwierdzili swoją obecność są przedstawiciele zaprzyjaźnionych powiatów – kartuskiego, tatrzańskiego i świdnickiego. Po raz pierwszy skansen w Maurzycach odwiedzi delegacja z powiatu poznańskiego, z którym powiat nawiązać ma przyjacielskie relacje.

Dalsza część imprezy przeniesie się do amfiteatru, gdzie wręczone zostaną nagrody im. Władysława Grabskiego dla Kazimierza Urbanka (w dziedzinie rozwoju przedsiębiorczości) i Ryszarda Delugi (w dziedzinie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego) oraz dla jedenastu Kół Gospodyń Wiejskich. Wśród nagrodzonych kół znajdzie się po jednym z każdej gminy, działające na terenie powiatu, dodatkowo sprzęt gospodarstwa domowego trafi do Stowarzyszenia Regionalnego Wsi Boczki Chełmońskie, które przygotuje posiłek podczas obrzędu żniw oraz gospodyń z powiatu kartuskiego.

Na scenie pod strzechą zaplanowano także występ kabaretu „KaŁaMaSz” oraz Ludowego Zespołu Artystycznego „Promni”, działającego przy SGGW w Warszawie.

Nazwa KaŁaMaSz to akronim pierwszych sylab nazwisk członków zespołu Bogdana Kalusa, Jacka Łapoty, Sylwestra Maciejewskiego oraz Dariusza Szweda. Grupę tworzą aktorzy znani m.in. z serialu Ranczo.
Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI to grupa studentów zafascynowanych tańcem i folklorem polskim. Powstał przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w 1972 roku z inicjatywy studentów oraz Zofii Solarzowej, której imię nosi po dziś dzień. Dzisiaj w profesjonalnie prowadzonym zespole tańczy i śpiewa około 80 studentów SGGW i innych warszawskich uczelni wyższych, zaś muzykami kapeli są studenci i absolwenci Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz instrumentaliści orkiestry Sinfonia Varsovia.

Tradycyjnie do skansenu w Maurzycach będzie można dojechać darmową komunikacją publiczną. Odjazdy ze Starego Rynku odbędą się o pełnych godzinach od 14 do 19. Tym samym środkiem transportu mieszkańcy i turyści wrócą z Muzeum Wsi Łowickiej do Łowicza.

Organizatorem wydarzenia jest Starostwo Powiatowe w Łowiczu i Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej. Honorowy patronat nad imprezą sprawuje Marszałek Województwa Łódzkiego. Portal lowicz24.eu kolejny raz jest patronem medialnym wydarzenia.

Harmonogram godzinowy znajdziecie Państwo na plakacie.

W niedzielę Łowickie Żniwa - PROGRAM IMPREZY komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na Lowicz24.eu